MARTIN. Keď príchod nového vírusu média avizovali, vakcínu by privítalo viac ľudí. Po zdĺhavom získavaní vakcín sa štát napokon nimi zásobil. Ich podávanie však prísne hierarchicky rozdelil - najskôr sa očkovali len osoby v najvyššom riziku nákazy, a to boli tehotné ženy, osoby so závažnými chronickými ochoreniami a osoby zabezpečujúce chod hospodárstva a verejného života. V súčasnosti je očkovanie prístupné pre všetkých záujemcov no na jej popularite nepridáva ani to, že celé očkovanie i očkovacia látka je zadarmo. Epidemiológovia sa vakcíny zúfalo snažia použiť, no odozva je slabá. Prečo je to tak?
Očkuje sa len veľmi málo
Oslovili sme viacerých praktických lekárov v Turci, všetci nám potvrdili, že záujem ľudí o vakcínu je veľmi nízky. Žiadne očkovacie látky nepodala zatiaľ ani praktická lekárka Soňa Barboríková v Martine, ani Eva Markuljaková vo Vrútkach. „Šírime osvetu, aby sa ľudia dali zaočkovať, ale záujem je stále malý. Na základe individuálneho pohovoru však predsa budeme očkovať, zatiaľ len desať pacientov," hovorí lekárka Alena Haragová z Koštian nad Turcom. O niečo iná je situácia na dedinách, kde sa dali zaočkovať najmä starší ľudia. „Na normálnu chrípku máme zaočkovaných 350 ľudí, na pandemickú chrípku sa dalo zaočkovať zatiaľ 19 ľudí," informovala nás Mária Galčíková, ktorá má ambulanciu v Slovenskom Pravne.
Lekári očkovanie odignorovali
Nezáujem lekárov o očkovacie vakcíny len podporuje negatívnu reklamu, ktorá sprevádza pandemickú chrípku. V Martinskej fakultnej nemocnici sa dalo dobrovoľne zaočkovať len 3,5 percenta zdravotníckeho personálu. Praktickí lekári v Turci majú na očkovanie rôzne názory.
Niektorí lekári sa plánujú zaočkovať v najbližšom čase, iní sa neplánujú vôbec. Vraj sú imunizovaní od pacientov a tak by mali nápor nového vírusu zvládnuť. Podľa vedúcej epidemiologického oddelenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine Henriety Hudečkovej vyplýva nepopulárnosť vakcíny z neznalosti. „Myslím si, že mnohí lekári si nedali tú námahu, aby si prečítali niečo o pandemických vakcínach všeobecne, ani konkrétne o tej vakcíne, ktorú máme k dispozícii pre očkovanie populácie na Slovensku," tvrdí epidemiologička.
Reakcie po očkovaní
Očkovanie je podľa nej veľmi dôležité a je to stále jediný účinný spôsob, ako sa pred novou chrípkou ochrániť. „Pandemická vakcína nie je nebezpečná, možné reakcie po očkovaní sú také, aké sú po očkovaní sezónnou chrípkovou vakcínou, ktoré sú tiež popísané v príbalovom letáku. Ide najmä o možné bolesti v mieste vpichu, začervenanie, celková únava organizmu, ale i teplota do 38 °C, ktoré sa môžu prejaviť do 24 hodín po očkovaní," uviedla H. Hudečková. Podľa nej by pomohla väčšia informovanosť zo strany médií.
Podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva sa v našom regióne za minulý týždeň nenakazil žiaden Turčan, zatiaľ úrad eviduje 27 potvrdených ochorení na pandemickú chrípku v Turci.