VRÚTKY. Vrútky ako dôležitý železničný uzol v kriminalite jednoznačne v Turci vynikajú. Železniční policajti dokonca tvrdia, že na tejto stanici ročne dôjde k najviac výtržnostiam i krádežiam z celého obvodu, do ktorého patrí okrem Turca i Orava, Žilina a Liptovský Mikuláš. To však pre takú veľkú stanicu, v ktorej sa stretávajú ľudia i živly z celého okolia, nie je prekvapujúce.
Prasknutá lebka i plynová pištoľ
O hrôze nás každý týždeň presviedčajú i železničné policajné správy, ktoré hovorca poskytuje médiám. Z nášho regiónu sa prevažná časť týka práve vrútockej stanice. Len predminulý týždeň sme písali o mužovi, ktorý skončil po napadnutí iným mužom s prasknutou lebkou. Ďalšieho muža zas okradli hneď po zakúpení lístka. Nielenže prišiel o strieborné šperky, ale ho i dokopali. Často je zničený a vykradnutý kávomat, cestujúceho v čakárni v polovici februára napadol 22-ročný opitý bezdomovec, nedávno tu policajti spacifikovali ďalšieho opitého bezdomovca, ktorý mieril plynovou pištoľou na bezdomovkyňu.
Vrútocký riaditeľ železničnej polície Rastislav Popovič tvrdí, že takéto činy najviac riešia práve v centre dolného Turca.
Výtržníctva na dennom poriadku
Na vrútockej stanici sa denne premelú stovky cestujúcich, čo zlodejov priťahuje. „Minulý rok sme riešili v našom obvode majetkovú trestnú činnosť štyridsaťsedemkrát, z toho asi až tretinu vo Vrútkach," uviedol Rastislav Popovič. Šéf železničných policajtov si myslí, že by pri prevencii na stanici pomohol zvýšený počet hliadok, pretože majú na starosti príliš veľký obvod a nezdržujú sa dlho na jednom mieste, no na druhej strane má polícia v objasňovaní týchto prípadov vysokú úspešnosť.
Najviac však Vrútky vytŕčajú vo výtržníctvach, ktoré majú na svedomí predovšetkým bezdomovci. Tí sa zdržiavajú v rámci nášho regiónu zo staníc najčastejšie práve na tej vrútockej. Minulý rok riešili i objasnili policajti osemnásť výtržníctiev, z toho najviac - sedem vo Vrútkach. Na ostatných staniciach hliadky riešili maximálne po dve výtržnosti. Bezdomovci im jednoznačne v súčasnom období robia na čele veľké vrásky.
Bezdomovcov sa nevedia zbaviť
„Snažíme sa ich zo stanice dostať. Máme spoluprácu s útulkom pre bezdomovcov v Kláštore pod Znievom, kam ich posielame, ale vracajú sa naspäť, pretože tam piť nemôžu," vysvetlil Rastislav Popovič, ktorý si myslí, že situáciu už mali pomerne pod kontrolou, keby neprišli silné mrazy. „Generálne riaditeľstvo železníc Slovenskej republiky povolilo bezdomovcom na staniciach prespávať. Hoci povolenie už dávno zrušilo, naučili sa tu opäť chodiť a odvtedy sa ich nevieme zbaviť," posťažoval si.
Sú prešpekulovaní - kupujú si lístky
Sťažnosti na nepríjemné osadenstvo čakárne má prednosta vrútockej stanice Peter Lisoň na stole každý deň. „Sme z toho zúfalí. Bezdomovci nám cestujúcich vytláčajú z čakárne von. V iných krajinách som ich toľko nevidel. Keď zbadajú policajta, ujdú. Lenže my Slováci sme ľudomilní, bezdomovci sa našich policajtov neboja," myslí si Peter Lisoň, ktorý sa s riaditeľom tamojšej železničnej polície Rastislavom Popovičom zhodujú v jednom: situácia je neriešiteľná. „Neexistujú proti nim legislatívne možnosti. Ak len sedia, nemôžeme proti nim nič robiť. Môžeme ich vykázať, ak nemajú cestovný lístok, ale už sú takí prešpekulovaní, že si kúpia ten najlacnejší. Naše hliadky bezdomovcov denne vykazujú i desaťkrát. Keď sa policajti vzdialia, pretože musia zasahovať aj v iných mestách, ihneď sa vrátia," vymenoval Rastislav Popovič.
Hrajú sa s nožmi
Stálicu vraj tvorí päť až šesť bezdomovcov, ktorí si do čakárne pre cestujúcich prinesú i čučo, a pod vplyvom alkoholu sa napádajú. Niekedy čakáreň obsadia spolu s nimi i rómski spoluobčania. Pokladníčka, ktorá v blízkosti prijíma batožinu, bola toho neraz svedkom. „Býva ich tam i plná čakáreň. Hulákajú, hádajú sa, sem-tam sa pobijú a minule hádzali po automatoch, sedačkách a cestovných poriadkoch nože. Volali sme policajtov, ale to nepomôže. Vyženú ich a oni sú o pár minút späť," krútila hlavou. „Chodia sa nám tu sťažovať i cestujúci. Ale čo s tým urobíme? Minule ich jeden pán napomenul, keď vyvádzali, a oni sa mu začali vyhrážať. Radšej odišiel," pokrčila plecami pokladníčka.
Zápach ich obťažuje
Z osadenstva čakárne sú cestujúci zhrození, radšej čakajú vo vstupnej hale alebo v zime na peróne. Len málokedy sa im podarí si v čakárni posedieť. Minulý týždeň v stredu, keď svietilo slnko a bolo pomerne teplo, našli cestujúci čakáreň prázdnu a vyvetranú, čo niektorí čakajúci na vlak aj hneď využili. „Nechodím vlakom, toto je úplne výnimočná situácia a som rada, že tu bezdomvoci nie sú, lebo ma bolí noha a nevydržala by som stáť. Bezdomovcov mi je v zime aj ľúto, ale ten zápach je neznesiteľný. Keby tu sedeli, tak tu ani neprídem," priznala Vilma Pliešovská z Martina.
Chodím si do čakárne posedieť, aj vtedy, keď tam sú, veď neublížia. Ale ten zápach je fakt na nevydržanie. Obťažuje ma," posťažovala si Katarína Kiššová z Krpelian.
Možno pomôže útulok pre bezdomovcov
Eliminovať počet bezdomovcov by podľa Popoviča mohol útulok pre bezdomovcov, a to priamo vo Vrútkach. „Keby sa mali kde ukryť, nechodili by na stanicu," myslí si šéf vrútockých železničných policajtov. Vrútocká radnica už nad takýmto útulkom rozmýšľa. „Doteraz sme nemali pre bezdomovcov priestory, preto sme asi dvanásť vrútockých umiestnili do Kláštora pod Znievom. Útulok pre bezdomovcov máme v našom pláne sociálneho rozvoja pre nasledujúce roky, chceme ho zriadiť čo najskôr, aby nemrzli," povedal vrútocký primátor Miroslav Mazúr.