MARTIN. Ako pre agentúru SITA uviedol primátor Andrej Hrnčiar, v krízovom rozpočte pôvodne počítali s úplným zastavením investičných akcií, preto ho teší získanie nových nenávratných prostriedkov z eurofondov vo výške päť eur na obyvateľa. Pokračovať budú aj v rozsiahlej rekonštrukcii troch základných škôl za viac ako tri milióny eur a opravovať začnú Námestie francúzskych partizánov za 1,6 mil. eur. Námestie chcú novým chodníkom a cyklotrasou prepojiť s centrom mesta.
Schválený rozpočet mesta na tento rok je o 20 percent nižší ako vlani. Vďaka prísnym opatreniam sa podľa Hrnčiara žiadne miestne poplatky ani dane v roku 2010 zvyšovať nebudú. Mesto však znížilo príspevok súkromným centrám voľného času. „Príspevok sme museli znížiť, aby nenastal kolaps a zachránili sme súkromné a cirkevné základné a materské školy,“ vysvetľuje primátor Martina, ktorý práve školstvo považuje za jednu z krízou najviac postihnutých oblastí. „Školy sú financované prostredníctvom podielových daní, ktoré boli v uplynulom roku výrazne nižšie a bohužiaľ aj v roku 2010 očakávame ich ďalší pokles,“ dodal Hrnčiar.
V roku 2009 pristúpila martinská radnica k niekoľkým protikrízovým opatreniam. Zredukovali počet zamestnancov mestského úradu a obmedzili všetky nákupy i služobné cesty. Desať zamestnancov prepustených k 1. decembru by malo mestskej pokladnici ušetriť v tomto roku približne 102-tisíc eur. Martinskí poslanci otvorili aj rozpočet a zmrazili 20 percent výdavkov vo všetkých oblastiach. V rozpočte tiež prijali šetriace opatrenia, ktoré zamedzujú zneužívaniu mestského sociálneho systému. Jednorazové dávky sociálnej pomoci a prídavkov na dieťa vyplácajú po novom prostredníctvom ceninových poukážok, čím sa zamedzilo ich zneužívaniu na nákup alkoholu a cigariet.