Dáše Banasovej, ktorá na túto tému spracovala aj diplomovú prácu.
V Turci je dokopy päť náučných chodníkov, už od minulého roku ste si však mohli všimnúť ďalšiu trasu označenú informačnými tabuľami alebo šípkami so žabkou. Nový náučný chodník nás zavedie do oblasti chránených turčianskych mokradí a je vhodný rovnako pre peších turistov, ale aj pre cyklistov. Začína neďaleko obce Valentová, pokračuje cez Ivančinú, Diviacke kruhy a smeruje až do Rakšianskeho rašeliniska. Od prvej tabule po poslednú meria 23 kilometrov.
Mŕtve ramená, slatiny i porasty trste
Autorka projektu už od malička miluje prírodu a ako malá domov vždy nosila slimáky, jašterice či žaby. Na otázku, prečo práve mokrade majú byť pre turistu zaujímavé, sme sa opýtali práve jej.
„Túto lokalitu sme vybrali aj preto, že všetky náučné chodníky, ktoré existovali doteraz, sú buď v Malej alebo Veľkej Fatre. Ja som sa rozhodla zviditeľniť a sprístupniť práve chránené turčianske mokrade, ktoré majú v krajine nezastupiteľný význam. Nie sú to len plochy plné bahna a komárov," tvrdí Daša, ktorá od začiatku spolupracovala s pracovníčkou Správy Národného parku Veľká Fatra Gabrielou Kudlovou.
Turisti počas trasy môžu vidieť zachovalé brehové porasty, mnohé prítoky, mŕtve ramená, priľahlé lúky, pasienky, háje a hlavne mozaiku mokradných ekosystémov, ku ktorým patria mokré lúky, slatiny, trste, ostricové močiare, lužné lesy a kroviny, kde žijú vzácne a ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Treba však povedať, že v chránených územiach platí 4. a 5. stupeň ochrany, to znamená, že ochrana prírody je tu nadradená nad akúkoľvek činnosť.
Treba hľadať zelenú žabku
„Náučnú trasu sme začali pripravovať ešte v roku 2007. Vtedy sme vytipovali niekoľko mokradí, ktoré by mohli tvoriť nový náučný chodník. Vo februári som aj so svojou konzultantkou diplomovej práce podala projekt na výzvu Konta Orange Šanca pre váš región. V máji 2008 nám projekt schválili a tak sme začali s jeho tvorbou. Skončili sme v októbri 2008," opisuje Dáša históriu vzniku chodníka.
„Trasu sme značili celý deň. Našťastie mi s tým pomáhal Dušan Kubička z Turčianskej bicyklovej skupiny JUS, ktorého tento projekt oslovil," dodáva. Celú trasu však neoznačili, pretože sa prelína s cyklistickým značením, ktorého sa cyklisti tiež môžu držať. Peší turisti sa musia orientovať smerovými šípkami so zelenou žabkou, ktorú nájdu buď na autobusovej alebo na železničnej stanici.