Mošovčan rozveseľoval na rakovinu choré deti v kolumbijskej nemocnici

Kolumbia nie je len raj producentov marihuany a kokaínu, kávových plantáží, malárie a miesto, kde sú zemetrasenia a výbuchy sopiek na dennom poriadku. Ďaleká krajina ponúka omnoho viac. Presvedčil sa o tom aj Mošovčan Peter Reťkovský.

S priateľmi - Peter do partie Kolumbijčanov zapadol bez problémov.S priateľmi - Peter do partie Kolumbijčanov zapadol bez problémov. (Zdroj: ARCHÍV P.R.)

Peter je absolventom Ekonomickej univerzity v Bratislave a v Kolumbii strávil rok. No sám hovorí, bol to najlepší rok, aký kedy zažil. V cudzej krajine pracoval ako polodobrovoľník pre Kolumbijský Červený kríž. K tejto práci sa dostal cez organizáciu AIESEC, v ktorej pôsobil aj počas štúdia na vysokej škole. Náplň Petrovej práce spočívala najmä v príprave projektov, žiadostí o granty a na starosti mal aj voľnočasové aktivity pre choré deti na detskej klinike. Býval u jednej kolumbijskej rodiny, kde sa aj stravoval. Peter sa za odborníka na Kolumbiu síce nepovažuje, ale zážitky a postrehy, ktoré nám vyrozprával, ho za takého určite pasujú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Akí sú Kolumbijčania?

Peter zistil, že v krajine sú krásne Kolumbijčanky s dlhými vlasmi, ktoré takmer nikdy nevyjdú na ulicu neupravené. Muži sa o svoj zovňajšok starajú rovnako dobre ako ženy a preto všade meškajú. Na presnosti im nepridá ani fakt, že nenosia hodinky, ba niektorí ich nemajú ani doma. Čas pre Kolumbijčanov jednoducho neznamená toľko, koľko pre nás Európanov. Každé kýchnutie či zakašľanie už oprávňuje Kolumbijčana povedať, že je chorý. O nás, Európanoch, si myslia, že sme všetci ako Francúzi a radšej použijeme voňavku, ako sprchu. Pritom žiadna vec pre nich nie je dostatočné tabu. Nemajú problém opýtať sa na výšku platu, vzdelanie či náboženstvo, čo sú u nás niekedy tajomstvá dokonca aj pre rodinných príslušníkov.

K temperamentu im určite sedí aj neustále nutkanie veľa telefonovať. Esemesky nielenže nepoužívajú, ale ani si ich nečítajú. Keďže väčšina Kolumbijčanov je zmesou všetkých možných národov, o rasizme počuli len z rozprávania a tento svetový problém v ich krajine vôbec neriešia. Keďže svoje autá nemajú v hornatom prostredí kde zaparkovať, parkujú ich v obývačke. V Kolumbii sa tiež nachádzajú rôzne sídla, ktoré sú pomenované po európskych či iných svetových mestách. Našli by ste tu napríklad Prahu, Cyprus, Fínsko, Palestínu, Čiernu Horu a pod.

SkryťVypnúť reklamu

Rodičia sa najviac báli Afriky

Centrum drogovej produkcie a zemetraseniami i rôznymi chorobami skúšanú krajinu si Peter vybral náhodne. „Po vysokej škole som dostal veľkú chuť cestovať. Cez AIESEC som sa zapojil do medzinárodného výmenného programu a prišla ponuka ísť do Kolumbie," opisuje začiatok cesty úspešný prekladateľ do angličtiny, nemčiny a španielčiny. Rodičia zareagovali na jeho návrh celkom pokojne. „Pôvodne som chcel ísť do Afriky, takže Kolumbiu považovali za príjemný kompromis," rozpráva so smiechom Peter.

Kolumbia však patrí medzi krajiny, ktoré si vyžadujú početné očkovania. „Musel som sa dať zaočkovať proti cholere, žltej zimnici a týfusu, vakcináciu proti hepatitíde som mal ešte aktívnu. Proti malárii očkovanie nebolo potrebné, pretože som nešiel do miest, kde sa toto ochorenie vyskytuje a besnotu som tiež vynechal, keďže som neplánoval ísť medzi zvieratá," vymenúva balík povinného očkovania mladý cestovateľ. Keď odišiel, celý nasledujúci rok svoju rodinu a známych kontaktoval len prostredníctvom internetu z mestečka Manizales, ktoré leží vo výške 2200 metrov nad morom.

SkryťVypnúť reklamu

Sprevádzal klaunov, hral aj spieval

Svoju prácu považoval Peter za veľmi zaujímavú. „Spolupracoval som s deťmi, ktoré trpeli onkologickými ochoreniami a museli byť dlhodobo hospitalizované. Našim cieľom bolo, aby sa trochu rozptýlili a nemuseli stále myslieť na svoju chorobu. Najťažšie pre mňa bolo, keď som videl, ako choroba u niektorého z nich naberá zlý smer," tvrdí Peter. „Na druhej strane nás o to viac tešilo, keď liečba zaberala a pozorovali sme, ako sa pacient zotavuje a začína sledovať svet okolo seba," dodáva.

„Do našej nemocnice chodievali dvaja manželia, bývalí herci, ktorí sa chceli stať profesionálnymi nemocničnými klaunmi. Sprevádzal som ich, nafukoval som balóny, rozdával som červené nosy, naučil som sa kolumbijské pesničky a deti sa smiali už len na mojom prízvuku. Potom som ich zase ja učil kohútika jarabého," opisuje časť svojej práce, ktorú mal veľmi rád.

Na rozhadzovanie nemal peniaze

V Kolumbii sa živil prácou v nemocnici, všetko ostatné si musel financovať z vlastného vrecka. „Moja práca bola polodobrovoľnícka, to znamená, že som za ňu nedostával veľa peňazí. Postačilo mi to iba na zaplatenie ubytovania, stravy a zdravotného poistenia. To, čo som potreboval minúť naviac, som riešil z úspor a prostredníctvom práce cez internet," rozhovoril sa prekladateľ.

Počas svojho pobytu sa v každej voľnej chvíli snažil cestovať a tak má v živej pamäti ešte veľa, pre nás Európanov, zvláštnych zážitkov.

Zo snehu si vyrábali zmrzlinu

„Nad mestom sa týčia tri sopky, ktoré domáci nazývajú Los nevados, čo v preklade znamená zasnežené. Na vrcholkoch sú horské ľadovce," začína s rozprávaním Peter. „Vybrali sme sa na vrchol jednej z nich aj s jedným kamarátom a jeho priateľkou. Vyrážali sme po piatej ráno, treba však povedať, že keď sa v Kolumbii povie o piatej, v skutočnosti sa vyráža o pol siedmej, a tak aj bolo. Bolo fascinujúce pozerať sa na meniacu sa klímu, ktorá od hustého pralesa prechádzala do ihličnatých hájov pretkávaných kávovými plantážami. Tie neskôr vystriedali pasienky a zemiakové polia, machy a vo výške 4 300 m. n. m. už nerástlo nič. Autobusom sme dorazili asi do výšky 4 700 metrov nad morom, kde sa začal objavovať sneh. V tejto výške sa už dýchalo o poznanie ťažšie a nás ešte čakal výstup posledných 300 metrov až na vrchol ľadovca. Cestou sme stretali horských záchranárov podopierajúcich ľudí, ktorí omdleli. Ani nám sa nešlo ľahko, každých 30 metrov sme museli stáť. Na vrchole sa nám však naskytol úžasný pohľad. Kolumbijčania si naberali kusy snehu a liali naň ovocný sirup. Robili si prírodnú zmrzlinu," opisuje svoj neuveriteľný zážitok Peter.

Na Mošovský jarmok ani jedna z ferias nemá

Kolumbia má pomerne silnú tradíciu jarmokov, ktoré u nich volajú ferias. „Človek by mohol celý rok cestovať po krajine a zakaždým by na nejaký jarmok narazil. Jednotlivé jarmoky majú tematické zaradenie. V druhom najväčšom meste krajiny Medellíne sa každoročne uskutočňujú feria de flores - kvetinový jarmok. Jarmoky sú tu samozrejme príležitosťou aj na prezentáciu a nákup ľudových výrobkov, ale ich hlavnou myšlienkou je zábava. V meste Manizales sa každoročné ferias spájajú s býčími zápasmi a výťažok z nich smeruje na podporu fungovania miestnej detskej nemocnice. Na Mošovský jarmok ale ani jedna z ferias nemá...," preniká do tradícií Peter.

Zážitok s nočnými vtákmi

Ako sa hovorí, to najlepšie nakoniec. Jeden taký zážitok „vlastní" aj Peter. „Posledný týždeň v Kolumbii sme aj s jedným kamarátom chceli navštíviť tie kúty krajiny, kam sme sa ešte dovtedy nedostali. Cieľom našej cesty bola púšť La Guajira. Ale ako to už býva v Kolumbii zvykom, plány sa menia. V deň nášho odchodu strašne pršalo a horské cesty v okolí nášho mesta zavalilo, čo je vraj u nich tiež bežné. S kamarátom Juan Miguelom sme nakoniec vyrazili, avšak na opačnú stranu, do departmentu Huila, kde boli cesty voľné. Po asi dvadsaťhodinovej ceste luxusným autobusom sme dorazili na miesto. Prespali sme a ráno sme sa vybrali do malého mestečka, odkiaľ sme si požičali najčastejší dopravný prostriedok - džíp. Náš nový cieľ cesty bol národný park Parque Naiconal de la Cueva de los Guácharos - obrovské územie dažďového pralesa, v ktorom žijú nočné vtáky - guacharos. Pochod bol náročný, cesta viedla cez rozbahnené chodníky, popri hlbokých roklinách, aj prevýšenie sa stále striedalo. Večer sme dorazili do ústredia národného parku na smrť unavení. Na druhý deň sme so sprievodcom išli do jaskyne, kde hniezdia nočné vtáky. Už zďaleka nás prekvapil strašný škrekot z hlbín jaskyne... Potom sme narazili na niekoľkocentimetrovú vrstvu vtáčieho trusu. Vtákom sa naša návšteva očividne nepáčila, spustili na nás aj svoj vlastný obranný mechanizmus, pľuli po nás palmové kôstky. Vtáky sa totiž živia semenami palmy rastúcej šesť hodín letu od hniezdiska, oplatí sa im to najmä pre vysoké percento tuku v semenách palmy," tlmočí nadobudnuté vedomosti Peter.

Chýbala mu vôňa lesa

Po roku sa Peter vrátil do svojej rodnej obce Mošovce o niečo bohatší. „Priniesol som si zopár nehmotných vecí. Už sa napríklad netrápim nad maličkosťami, nezúfam nad vecami, ktoré neviem ovplyvniť a snažím viac si život užívať," bilancuje s ročným odstupom. Z kolumbijskej kultúry by sme si podľa neho mali ukradnúť aspoň trochu srdečnosti. „Ľudia sa tam bez prestania usmievajú," radí Slovákom vysmiaty Peter. Čo by však nezamenil za nič na svete, je vôňa mošovskej hory, chuť čerešní, naša hudba i vianočná kapustnica.

Na záver sa nám nedalo neopýtať, či je téma drog v Kolumbii naozaj taká , akú nám servírujú médiá. Peter nám však odpovedal stroho. „Počas svojho pobytu som sa s nimi stretol v menšej miere ako v Bratislave," zhodnotil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 11 724
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 471
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 914
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 4 683
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 543
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 240
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 139
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 069
  1. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  2. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  3. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  4. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  5. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  6. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  7. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  8. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 31 057
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 699
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 613
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 840
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 943
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 736
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 240
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 820
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Keď sa povie skákací hrad, väčšina z nás si spomenie na detský smiech, nekonečné vyskakovanie a farebný svet radosti.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Martinská boxerská výprava.

Martinskí boxeri doviezli zo slovenského šampionátu tri medaile. Klub ide investovať do infraštruktúry.


Polícia mu naparila pokutu.


2
  1. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  2. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  3. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  4. Pavel Baláž: V Bologni si vykrútite krky - pohľadom na vysoké veže
  5. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  6. Martin Fronk: Ako sa kedysi mrazničky stavali z kameňov, alebo...
  7. Štefan Šturdzík: Kréta je krásny kvet stredomoria.
  8. Ján Komrska: Mulhacén, Španielsko
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 31 057
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 19 699
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 613
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 11 840
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 943
  6. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 7 736
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 6 240
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 820
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?