MARTIN. V minulom týždni nás kontaktovalo niekoľko nespokojných zamestnancov polygrafického závodu Neografia v Martine. Sťažovali sa najmä na nízke mzdy, veľa odpracovaných nadčasov, ktoré im podnik nevypláca, a nadškrtli aj hrozbu tretej vlny prepúšťania. Vedenie podniku krízový režim pripúšťa, nie však na úkor zamestnancov.
Museli sa uskromniť, inak by mohli prísť o prácu
V súčasnosti pracuje v Neografii v Martine 770 ľudí, podnik v nedávnej minulosti prešiel dvomi vlnami prepúšťania. Šéf odborov Pavol Vilček, ktorý zastupuje zamestnancov Neografie, nespokojnosť pracovníkov zaregistroval. Zamestnanci sa sťažovali najmä na obdobie, keď jeden deň v týždni mali nútené voľno. Bolo to naposledy v júni minulého roku, keď mala spoločnosť ťažkosti so zákazkami a s nedostatkom práce pre zamestnancov. „Problémy sa snažíme riešiť. Zamestnanci sa sťažujú najmä na malé mzdy, ale kto je dnes spokojný, keď sa kríza ešte neskončila," povzdychne si P. Vilček. Priznal, že zamestnanci v rámci kolektívnej zmluvy museli súhlasiť s tým, že sa upustí od príplatkov. Išlo však o príplatky, ktoré sú nad rámec Zákonníka práce, pričom príplatky za sviatky a nočné zmeny zamestnanci naďalej dostávajú. Bolo to podľa neho menšie zlo, akoby podnik musel prepustiť ďalších zamestnancov. Údajnú tretiu vlnu prepúšťania teda týmto opatrením zažehnali.
Výroba sa mierne zdvihla
Ďalšie prepúšťanie podnik neplánuje. „Od februára sme zaznamenali mierne zvýšenie výroby," uviedol personálny riaditeľ Neografie Peter Hajduk. „Aj napriek kríze sú výplaty vždy vyplácané dvanásty deň v mesiaci, stravná jednotka stojí len 0,50 €, to sú umelo držané ceny. Navyše, naďalej zabezpečujeme pre svojich zamestnancov rekondičné pobyty v kúpeľoch v Turčianskych Tepliciach, ktorú v roku 2009 využilo 97 zamestnancov. Tento rok v nej budeme pokračovať. Pre všetkých zamestnancov tiež platíme aj doplnkové dôchodkové poistenie, na ktoré by podľa Zákonníka práce mali nárok len zamestnanci vykonávajúci rizikové profesie," vymenoval len niektoré zo sociálnych výhod, ktoré sú nemalým prilepšením k platu.
Databanka nadčasov mätie zamestnancov
Za znevýhodňovanie považujú niektorí zamestnanci aj nevyplácanie príplatkov. „Príplatky, ktoré nám ostávajú aj napriek protikrízovým opatreniam, sú odvádzané na zvláštny účet, ku ktorému nemá nikto z radových zamestnancov prístup," sťažuje sa zamestnankyňa, ktorá nechce byť menovaná. Šéf odborov však argumentuje, že žiadny zvláštny účet neexistuje a o príplatky ešte nikto zo zamestnancov neprišiel.
„Existuje akási časová databanka, kam sa dostávajú všetky príplatky zamestnancov. V čase, keď nie je práca pre všetkých, sa im mzda vypláca práve z databanky nadrobených hodín," vysvetľuje P. Vilček systém s databankou nadčasov, ktorá je vytvorená najmä na pomoc samotným zamestnancom.
Práce vraj neubudlo, iba zamestnancov
Tlačiari však argumentovali ďalej. „Práca sa nikam nestratila. Musíme za rovnakú plácu a niektorí ešte za menšiu mzdu ako v minulom období odpracovať viac. Sme nútení odpracovať aj viac dvanástok za sebou. Týždeň, keď musím odpracovať dve denné a dve nočné dvanástky, už nie sú ničím neobvyklým, pričom o dĺžke zmien rozhodujú vedúci," sťažuje sa žena, ktorej ťažká práca ničí ruky, chrbát i nohy. „Každý to berie inak. Niekto chce práve viacej pracovať, iní viac práce nezvládajú," dodáva. Šéf odborov im radí, aby prišli s konkrétnym problémom osobne a niektoré veci by sa vraj dali vyriešiť.
Presťahujú sa do Priekopy
Veľké zmeny sa v podniku predsa len plánujú, nebudú sa však týkať zamestnancov. „Zo strategického hľadiska plánujeme v Priekope vybudovať nový priemyselný park s tým, že doteraz sa tu prednostne tlačili časopisy a reklamné tlačoviny a po presťahovaní prevádzky v Martine k nim plánujeme pričleniť aj výrobu kníh," upozornil Peter Hajduk. Dôvodom sťahovania je nielen ústretový krok voči obyvateľom v centre mesta, ktorí sa sťažujú na hluk, ale aj nevyhovujúci priestor pre výrobu z hľadiska logistiky a dnešných potrieb.