nes.
MARTIN. Podmienky pre reprízu takejto udalosti sa vytvárajú v Zlatej doline pod Martinskými hoľami. Októbrový sneh pováľal stromy, ktoré zahatili cestu strmo tečúcemu potoku. Marián Hyll tvrdí, že vytvorili hrádze, ktoré môže voda z prietrže mračien alebo snehu pretrhnúť a nabrať tak pri prúdení rýchlejší a silnejší spád. So sebou vezme všetko, čo jej stojí v ceste a navláči to do mesta. Preto bolo treba podľa neho roklinu hneď vyčistiť.
Roklinu už vyčistili
Na problém Marián Hyll upozornil prostredníctvom televízie práve v čase záplav na strednom Slovensku na sklonku minulého roku. „Bolo to už kritické, koryto dlho nikto nečistil, bolo zanesené. A ani zimy nie sú také ako kedysi. Teraz sa rýchlo oteplí, voda povolí a mohlo by zaplaviť Podháj," vysvetlil.
Pre hroziace záplavy na rozhraní rokov zasadal i krízový štáb mesta Martin, ktorý problém v Zlatej doline vyriešil. „Vyvolali sme rokovanie s urbárom, ktorý spravuje túto dolinu. Ľudia z urbáru nalomené stromy popílili a hrubé kmene odstránili," uviedol Michal Malík, referent krízového manažmentu martinského Mestského úradu.
Majú pripravené vrecia a piesok
Martinská radnica kontroluje všetky možné toky i miesta, z ktorých by mohlo hroziť nebezpečenstvo. Len na Pivovarníckom potoku pod Stráňami našli tri krízové miesta, na ktoré je mesto pripravené. „Ak by došlo k záplavám, máme pripravené vrecia i piesok, aby voda nepostupovala ďalej," informoval Michal Malík, ktorý tiež tvrdí, že nebezpečenstvo nehrozí ani z rieky Turiec. Krízový štáb skontroloval i povahu potoka tečúceho z Tomčian popri Národnom cintoríne a Jordán v Košútoch.
Jaskyniar a poľovník Marián Hyll upozornil na ďalšiu vytvárajúcu sa katastrofu v Zlatej doline na prelome rokov. Krízový štáb martinskej radnice ju už odvrátil. FOTO: AUTORKA