Jednou z najznámejších turčianskych kapiel je Nemôžem povedať. Zrodila sa v roku 1981 a ešte doteraz ichudba znie na plesoch, svadbách či zábavách. Veľkú popularitu si získal aj ich originálny názov, ktorý vraj dokáže ľudí poriadne vytočiť.
„Ak nás volajú na nejakú akciu a spýtajú sa nás na názov a my odpovieme Nemôžem povedať, urazia sa a pošlú nás vtedy naozaj kadekde," zasmial sa Štefan Hodoň. Za socializmu dokonca názov kapely klal oči i komisii, pred ktorú skupina musela predstúpiť, ak si chceli zahrať v jednom banskobystrickom podniku.
„Museli sme zmeniť názov, lebo s týmto pôvodným nás tam nechceli pustiť. Jednorázovo sme si vtedy narýchlo vymysleli meno THM, teda Teraz hráme my," mávol rukou za minulosťou Štefan Hodoň, ktorý si pamätá, že s pôvodným názvom sa veľmi natrápili, kým ho vymysleli. „Sedeli sme v krčme a lámali si hlavu, ako sa budeme volať. Keď som sa už spýtal kamaráta po niekoľkýkrát, odpovedal, že už nemôže povedať. A vtedy som povedal: áno, tak sa budeme volať - Nemôžem povedať."
Žabokrecká skupina Briggs hrávala od roku 1988 a pre Rasťa Huleja je to tak dávno, že si ledva spomenul na to, ako prišli k názvu. Keď však hlboko zalovil v pamäti, vybavila sa mu jeho sestra, ktorá raz listovala v atlase a našla kráter, ktorý je pomenovaný po akomsi vedcovi. Kapela sa zameriava na pop-rockový štýl, čerpá najmä z americkej skupiny Toto. Pred štyrmi rokmi bol Briggs celoročne aktívny, v súčasnosti vystupuje len na komerčných akciách v polovičnom zložení členov ako Malý Briggs.
Kapela Homo Sapiens patrí s deviatimi členmi k najpočetnejším a najznámejším, a to i mimo regiónu a dokonca aj za hranicami Slovenska. Niekoľkokrát to skúšali i na súťaži Coca-cola pop star, kde sa dvakrát dostali do finále. Homosapiensi okrem prebratých piesní vydali pri desiatom výročí svojej existencie v roku 2008 vlastné CD.
Názov si priniesol spevák Karel Růžička z koncertu v Poľsku. „Ľudia tam kričali Homo Sapiens, Homo Sapiens. Neviem, či to bola skladba, refrén alebo názov skupiny, ale zapáčilo sa mi to," zaspomínal si. Fanúšikovia si však myslia, že členom skupiny by viac ako „človek rozumný" pristalo označenie „človek funny funky". A to pre hudbu, akú hrajú, ale aj pre šou, akú Karel Růžička dokáže na pódiu urobiť...
Skupina Alfa vznikla v roku 1972 a podľa Jána Hataru sa v nej vystriedalo toľko ľudí, že si za tie roky už ani nikto nepamätá, kto a prečo jej dal práve takýto názov. Kapela je aj po rokoch stále aktívna, v minulosti mali dokonca i vlastné piesne, no keďže je záujem skôr o osvedčené hity, vlastný repertoár „Alfisti" zanedbávajú. V minulosti tak tomu nebolo a skupina mala aj väčší priestor na hranie. Ján Hatara si spomína i na to, ako raz zachránili pred fiaskom svadobčanov. „Skupina, ktorú si objednali, neprišla. Zavolali mne a ja som v rekordnom čase zohnal všetkých členov a na svadbe sme odohrali všetko my."
Len o rok mladšia skupina je Olympia, názov ktorej prevažne členovia z Valče odvodili od populárneho Olympicu. Olympia je už ale roky neaktívna, no na tohtoročnom podujatí Kapely starnú sa dali opäť dokopy. Ako povedal jej spoluzakladateľ Jozef Chajmík, hudobníci sa mienia opäť stretávať, aby na svoju štyridsiatku boli dokonale pripravení.
V roku 1978 začala svoju históriu písať skupina Satelit. O názov sa postaral basgitarista Ivan Hvizdák, ktorý sa pri zrode pomenovania ukázal ako správny strojár. „Pri výrobe prevodoviek ho zaujali planétové rady, ktorých súčasťou sú kolieska - satelity. Tie vraj krútia presne ako my, keď chodíme po okrese a hráme," vysvetlil Vojtech Jiříček.
Jednou z najmladších kapiel, ktoré vystúpili na festivale Kapely starnú v Turčianskej Štiavničke, je dubovecká 4. tretina. Je to vlastne len také 5-ročné dieťa, ktorého otcami sú starší a skúsení muzikanti hrajúci spolu s mladými. Názov im napadol pri pozeraní hokeja pive. „Akurát v zápase dohrali 3. tretinu a nám to pripomenulo nás. Ľudia už odídu a my si hráme 4. tretinu takpovediac pre seba," povedal so smiechom basák Pavel Solař.