Martin sa po oboch vojnách pripravoval na štatút hlavného mesta

Mesto Martin bolo jedným zo štyroch kandidátov zo stredného Slovenska na hlavné mesto. Zachovali sa aj návrhy, ako malo vyzerať. Keby sa tento sen starých Martinčanov splnil, hlavné mesto by sa bolo budovalo v priestore medzi Vrútkami a Martinom.

Starý Martin v medzivojnovom období. Podľa vládnych predstaviteľov nebolo mesto dosť reprezentatívne a považovali ho skôr za dedinu.Starý Martin v medzivojnovom období. Podľa vládnych predstaviteľov nebolo mesto dosť reprezentatívne a považovali ho skôr za dedinu. (Zdroj: Martin na historických pohľadniciach)

Po prvej svetovej vojne a sformovaní Československa vznikla otázka, z ktorého mesta urobiť hlavné. Martin mal na to všetky predpoklady - vynikajúcu geografickú polohu - stred Slovenska, odkiaľ bolo všade blízko, mesto malo bohatý kultúrny, literárny i politický život. Istý čas tu dokonca sídlila Slovenská národná rada. Martin však nebol hospodársky rozvinutý a ani architektonicky pripravený na to, aby mohol Slovensko reprezentovať. Mesto nemalo štatút mesta, ale len veľobce, po uliciach ktorej sa ešte koncom tridsiatych rokov špacíroval dobytok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ani po druhej svetovej vojne sa Martinčania sna urobiť zo svojho mesta hlavné nevzdali. Už malo iný výzor, dobudovalo sa. Opätovne žiadali predsedníctvo Slovenskej národnej rady v Košiciach, kde dočasne sídlila, aby si za sídlo zvolilo Martin uprostred krajiny a urobilo z toho mesta hlavné. Vyslovili aj pádny dôvod: ak sa majú dávať slovenské peniaze na výstavbu nejakého mesta, tak takého, aby nebolo sporné, či slovenské je, alebo nie. A takým nebola ani Bratislava, ani Košice. O post hlavného mesta sa zároveň uchádzali aj Žilina, Zvolen a Banská Bystrica. Hoci boli v boji o hlavné mesto rivalmi, vytvorili spoločnú organizáciu, ktorou vytvorili tlak, aby bolo hlavné mesto na strednom Slovensku.

Trolejbusy mali spojiť Martin s Vrútkami

Stavebná komisia vtedajšieho MNV v Martine sformovala predstavu, ako by malo hlavné mesto vyzerať. Keby sa ním Martin stal, výrazne by sa zmenil. Mesto by sa rozdelilo na staré a nové. Staré - centrum malo ostať neporušené, vládne budovy mali byť v novej časti. Tá sa mala rozkladať medzi Martinom, Vrútkami a cestou do Sučian, teda približne na území Priekopy a Košút. Autori návrhu - I. Thurzo, F. Štefunko, E. Philadelphy a V. Benický - počítali s výstavbou modernej budovy Slovenskej národnej rady, novým divadlom, dvoma modernými kostolmi, obchodnou sieťou moderných obchodných domov, budovami ministerstiev. Mestá Martin i Vrútky takto mali splynúť v jedno. Po druhej svetovej vojne na vŕšku Hrádok pri Košútoch - na Attilovom hrobe - mal vyrásť rozsiahly Pamätník SNP. Hoci položili aj jeho základný kameň, zostalo len pri zámere. Tak ako trolejbusová doprava. Jej základné kontúry vznikali ešte počas vojny v roku 1943. Dodávku a stavbu trolejbusovej trate mala zabezpečiť nemecká firma, avšak pre neskoršie vojnové udalosti sa stavba nezrealizovala. S trolejbusmi sa rátalo aj pri návrhu budovania hlavného mesta. Mali spájať Martin s Vrútkami, pričom ich východiskovou stanicou mala byť Bystrička. Oživiť túto snahu sa snažili viacerí predstavitelia mesta, naposledy napríklad exprimátor mesta Stanislav Bernát.

SkryťVypnúť reklamu

Martin takmer železničným uzlom

Už v roku 1947 prišiel z Bratislavy list, v ktorom stálo, že premiestnenie hlavného mesta na stredné Slovensko nie je z hospodárskych ani stavebných dôvodov aktuálne. Martinčania sa nevzdali. Viliam Žingor napísal brožúrku Organizujeme druhé Povstanie, ktorá obsahuje námety na vybudovanie Martina ako veľkomesta. Veril, že ak sa spoja všetky sily, za štvrťstoročie sa Martin zmení na 100 až 200 tisícové mesto...

Brožúra obsahuje aj návrh od občana, ktorý sa pod list podpísal ako Ing. Bod. Podľa neho sa mala v Košútoch vybudovať nová železničná stanica, cez ktorú by prechádzali všetky vlaky zo západu i východu a mala byť tiež východiskom smerom na juh. Preto navrhol zmeniť trať Vrútky - Kraľovany tak, že vlak by z Vrútok išiel najprv do Košút a odtiaľ do Turian. V povojnových rokoch sa zjavne uvažovalo, že nie Vrútky, ale Martin bude železničnou križovatkou na trati Košice-Bohumín. Pôvodná stanica mala slúžiť nákladnej doprave, osobná sa mala vybudovať pri Tomčanoch, odkiaľ by viedla trať do Košíc a oblúkom by sa napájala v Košťanoch na Banskú Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu

Z malého mestečka veľkomesto

Sen o hlavnom meste sa odpoveďou Bratislavy skončil a pretransformoval sa v ďalší - v sen o veľkomeste. Malé mestečko sa zväčšilo, keď sa k nemu postupne v roku 1949 pripojili okolité obce - Košúty, Záturčie, Priekopa, Tomčany, Lipovec a Vrútky. Neskôr sa od Martina niektoré znova odpojili. V súčasnosti v metropole Turca žije viac ako 60 tisíc obyvateľov a stále neutíchajú snahy o vybudovanie druhého centra mesta. To by malo postupne vyrásť v Košútoch, na mieste, kde malo podľa prvých ambícií stáť sídlo prezidenta Slovenskej republiky. Ako sme sa dozvedeli na súčasnom Útvare hlavného architekta mesta, územný plán Košút sa už rozpracováva...

Ako to pôvodne malo vyzerať?

V roku 1941 na mieste štrkopieskovej bane pri príležitosti memorandových slávností mesto postavilo amfiteáter. Až o viac ako 30 rokov k nemu pribudla aj prevádzková budova.

Martinské kasárne plánovali architekti umiestniť za Národným cintorínom smerom do Dražkoviec. Druhá alternatíva - za riekou Turiec - sa napokon zdala byť lepšia.

Turiec má vraj ideálne podmienky na stavbu letiska, dokonca aj pre letisko vyššej kategórie ako bolo to, ktoré v päťdesiatych rokoch postavili v Tomčanoch. Vzniklo preň viac alternatív. Tá najlepšia počítala s letiskom pri Čepčíne, neskôr spracovali štúdiu pre Kláštor pod Znievom.

V 60. rokoch vyhral súťaž na úplnú prestavbu centra projekt, podľa ktorého mal v centre ostať iba katolícky kostol. Autori chceli zlikvidovať historické budovy od kostola po Neografiu. Zväz slovenských spisovateľov s pamiatkármi však napísali do časopisu Kultúrny život otvorený list Slovenskej národnej rade, ktorá tento zámer zastavila.

V Príbovciach plánovali výstavbu vodnej nádrže, medzi Turanmi a Krpeľanmi mala vzniknúť tepelná elektráreň.

V rokoch 1967 až 1973 postavili blízko miesta Vajanského domu administratívnu budovu štátnych orgánov, kde sa časom presídlil aj mestský úrad. V roku 1997 však vznikol nápad vystavať novú radnicu. Tá mala stáť vedľa divadla aj so sobášnou sieňou. Či bude stáť, je však otázkou pre budúcnosť...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 984
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 553
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 484
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 441
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 790
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 896
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 720
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 217
  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Anton Kaiser: Medzinárodná fotografická výstava
  2. Timotej Opálek: Arcade Fire - Pink Elephant
  3. Eva Bachletová: Pre mamy
  4. Milan Buno: Čo keby ste si vybrali inak? Ako by potom vyzeral váš život? | 7 knižných tipov
  5. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  6. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  7. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  8. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 482
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 934
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 558
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 789
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 12 185
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 077
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 042
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 5 871
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?