ho obsah a grafiku. Seriálom chce redakcia postupne zverejniť kompletnú faktografiu spojenú s týmto titulom.
Rok 1960
- Život Turca vyšiel prvý raz 8. apríla 1960. Bol tlačovým orgánom OV KSS a Rady ONV, jeho redakcia sídlila v budove ONV na Mudroňovej ulici v Martine.
- Jeho prvým zodpovedným redaktorom bol Rudolf Kmeť. Vychádzali raz týždenne a až do roku 1965 sa v tiráži neuvádzal deň ich vydávania. Tlačili ich Tlačiarne SNP v Martine.
- Súčasťou hlavičky bola hviezda, náznak ozubeného kolesa, klas a neodmysliteľné heslo: Proletári všetkých krajín spojte sa!
- Nosnou témou prvého ročníka (a ešte aj ďalších ročníkov) regionálnych novín bolo poľnohospodárstvo so všetkým, čo k roľníckej prvovýrobe patrí - prírastky, dojivosť, hektárové výnosy, jarné, žatevné či jesenné práce, ale aj výzvy k pomoci pri zbere úrody. Keďže išlo o volebný rok, písalo sa aj o kandidátoch do Národného zhromaždenia a Slovenskej národnej rady, ale aj spartakiáde, brigádach na obciach, o schôdzach.
- Články boli väčšinou podpísané skratkami mien autorov, časť z nich tvorili príspevky ľudí z okresného výboru KSS a z ONV. No objavili sa aj prví prispievatelia - J. Matejík, M. Jurčo, M. Valovič, D. Petráš a C. Baran (tento spolupracovník patrí do dejín novín, viac ročníkov patril s pravidelným prispievateľom), autori fotografií zostali väčšinou v anonymite, pod niektorými sú mená: J. Cincík, C. Minárik, uverejňovali sa aj fotografie ČTK.
- Od 1. septembra sa zodpovedným redaktorom stal Milan Klabník.
- Svoje rubriky mali v novinách zamestnanci Závodov J. V. Stalina - Stalinovec, ale svoju rubriku mala i Drevina Turany.
- Noviny vychádzali na štyroch stranách a v poslednom čísle sa objavil popri serióznych materiáloch aj náznak zábavy v silvestrovskom humore.
Rok 1961
- Hlavičku, vydavateľov, adresu, cenu, nosné témy i zodpovedného redaktora noviny nezmenili. No začínajú sa formovať pravidelné rubriky, okrem spravodajstva a agitiek či osvetárčenia na rôzne témy sa formujú aj novinárske žánre - najmä poznámka a riport. V jednej z príloh - hádam prvej v rade ďalších v neskorších rokoch - sa noviny pýtali, či sa dajú aj v Turci úspešne pestovať zemiaky.
- Okrem propagačných a ilustračných fotiek sa začínajú objavovať na fotografiách ľudia práce. Ich prezentácia v ďalších rokoch bude typickou črtou Života Turca. Prevažujú nad fotkami funkcionárov a výsledkom snahy redakcie je dostať na stránky novín tých, ktorí si to výsledkami svojej práce zaslúžia. Väčšinou ide o vzorné dojičky, vodičov, remeselníkov, stavbárov...
- V novinách sa začínajú pravidelne venovať športu. Trojstĺpec na poslednej strane patril najskôr Telovýchove, a potom ho nadpísali ako Šport a je dodnes (už vo viacstranovom vydaní) súčasťou novín.
- Do redakcie prišiel ďalší redaktor - Oskar Lámi, známa osobnosť turčianskej žurnalistiky. Písať do týždenníka začali M. Javorina (čo bol preudonym Mira Ruttkaya), ale aj B. Vríčan, J. Bartko, J. Malíška, A. Mojšová, I. Brzák, J. Bukový, O. Maršalová i neskorší vedúci redaktor novín Egon Skalák.
Rok 1962
- Dôležitou zmenou v organizácii práce redakcie je rozšírenie kolektívu o ďalšieho redaktora - už spomínaného Egona Skaláka a že športová tematika sa rozšírila na takmer celú novinovú stranu.
- Objavujú sa prvé kritické materiály - napríklad kritika kvality potravín, rubrika Ostrým nožom. Pribudla rubrika venovaná kultúre - téma kultúry už noviny neopustila a za päťdesiat rokov si vyslúžila slušné renomé u čitateľskej verejnosti.
- Písať do novín začali J. Veterník, A. Kompan, J. Pleško, B. Jesenský, J. Šesták, L. Hvizdoš a ďalší.
Ak viete rozšíriť faktografický materiál o novinách, máte fotografie, zaujímavé predmety, poznáte ľudí či viete o udalostiach, ktoré formovali Život Turca, skontaktujte sa s nami buď na adrese redakcie: MY Turčianske noviny, Štefánikova 26, Martin alebo prostredníctvom e-mailu: sefredaktor.mt@petitpress.sk. Vaše príspevky budú súčasťou špeciálnej prílohy venovanej polstoročiu Života Turca, ktorú pripravujeme.