ŠÚTOVO. Šutovčanom sa v súvislosti s výstavbou diaľnice najviac pozdával variant, ktorým bol tunel cez lokalitu Korbeľka. Ten ešte v roku 2002 odporúčalo aj ministerstvo životného prostredia.
Diaľnica cez Šútovo
O tri roky neskôr však ministerstvo dopravy rozhodnutie zmenilo a rozhodlo sa pre trasu cez Šútovo. Tunajší poslanci šesťkrát hlasovali proti tejto alternatíve. Po verejnej diskusii s ministrom Ľubomírom Vážnym a splnomocnencom pre výstavbu diaľnic Igorom Chomom, ktorí osobne navštívili obec, poslanci odobrili v januári minulého roku variant cez Šútovo. O štyri mesiace neskôr aj na základe petície obyvateľov obecní poslanci rozhodnutie zrušili a Šutovčania žiadali ministerstvo o prehodnotenie trasy. Lenže v tom čase už existovalo územné rozhodnutie a ministerstvo dopravy začalo prípravy na stavebné konanie. V marci 2009 vydalo ministerstvo dopravy stavebné povolenie na výstavbu diaľničného úseku D1 Turany - Hubová cez Šútovo a začali sa vykupovať pozemky.
Sťažnosť ekológov
V máji 2009 organizácia Priatelia Zeme-CEPA a SOS-BirdLife Slovensko odoslalo sťažnosť na postup ministerstva. Tá poukazuje na ohrozenie životného prostredia v úseku Turany-Hubová a zároveň na porušovanie európskych smerníc. „Hoci existuje odporúčaný tunelový variant, ktorý nebol spochybnený, štát presadzuje nevýhodnejšie riešenie. Zreteľne je za tým politické rozhodnutie urobiť to čo najrýchlejšie a vyjsť v ústrety koncesionárovi bez ohľadu na dôsledky pre krajinu," vraví Roman Havlíček zo združenia. Diaľnica má totiž byť vedená cez chránené prírodné územia v programe Natura 2000. Slovensko má však podľa ministra dopravy Ľubomíra Vážneho tak zadefinované územie Natura 2000, že nevie diaľnice realizovať mimo týchto chránených území.
Dohady okolo úveru
Európska investičná banka (EIB) podľa správy, ktorú dostali Priatelia Zeme a má ju k dispozícii aj denník SME, pozastavila schvaľovanie úveru a nepodpíše zmluvu, kým nedostane od ministerstva dopravy potrebné dokumenty. Medzi nimi je napríklad posudok o vplyve projektu na životné prostredie, ale aj územné a stavebné povolenia pre všetky časti projektu, ktoré budú v súlade s európskym aj slovenským právom. „Európska investičná banka nám dáva veľkú sumu a ak by to nevyšlo, vláda by mohla mať veľké problémy dotiahnuť to do úspešného konca," hovorí analytik Peter Goliaš z INEKO.
Minister dopravy Ľubomír Vážny sa ohradil voči informácii, že by EIB zastavila úver na 75-kilometrovaný diaľničný úsek D 1 medzi Martinom a Prešovom. Napriek tomu problémy s uzatvorením konečnej dohody o miliardovej pôžičke na mimoriadnej tlačovke potvrdil. Podľa ministra chce banka vyslať v januári na Slovensko experta. Ten má posúdiť pripravené riešenia. Vážny sľubuje, že expert bude oboznámený „so všetkými aj kompenzačnými opatreniami, ktoré chceme urobiť" . Na rozruch okolo úveru v stručnom vyhlásení zareagovala aj EIB. Miliardovú pôžičku potvrdila s dôvetkom, že „rokovania týkajúce sa technických, environmentálnych a finančných podmienok stále pokračujú".