BYSTRIČKA. Vyhlásenie výsledkov 6. ročníka na Bystričke spojil hlavný organizátor mesačník Národná osveta s odborným seminárom. Do súťaže so štyrmi kategóriami sa prihlásilo vyše 200 publikácií, čo je zatiaľ od svojho začiatku v roku 1998 rekordný počet. Podľa Igora Krišteka, predsedu Muzeálnej slovenskej spoločnosti, ktorý viedol šestnásťčlennú porotu, rastie aj ich úroveň. Porota si všímala najmä obsahovú stránku, využívanie prameňov, šírku záberu, jazykovú úroveň, odborný profil. Autormi nie sú len historici, ale i laickí nadšenci. Niektorí dokonca pátrali po faktoch aj v maďarských archívoch.
„Zaznamenali sme nárast počtu publikácií, objavujú sa nárečové publikácie, o folklóre, pre to sme rozšírili tento ročník o ďalšiu kategóriu, vznikajú menšie knihy o rodinách. Je to povzbudivé, cítiť tu lokálpatriotizmus," ohodnotil. Medzi najzaujímavejšie zaradil históriu pošty v Tvrdošovciach, historické cintoríny Palárikova, monografiu operného speváka Janka Blaha od jeho dcéry či záslužnú prácu Ľudovíta Ondrejku z Liptovských Sliačov, ktorý získal Cenu Ladislava Jasenáka (zakladateľa súťaže, pozn. red.) za celoživotné kronikárske dielo. Ľudovít Ondrejka je víťazom všetkých minulých ročníkov, v dedine vedie obecnú, farskú, folklórnu a dve rodinné kroniky.
K najlepším patrí i rozsiahla rodinná kronika Blizniakovcov v Turci, ktorá získala prvé miesto. Ďalšie prvenstvo z nášho regiónu má kultúrnohistorická publikácia od Zdenka Ďurišku Medzi mlynmi a bankami - Dejiny rodu Makovickovcov. Igor Krištek tvrdí, že po minulé ročníky sa v súťaži objavilo z Turca viac publikácií, na tom poslednom zvíťazila monografia o Martine.
Autor: md