MARTIN. Na lyžovačku do slovenských lyžiarskych stredísk špeciálne poistenie nepotrebujete. Strediská majú vlastnú horskú či lyžiarsku službu, ktorá prvú pomoc i prevoz do nemocnice nemocničnou či „falcovou" záchrankou zabezpečí.
Ak však plánujete lyžovať mimo lyžiarskeho svahu či trate, nezabudnite na tvz. poistenie do hôr. Zásah profesionálnej záchrannej horskej služby vás môže vyjsť poriadne draho. Výška poistného na jeden deň sa v rodine slovenských poisťovní pohybuje od pol eura, ktoré zabezpečí záchranu vášho zdravia či života za niekoľko stoviek či tisíc eur.
Namiesto sanitky horská služba
Náčelník oblastného strediskaHorskej záchrannej služby (HZS)Veľká Fatra Vladimír Vitek hovorí, že podľa zákona o HZS zasahujú okrem iného i vo Veľkej i Malej Fatre, teda záchrana ľudského života v týchto oblastiach je spoplatnená. Ide predovšetkým o pátranie po stratenej osobe, jej vyslobodzovanie, prepravu vrátane leteckej prepravy, základné zdravotnícke ošetrenie či preprava telesných pozostatkov
Ak lyžiar, ktorý sa vydal mimo vyznačenej trasy, alebo turista zavolá na tiesňovú linku 112 a nahlási, že sa nachádza v týchto lokalitách, operátor nekontaktuje „bežnú" záchranku, ale horskú službu. Jej zásah si od roku 2006 musí zachraňovaný zaplatiť. Nejde pritom o malé čiastky.
Ľudia sa už poučili
Hovorkyňa Union poisťovne Judita Smatanová uvádza, že za štvorhodinovú akciu vo Veľkej Fatre, počas ktorej šiesti záchranári vytiahli z náročného terénu skolabovaného turistu, zaplatila poisťovňa 750 eur. Pritom však nepoužili helikoptéru, ktorá by cenu ešte zvýšila.
Vladimír Vitek ale tvrdí, že oproti minulému roku sa počet poistených zvýšil. „Ľudia zistili, že sa im radšej oplatiť poistiť za pár korún ako potom platiť vysoké poplatky," vysvetlil a dodal, že pre turistov je najlepšie poistiť sa na celý rok.
Za hranice sa treba poistiť
Pri lyžovačkách na európskych svahoch či hociktorých zahraničných cestách by špeciálne poistenie nemalo chýbať. Každý občan Európskej únie má od svojej poisťovne nárok na Európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý má však len obmedzenú platnosť. Neprepláca všetky úkony, platí len v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Komerčné poistenie zabezpečí ošetrenie u súkromného lekára i prepravu na Slovensko.
Slovenské poisťovne ponúkajú základný balík tzv. cestovného poistenia, ktoré zahŕňa poistenie v prípade úrazu, straty či poškodenia batožiny, zodpovednosti za škodu spôsobenú niekomu inému, storno poplatky a nadštandardné služby asistenčnej spoločnosti, ktorá zabezpečí komunikáciu v slovenčine a prepravu na Slovensko.
Rekord drží infarkt v USA
Ceny za zdravotnú starostlivosť v zahraniční nie sú malé. Lucia Muthová, hovorkyňa poisťovne Allianz, tvrdí, že za zlomenú panvu vo Francúzsku poisťovňa znášala náklady 5 tisíc eur, za angínu vo Švajčiarsku 300 eur. Zatiaľ najvyššiu sumu vyplatila poisťovňa za klienta, ktorý dostal v USA srdcový infarkt. Operácia, hospitalizácia a preprava na Slovensko stála 366 tisíc eur.