MARTIN. Polohu a vzhľad sezónnych terás doteraz neurčovalo žiadne všeobecne záväzné nariadenie (VZN), a tak sa stalo, že ich v centre od mája do októbra stále pribúda a ich vzhľad je rozmanitý. Dokonca až tak, že nezapadajú do historického rázu mesta a bránia turistom, ale i domácim vo výhľade. Radnica pripravila nové VZN, ktoré sa však na rokovanie posledného zastupiteľstva ani nedostalo. Primátor Andrej Hrnčiar ho pre negatívne ohlasy zo strany dotknutých podnikateľov stiahol. Je s nimi však odhodlaný aj naďalej rokovať. Hlavný architekt mesta Martin Róbert Dúbravec prízvukuje, že ich v podnikateľskej činnosti obmedziť nechcú a budú hľadať kompromis.
Námestie nechceme zastavať
Nové VZN má predovšetkým riešiť terasy, ktoré nenadväzujú na priečelie prevádzky, ale stoja od nej minimálne 2,25 metra. Ako uviedol Róbert Dúbravec, jeho vznik vyvolalo najmä ustráženie vzhľadu Divadelného námestia. Ten vraj minulý rok narušili tri nové sezónne drevené terasy, ktoré pribudli pred bývalou policajnou budovou. „Materiálovým riešením a rozsahom značne eliminovali výhľady na pešiu zónu a historické budovy, obmedzili priechod ľudí i výhľady na výklady iných obchodov. Námestie nechceme zastavať, má ostať priehľadné," tvrdí hlavný architekt. V kritizovanom VZN navrhoval, aby namiesto ohradených terás podnikatelia zvolili radšej exteriérové sedenie, teda stoly so stoličkami a slnečníkmi bez výčapného pultu, ktorý vo výhľade prekáža najviac.
Môžem to celé zabaliť!
Dotknutí podnikatelia však protestujú, nechcú znášať ďalšie vysoké náklady a takýto spôsob si ani nevedia v prípade nepriaznivého počasia predstaviť. Peter Hurta, majiteľ Slovenskej reštaurácie, tvrdí, že zriadenie terasy ho stálo nemalé peniaze. „Z horného poschodia som si dal dolu potiahnuť vodu i elektrinu a ani samotná terasa nebola lacná. To mám teraz kupovať novú?" hnevá sa a dodáva, že zmena na exteriérové sedenie preňho ani nie je technicky možná. „Neviem si predstaviť, ako by to malo fungovať, ak tam nebude výčapný pult. Nosiť po schodoch nápoje zákazníkom z prvého poschodia sa mi zdá byť nezmyselné, to môžem rovno zabaliť. A aj celú prevádzku, pretože v lete mi zarábala len tá terasa."
Výčap presťahujú do pasáže
V ostatných častiach centra by podľa Róberta Dúbravca nemali terasy cloniť výkladom iných prevádzok. Riešením by mohla byť úprava výzoru terás, najmä výčapného pultu. Ten by sa mal znížiť na 110 cm, aby vyhovoval estetickým nárokom a neclonil vo výhľade. Majiteľ Pivnice u Katky Peter Čížek rozmýšľa, že bude nosiť nápoje z kaviarne, prípadne presťahuje celú terasu alebo len výčap do pasáže tak, ako jeho sused - bývalý Corgoň, dnes Šport klub. Róbert Dúbravec si ale myslí, že umiestňovanie výčapov mimo hlavnej prevádzky je z hľadiska hygienických predpisov veľmi problematické.
Obchodníkom terasy prekážajú
Susedné obchody, pred ktorými terasy prevádzok z pasáží stoja, by boli najradšej, keby ich mesto zakázalo. „Zacláňajú, okoloidúci nevidia na náš výklad a okrem toho nám to prekáža i z bezpečnostných dôvodov. Sme klenotníctvo so zlatom. Potenciálny zlodej nás môže z terasy pokojne sledovať a čakať, kedy nás bude v predajni menej," obáva sa vedúca Ametystu Zuzana Jesenská. Ani klenotník Eugen Jambor nie je terasou, ktorá už roky stojí pred výkladmi jeho prevádzky, nadšený. „Nám ani našim zákazníkom nie je príjemné, ak ich niekto z ulice ustavične sleduje, cítia sa byť rušení," ohradzuje sa Eugen Jambor, no zároveň priznáva, že terasy sám obľubuje. „Nikde vo svete som však nevidel, že by terasy stáli v strede pešej zóny. Povolil by som len tie, ktoré sú tesne pri svojej prevádzke, lebo nikomu nezavadzajú a majú k dispozícii i toalety. Zákazníci týchto terás nemajú kam na toalety chodiť, keďže kaviarne, ku ktorým terasy patria, sú slabo dostupné a mestské toalety priskoro zatvorené. Navyše si myslím, že dať výčapný pult do pasáže nie je riešenie. Čašníčka, ktorá bude s nápojmi prechádzať cez chodník, sa môže zraziť s chodcami alebo potknúť o vodítko na psa," dodáva podnikateľ.