VALČA. Žiadosť o dokúpenie pozemku si na obecný úrad vo Valči podala Anna Paľová 7. 9. 2007. Aj keď splnila všetko, čo od nej úradníci žiadali, do dnešného dňa parcelu, ktorú potrebuje ako prístupovú cestu k svojmu pozemku, nevlastní. Nepomohlo ani to, že je švagrinou starostu obce. Naopak, zdá sa, že jej v tomto prípade rodinné väzby skôr uškodili. Starosta a časť zastupiteľstva už dlhodobo nevedia nájsť spoločnú reč, ich komunikácia sa dostala do patovej situácie a v problémových rozhodnutiach hádžu vinu jeden na druhého.
Nekonečné čakanie vystriedal šok
Žiadosťou Anny Paľovej o dokúpenie pozemku sa zaoberali obecné zastupiteľstvá 20. 9. 2007 a 29. 4. 2008 a následne posunuli žiadosť stavebnej komisii. O niekoľko dní neskôr - 5. 5. 2008 - dostala žiadateľka z obecného úradu oznam, že si má dať vypracovať geometrický plán. Túto požiadavku splnila, z peňaženku jej to vytiahlo 500 €. Geometrický plán zaslala na obecný úrad vo Valči.
Spočiatku sa zdalo, že všetko je v poriadku a 26. 3. 2009 podpísali starosta obce Štefan Paľo kúpnu zmluvu a Anna Paľová za pozemok zaplatila. Keďže sa dlhšie nič nedialo, zašla na kataster a zistila, že obecný úrad kúpnu zmluvu na zápis nepredložil. Preto mu adresovala sťažnosť a 17. 6. 2009 dostala z obecného úradu list, kde sa píše, že zaplatená suma jej bola vrátená na účet, pretože poslanci zastupiteľstva predaj pozemku neschválili.
„Nechcem nič zložité len potrebný kus pôdy, aby som sa mohla bez problémov dostať na svoj pozemok. Keďže švagor je starosta, asi za tým niektorí automaticky hľadajú senzáciu. Zrejme budem musieť počkať, kým zvolia iného," snaží sa mierne odľahčiť svoju neutešenú situáciu Anna Paľová.
Cíti sa ako kšeftárka
Teraz síce rodáčka z Valče býva na Kolónii Hviezda, ale v dedine ju pozná dosť ľudí. Keď sa na verejnej tabuli pred valčianskym obecným úradom dočítala, že starosta podpísal bez súhlasu zastupiteľstva zmluvu o predaji pozemku s manželkou svojho brata, krvi by ste sa v nej nedorezali.
„Ľudia si budú myslieť, že som nejaká kšeftárka s pozemkami a pritom ja chcem len prístupovú cestu na svoju parcelu. Splnila som všetky ich požiadavky a teraz celú vec skúma prokuratúra. Pri zasielaní žiadosti ma ani vo sne ma nenapadlo, že to dôjde až tak ďaleko," povzdychne si žena, ktorá čaká na vyriešenie svojej žiadosti takmer tri roky.
Starosta nemal súhlas zastupiteľstva
Sťažnosťou Anny Paľovej sa zaoberalo obecné zastupiteľstvo 16. 6. 2009. V uznesení sa píše, že starosta vyzval pani Paľovú na vyhotovenie geometrického plánu a bez vedomia zastupiteľstva podpísal 26. 3. 2009 za obec kúpno-predajnú zmluvu. Až dva mesiace po jej podpísaní predložil zastupiteľstvu návrh na predaj obecného majetku v prospech Anny Paľovej. Vzhľadom na spomínane fakty poslanecký zbor predaj neodsúhlasil.
„Starosta nekonal tak, ako mal pretože na predaj majetku nemal súhlas zastupiteľstva. Predaj preskúmala aj kontrolórka obce a dala celú vec preveriť na prokuratúru. Orgány, ktoré sa tým zaoberajú, nech rozhodnú, či všetko prebehlo v súlade zo zákonom," vysvetľuje Jozef Jakubec, poslanec obecného zastupiteľstva vo Valči.
Nejde o žiadny prešľap
„Je mi ľúto, že skupina poslancov sa ma snaží kompromitovať už aj prostredníctvom mojej rodiny. Celú vec postavili do takej polohy, že som sa snažil z pozície starostu zvýhodniť, alebo obohatiť svoju švagrinú. Podmienky na predaj pozemku, o ktorý žiada Anna Paľová, boli splnené. Za tým si stojím a potrebné podklady som zaslal aj na prokuratúru, ktorá sa v súčasnosti venuje tomuto prípadu," tvrdí Štefan Paľo, starosta obce Valča.
Obecné zastupiteľstvo prijalo na začiatku svojho funkčného obdobia uznesenie, že preluky, ktoré potrebujú ľudia k prístupu alebo prepojeniu svojich parciel a pozemky, ktoré nemajú a ani nebudú mať v budúcnosti strategický význam pre obec, sa budú predávať záujemcom po 3,30 € za m2.
„Pozemok, o ktorom je reč, sa nachádza medzi cestou a bočnou komunikáciu a je pre obec v podstate nepoužiteľný. Už predtým sa zrealizovalo niekoľko podobných predajov a nikto nič nenamietal. Teraz, keďže ide o švagrinú, tak sa vytvára dojem, že ide o môj prešľap. Ja si však za svojimi postupom stojím," prízvukuje predstaviteľ obce.
Tento prípad rozhodne nie je vo Valči jediným, na ktorého verdikt sa čaká. Pre neschopnosť zastupiteľstva rozhodnúť je neistý aj osud výstavby supermarketu COOP Jednota, zabrzdená je stavba nájomných bytov a samozrejme obec prichádza aj o výhodu čerpania európskych peňazí.
Situácia vo valčianskom zastupiteľstve je napätá už dlho. Veľa o celkovej atmosfére napovedajú aj zvukové záznamy zo zasadaní zastupiteľstva. Vzduchom lietajú trestné oznámenia, výnimkou nie sú ani incidenty rôzneho druhu. Niektorí poslanci sa dokonca svojho mandátu radšej vzdali, keď zistili, aké pomery tam panujú. V tomto volebnom období sa už z rôznych dôvodov vymenil takmer kompletný obecný parlament. V minulom roku mali vo Valči 22 zastupiteľstiev, z toho bolo vďaka niektorým poslancom 10 zmarených. Naopak od konca roku 2008 prijal parlament 15 uznesení, pričom 10 z nich starosta nepodpísal.