Boxerský majster sveta má ešte stále nesplnené sny

Michal Franek sa stal už ako trinástročný dorasteneckým majstrom Slovenska. Čoskoro nemal vo svojej kategórii súpera a tak potom boxoval už len zo staršími súpermi. Vždy bol o krok pred svojimi protivníkmi. Možno aj preto je stále jediným slovenským majst

Michal Franek aj v reprezentačnom drese dosiahol veľa úspechov.Michal Franek aj v reprezentačnom drese dosiahol veľa úspechov. (Zdroj: ARCHÍV MF)

rom sveta v boxe, aj keď "len" juniorským.

Čomu sa venuje bývalý vinikajúci boxer Michal Franek v súčasnosti?

- V roku 1995 som si založil živnosť a od vtedy ma živí stavebníctvo. Občas si ešte chodím zatrénovať do telocvične, ale je to vyložene len pre zábavu. Niekedy ma aj starí kamaráti pozvú na rôzne exhibície a výročia. Tesne po skončení aktívnej kariéry som sa venoval aj mládeži, no nebolo ľahké zladiť pracovné povinnosti s boxom a tak dostala prednosť živnosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Doma vás bolo osem súrodencov, piati bratia a tri sestry...

SkryťVypnúť reklamu

- Rodičia nás určite nerozmaznávali, naopak mali s nami plné ruky práce. Ja s priznám bez mučenia, občas som sa v škole aj pobil, bol som od malička šinter.

Teraz nám priblížte vaše športové začiatky?

- V rodných Gbeľanoch som hrával futbalo, ale neboli mi cudzie ani iné športy. Na boxerský tréning ma po prvý krát zaviedol do Martina brat Miro. V tom čase som mal dvanásť. Zapáčilo sa mi tam a začal som do Turca dochádzal na tréningy. Zo školy som priletel domov, hodil tašku do kúta a utekal na vlak do Vrútok. Odtiaľ autobusom do Martina. Keď som nechytil spoj, tak ma doma uvideli až večer okolo deviatej. V štrnástich som z Martina putoval do strediska vrcholového športu v Dubnici.

Ako vtedy vyzeral denný režim v stredisku vrcholového športu?

SkryťVypnúť reklamu

- Od 11. do 13. h tréning, potom obed. Do 17. h odpočinok a potom druhá tréningová jednotka, ktorá končila o 19. h. Nasledovala večera a potom osobné voľno. Samozrejme popri tom bolo treba stíhať aj školu. Ak sme boli na sústredeniach tak sa trénovalo dokonca trojfázovo.

Zohral vo vašom napredovaní výraznú úlohu brat Jano, ktorý už bol bronzovým olympijským medailistom?

- Dal mi boxerské základy. Mal dobrú techniku aj silu úderov. Boxovali sme všade, kde sa dalo. Napríklad aj doma na záhrade. Niekedy sa stalo, že mu ušla ruka a potom sme sa tak po bratsky pochytili. Brat ma učil, ale nepoučoval, za to som mu vďačný.

Spomeniete si ešte na svoje prvé ligové vystúpenie medzi seniormi?

- Bolo to v roku 1983 a ja som vtedy boxoval v drese Martina v legendárnej pražskej Lucerne. O rok neskôr som ako sedemnásťročný získal titul majstra ČSSR. Vo finále hmotnosti do 71 kg na mňa nestačil Mariáš z Ústi nad Labem.

SkryťVypnúť reklamu

Prvú veľkú medailu ste získali v roku 1984 na juniorských majstrovstvách Európy v Tampere. Bola nakoniec strieborná...

- Mohla byť aj zlatá, no môj súper v boji o najcennejší kov Volkov musel na ceste do finále zdolať o jedného súpera menej. V rozhodujúcom dueli mi akoby skameneli ruky a moje údery stratili na presnosti aj razancii.

Zrejme najväčší úspech kariéry ste dosiahli o rok neskôr, keď ste sa stali juniorským majstrom sveta. Ako si z odstupom času spomínate na tento turnaj?

- Žreb mi moc neprial. Hneď v prvom kole som dostal Kubánca Lamotu. Bol to chlap ako hora a dával strašné bomby. Navyše ja som mal za sebou krutý týždeň, pretože kvôli nadváhe som musel zhadzovať, aby ma zaradili do mojej váhovej kategórie. Nakoniec mi rozhodcovia po tuhom boji dopriali víťazstvo na body 3:2. Mojich ďalších súperov Kórejca Yo Da, Angličana Robinsona aj Unglajba z NSR som zdola pomerne hladko a tak na mňa vo finále čakal boxer z vtedajšieho Sovietskeho zväzu Denisenko. Mal drobnejšiu postavu a tak som mohol ísť až k nemu a bodovať zblízka. Po víťazstve 5:0 na body mi zostali sily už len na obrovskú radosť.

Potom ste ako čerstvý juniorský majster sveta prehrali v domácom ligovom ringu z Martinčanom Stanislavom Laščekom. Prečo?

- Musím priznať, že som narazil na húževnatého súpera. Nebola to však jasná prehra a rozhodcovia mohli dať zápas aj mne. V tom čase som však moc netrénoval a po svetovom šampionáte bolo treba aj trochu zregenerovať.

V tom istom roku rozvírila hladinu aj vaša prehra vo finále majstrovstiev Československa v kategórii do 71 kg v Nitre so starším bratom Jánom. Ako to vtedy bolo?

- V prvých dvoch kolách sme divákom obidvaja predviedli po všetkých stránkach špičkový box. Tak to vtedy hodnotili aj odborníci. Ja som však do tretieho kola nenastúpil a Jano vyhral. Bola to taká bratská dohoda, bol starší a tak mal prednosť.

Boli ste aj účastníkom dvoch olympijských hier. Bol to zážitok zažiť na vlastnej koži atmosféru najväčšieho športového podujatia na planéte?

Mohol som cestovať už na hry do Los Angeles v roku 1984, no kvôli bojkotu sme tam nakoniec neštartovali. Môj olympijsky sen sa tak naplnili až o štyri roky neskôr v Soule. Tam som stroskotal až vo štvrťfinále na výbornom Američanovi Royovi Jonesovi Jr. Od medailových bojov ma delil len krôčik. Škoda, že mi vtedy viac neprial žreb. Následne v Barcelone už moja forma nebola taká dobrá a vypadol som hneď v prvom kole.

Vašu bohatú zbierku športových úspechov zdobia aj dve strieborné medaile z majstrovstiev Európy. Spokojný s takýmto rezultátom?

- V roku 1989 ma vo finále porazil Henry Maske z vtedajšej NDR V roku 1991 som v boji o titul nestačil na ďalšieho Nemeca Svena Ottkeho. Mal som však smolu, pretože už v prvom kole mi zranil kľúčnu kosť Bulhar Ibishev, keď mi do nej narazil hlavou. Ďalšie dva súboje som ešte dokázal vyhrať, no pred finále bola moja ruka už úplne modrá a tak mal Ottke cestu za zlatom výrazne uľahčenú.

V súčasnosti je v súvislosti so športom často skloňovaný aj doping. Stretli ste sa počas svojej kariéry s nedovolenými prostriedkami?

- Dávali nám rôzne nápoje a prípravky a človek ani nemohol vedieť čo pije, jednoducho dôveroval ľuďom okolo seba. Vedome som určite nikdy nič nevzal. Raz sme boli tri týždne na sústredení v Sýrii. Potom sme hneď z tepla cestovali na turnaj do zamrznutého Ruska. Po ceste som prechladol, ale lekár mi nemohol dať ani obyčajné kvapky proti nádche, pretože obsahovali zakázanú látku. Je pravdou, že najmä východní Nemci svojim skleneným pohľadom a čudným správaním pôsobili podozrivo. Pamätám si, že technickí Kubánci ich často tĺkli ako žito. Dederóni však boli ako guma. Po ťažkom údere vyskočili na nohy akoby sa nič nestalo a boxovali ďalej.

Najmä v poslednej dobe je mediálne známejšou osobou váš brat Ján. Ste spolu v kontakte?

- Jano pracuje v Slovenskom Novom Meste, kde v boxerskom klube trénuje mladých chalanov. Pomerne často tam organizujú aj boxerské zápasy. Viem, že ho to baví a dúfam, že mu to vydrží. Občas si zatelefonujeme a pokecáme čo máme nového.

Vo vašich stopách kráča aj syn Michal. Ako vyzerá jeho kariéra?

- Rozbehla sa celkom sľubne. Mišo sa stal juniorským majstrom Slovenska, ale potom ho v rozlete pribrzdili zdravotné problémy.

Má majster sveta a účastník dvoch olympijských hier nejaký nesplnený sen?

- Napríklad v susedných Čechách už fungujú malé telocvične, alebo kluby, kde si chodia mladí zaboxovať. Ľudia sa tam môžu odreagovať, alebo aj posedieť v bare pri kávičke, alebo pivku. Chcel by som také niečo postaviť aj v Martine. Keby bol v ponuke dobrý pozemok, hneď do toho idem.

franekx.jpg

Rodina pokope. Zľava dcéra Michaela, Michal Franek, manželka Zuzana a malá neter Anetka. FOTO: AUTOR

VIZITKA

MICHAL FRANEK

Narodil sa 18. 1. 1967 v Gbeľanoch pri Žiline. Začal s boxom v ZŤS Martin, podstatnú časť kariéry strávil v Dubnici a vojenčil v Dukle Olomouc. Štartoval na dvoch olympijských hrách. V Soule 1988 sa dostal do štvrťfinále a v Barcelone 1992 skončil v prvom kole. Na ME seniorov získal dve strieborné medaily (1989, 1991). Je juniorským majstrom sveta zlato vybojoval v roku 1985 v Bukurešti. Z juniorského európskeho šampionátu má aj jedno striebro z Tampere 1984. Môže sa pochváliť aj piatimi titulmi majstra ČSSR.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 24 122
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 754
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 937
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 337
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 273
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 885
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 650
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 393
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 373
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 308
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  2. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  3. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  4. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  5. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  6. Martin Borecky: Rakovina
  7. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  8. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 187
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 652
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 446
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 393
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 462
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 373
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 308
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?