dstihom, sa riadi mnoho Slovákov. Teraz už pripravujú veľkonočné dobroty.
Vianoce sa u Vladimíra a Zdenky Horeckých začínajú už niekedy v auguste. Profesionálne. Tie súkromné si užívajú až deň pred štedrou večerou. Vtedy stavajú stromček, zdobia dom a pečú. Často sa však stáva, že vianočné sviatky trávia mimo domova. Chcú si od vianočnej výzdoby, koláčikov i jedál, ktoré im rozvoniavajú počas celého roka, jednoducho oddýchnuť. Na ich netradičné Vianoce i zamestnanie si už zvykla aj širšia rodina. Ako hovoria, všetci sú spokojní, lebo sa občas dostanú k hotovému jedlu. Niekoľko chodov za deň zvládne aj ich 5-ročný pes Bony, ktorý je síce trochu pažravý, ale apetítom zapadol od rodiny.
Takmer štyri jedlá denne
„Vianočné obrázky pre kalendáre, ale i knihy robíme počas celého roka. Nie je preto ničím zvláštnym, ak máme štedrovečerného kapra na obed v auguste. Vlastníme asi sedem alebo osemtisíc diapozitívov s jedlami, veľká časť tohto archívu patrí vianočným jedlám. Teraz už pracujeme s veľkonočnými kompozíciami," prezrádza pani Horecká obsah ich aktuálneho stola. S manželom už ilustrovali 230 kuchárskych kníh doma aj pre zahraničie. Sú autormi známej rubriky Dobrú chuť v časopise Život, ktorá bola aj knižne vydaná. V čase, keď vychádzala, sa jej predalo milión štyristo tisíc výtlačkov. Tento rok manželia Horeckí pripravili veľké knihy Domáce cestoviny, Šaláty či Magická chuť mäsa. „Okrem toho máme už takmer hotové kalendáre pre rok 2011," dodáva turčianska gazdiná, ktorá vraj ročne pripraví okolo tisícpäťsto jedál.
Susedov pes sa už ukrýva
Pýtate sa, kde sa všetky tie jedlá a maškrty podejú? „Kým sme bývali v Košútoch v Martine, sme s koláčmi nemali problém. Mali sme maškrtnú susedu, ktorá zjedla na posedenie celú tortu a na druhý deň už jedla zase koláče," spomína si Zdenka. „Keď sme sa pred tromi rokmi presťahovali na Turček, situácia sa trochu zmenila. Susedov pes sa už schováva, keď ma vidí, že mu niečo nesiem v miske," hovorí so smiechom. „Sú dni, keď máme na stole desať druhov jedál a z toho tri múčniky, ale sú dni, keď ideme do reštaurácie na obed, lebo práve píšem nejakú knihu a nemáme nič navarené," vysvetľuje Zdenka. „Nedá sa upiecť len jeden rez torty, musí byť celá. Takisto aj mäsová roláda či kurča," ospravedlňujúco hovorí kuchárka. Dobroty potom putujú po celej rodine .
Ich recepty sa dajú pripraviť aj v mikrovlnke
Prácu majú s manželom presne rozdelenú. „Manžel sa stará o fotografie, archiváciu, skenovanie, komunikáciu s redakciami a vydavateľstvami a ja zase pečiem, varím, aranžujem jedlá, ale aj píšem knihy," vymenúva autorka mnohých kuchárok. Recepty si vraj zháňajú sami alebo ich dedia z generácie na generáciu. „Upravíme ich tak, aby boli vhodné aj pre tretie tisícročie. Napríklad aby sa tradičné jedlá dali pripraviť hoci aj v mikrovlnke," prezrádza detaily. „Berieme tiež na zreteľ, aby suroviny, ktoré používame, bolo bežne dostať aj u nás, nielen v Bratislave. Tam sa predsa len menej známe ingrediencie zháňajú jednoduchšie. Myslíme aj na ich cenu," domýšľa kuchárka.
Zdobí ako na bežiacom páse
Sama ani netuší, koľko koláčikov jej už rukami prešlo. Možno to boli aj šesťciferné čísla. No ako sama tvrdí, nájsť najkrajší zákusok by bolo ako hľadanie najkrajšieho vianočného stromčeka v našich lesoch. Na druhej strane má kuchárka aj nezameniteľný gríf pri zdobení zákuskov. Koláče extra nezdobí. „Máme na to svoj dôvod. Gazdiná, ktorá bude koláč podľa nášho receptu piecť, musí mať pocit, že ten jej koláč je aj tak krajší ako ukazuje kniha," prezrádza kúzlo dobrej kuchárskej fotografie.
Dodržal spoločenské dekórum
Pri fotení rôznych jedál majú aj veľa úsmevných situácií. Jednu takú zažili pri fotení knihy Pečieme s Jožkou a Tescomou. „Je to krásna kniha, kde väčšinu jedál napiekla a priniesla hotové vicemajsterka Európy v cukrárskych disciplínach na majstrovstvách Európy v gastronómii Jožka Šebáková Záukolcová. Bolo 32 stupňov a manžel fotil len v spodnej bielizni. Mal však motýlika, aby dodržal spoločenské dekórum," spomína si so smiechom Zdenka.