Chodíme spolu u ž dva roky, plánovali sme svadbu, rodinku. Nechcem to zahodiť za hlavu, no takéto výzvy sa neodmietajú. S čím musím počítať pri odluke vo vzťahu?
Jaroslav
Radí: Mária Vantarová, psychologička z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine
Jaroslav, zdá sa, že vnútorne ste sa už rozhodli, no navonok vám bránia ohľady na partnerku. Oceňujem váš záujem o prácu, aj za cenu straty istého pohodlia domova, denných stereotypov, zvyklostí, straty priateľov. Ozval sa vo vás mužský princíp zodpovednosti a potreby finančného zabezpečenia rodiny. No možno aj výzva samotnej zmeny. Tajomstvo nepoznaného, príťažlivosť príležitostí veľkomesta.
Asi by bolo dobré ujasniť si v sebe jasný dôvod vzdialenia sa. Dať tomu určité cieľové kontúry aj do budúcna. Ako dlho zostať, ako často chodiť domov, koľko zarobiť, či sa tam natrvalo s priateľkou usadiť. Teda poznať vzájomné očakávania. Vzťah na diaľku zvyčajne preverí silu lásky, dôvery, vytrvalosti, schopnosti znášať prekážky, prinášať obety.
Človek musí prijať fakt, že jeho partner dočasu nie je fyzicky stále po jeho boku. Podľa odhadov v súčasnosti žije odlúčeným spôsobom života viac ako tretina populácie. Práve tí vedia, že nedostatok spoločných zážitkov môže spôsobiť riziko odcudzenia. Neveru. Zhoršenie komunikácie, emocionálne vyčerpanie. Alebo rozbroje pri opätovných príchodoch, pretože každý sa už naučil žiť a rozhodovať samostatne, uplatňovať svoje zvyky a rituály. Odnaučil sa žiť s kompromismi, čo zvýrazňuje tlak na rešpektovanie vzájomných odlišností.
Neraz sa stane, že dvojica sa lúči pohádaná, nervózna, čo k utuženiu vzťahu neprispieva. Jaroslav, keď sa chce, všetko sa dá, dôležité je mať pevnú dôveru v seba, v partnera, vo vzťah. A aj napriek diaľke pravidelnou komunikáciou nestratiť chuť spoločného prežívania života.