MARTIN, TURČIANSKE TEPLICE. Novela zákona o podpore zamestnanosti prináša nové pravidlá. V súčasnosti obce a mestá uplatňujú aktivačnú činnosť vo forme menších obecných služieb. Na Slovensku je bez práce vyše 330 tisíc ľudí, v našom regióne sa toto číslo blíži k šiestim tisícom. Ako nás však informovala hovorkyňa ÚPSVaR v Martine Melánia Pintérová, podanie žiadosti na úrade nemusí byť spojené len so stratou zamestnania.
„Žiadosť si podávajú napríklad aj ženy po materskej, občania po výkone trestu, dobrovoľne nezamestnaní, občania po prvýkrát vstupujúci na trh práce. A potom nie všetci občania, ktorí stratili zamestnanie, sa prídu evidovať na úrad," povedala Pintérová.
Uchádzači o zamestnanie majú možnosť pracovať na aktiváciách a privyrobiť si tak peniaze k samotnej dávke v hmotnej núdzi. Jednotlivec má nárok od úradu práce na dávku vo výške 63,09 € mesačne. Úrad práce na takéhoto uchádzača prispieva mestu na ochranné pracovné prostriedky či pracovné náradie.
Nemajú na to vyčlenené peniaze
Štát chce novelou podporiť práve dlhodobo nezamestnaných. Chce umožniť obciam ich zamestnanie s tým, že uhradí časť celkových nákladov na ich prácu. Má ísť o zamestnanie najviac na 9 mesiacov, počas ktorých uhradí štát 70 až 90 percent mzdy vo výške najviac dvojnásobku životného minima. Podporu majú spustiť od začiatku marca a má trvať do konca budúceho roka. Štát predpokladá, že sa za toto obdobie vytvorí 18-tisíc pracovných miest, na ktoré štát prispeje dohromady 60 miliónmi eur.
„Zapojenie sa do novely je však podmienené zmenou v rozpočte, pretože mesto musí spolufinancovať tento projekt. Je teda na samosprávach, či sú ochotné meniť rozpočet a prispieť na tento projekt," povedal nám koordinátor aktivačnej činnosti v Martine Martin Magurský, ktorý odhaduje príspevok mesta podľa novely okolo 5500 eur na desať aktivačných uchádzačov na rok. Keďže novela vyšla až po tom, ako si samosprávy schvaľovali rozpočty, v turčianskych kasách peniaze na nové aktivácie nie sú. Obce však môžu uplatňovať oba spôsoby aktívnych opatrení trhu práce.
Obce si počkajú na pokyny
O aktiváciách po novom uvažujú aj v Mošovciach, Trebostove, Turčianskych Tepliciach i na Bystričke. Úrad práce má totiž vydať metodiku k novele a podľa nej sa chcú obce rozhodnúť, či sa do využívania príspevku na regionálnu a miestnu zamestnanosť pustia.
V Blatnici majú so štyrmi pracovníkmi zmluvu na menšie obecné služby až do októbra, takže nad novými možnosťami by uvažovali až po tomto období. V Martine majú na tohtoročnú aktivačnú činnosť od marca do septembra naplánovaných sto uchádzačov. V rámci menších obecných služieb majú v súčasnosti zamestnaných 95 uchádzačov, ktorí pracujú v rôznych oblastiach.
Majú pozitívne skúsenosti
„Triedim neupravené spisy, ktoré majú byť uložené do archívu," povedal nám Miro, ktorý vyštudoval strojársku strednú školu s maturitou a na pomocnom mieste na úrade je už rok. Aj spolu s ostatnými oslovenými uchádzačmi sa zhodol v tom, že vyššie príspevky na týchto prácach by ich potešili. Niektorí by ochotne odpracovali aj viac hodín. Pozitívne skúsenosti s uchádzačmi na aktiváciách majú aj v Košťanoch nad Turcom. „Veľká časť tých, ktorých sme mali v minulosti v obci na aktivačných prácach, sú dnes už riadne zamestnaní," povedala starostka obce Anna Hlinková.
Novela zmiernila aj podmienky na získanie dávky v nezamestnanosti. Od septembra bude na jej pridelenie stačiť dva roky poistenia za posledné štyri roky, nie o rok viac ako v súčasnosti.
AKTIVAČNÁ ČINNOSŤ ZA ROK 2009
Do aktivácií sa v minulom roku zapojilo v okrese Martin 825 uchádzačov o zamestnanie, v turčianskoteplickom okrese to bolo 283 ľudí. V hmotnej núdzi sa v roku 2009 ocitlo v oboch okresoch dokopy takmer 2600 ľudí.