MARTIN. Uplynulý týždeň prežívalo aj Slovensko smutné chvíle spojené so smrťou poľského prezidenta Lecha Kaczynského a 95 ďalších významných osobností, ktorí zahynuli pri havárii lietadla v sobotu 10. apríla v Smolensku. Slovenská vláda v nedeľu, keď Poliaci pochovávali na krakovskom hrade hlavu štátu i s manželkou, vyhlásila štátny smútok.
Obce písali poľským družobným mestám
V nedeľu viseli v obciach a na budovách štátnych inštitúcií štátne vlajky na pol žrde, turčianske samosprávy vyjadrili susednému štátu sústrasť. Martinská radnica poslala kondolenčný list poľskému družobnému mestu Kalisz, starostka Turčianskych Kľačian Božena Jurečková kondolovala spriatelenému mestu Ujsoli, kláštorský starosta Maroš Halahija zas Goluchowu. V Turčianskych Tepliciach prejavil úctu primátor mesta Michal Sygút zástupcom z poľských miest hneď v sobotu pri odhaľovaní pamätných tabúľ padlým vojakom z Rumunska a Ruska počas ukážok oslobodzovacích bojov o Turčianske Teplice. Kondolenčné listiny poslali do družobných miest Skawina a Wisla.
Slováci sú naši priatelia
Najintenzívnejšie pociťovali smútok nad stratou poľského prezidenta a jeho sprievodu Poliaci žijúci v našom regióne. Irena Zacharová, predníčka Poľského klubu Adama Mickieviča v Martine, v ktorom sa združuje asi 30 Poliakov, priznala, že smrť prezidentského páru a ďalších vládnych predstaviteľov je pre klub veľkou tragédiou.
„Bude veľmi dlho trvať, kým sa z toho spamätáme," povedala. Spolu s ostatnými klubmi Poliakov v Žilinskom kraji vystavili v Žiline kondolenčnú knihu, do ktorej mohol každý svojim podpisom vyjadriť svoju sústrasť.
„Prekvapil nás súcit Slovákov. Do knihy sa zapísalo veľa osobností, ale i obyčajných ľudí. Cítime, že bývame medzi priateľmi."
Po piatich rokoch opäť obeta
„Poliakov táto tragédia istým spôsobom spája. Politika nebohého prezidenta smerovala k tomu, aby Rusko uznalo svoju chybu a priznalo, že v Katyńi, kam smeroval poľský vládny špeciál, išlo o masovú vraždu intelektuálnej špičky poľského národa. Súčasný ruský prezident to už v posledných dňoch aj uznal, zmierenie teda prišlo. Keby sa tak stalo skôr, možno nemuselo dôjsť k ďalšej tragédii, " uviedol kaplán Rímskokatolického kostola v Turč. Tepliciach P. Juraj Bernaciak.
„Pred piatimi rokmi odišiel z tejto zeme Ján Pavol II., presne v sobotu, na mariánsky deň, päť rokov po tom, odchádza v ten istý deň aj elita Poľska. Možno bolo treba takú obetu, aby sa mohlo uskutočniť zmierenie," myslí si kaplán.
V lietadle bol jeho kamarát zo školy
Súcit Slovákov dojal i šéfredaktora časopisu Slovenskej národnej knižnice v Martine Knižnica Tomasza Trancygiera, ktorý sa s poľskými klubistami v Martine stretáva.
„Moji kolegovia i susedia mi osobne vyjadrili sústrasť, zo solidarity sa obliekli do smútočného," povedal Tomasz Trancygier, pre ktorého letecké nešťastie znamená smútok na celý život. Vo vládnom lietadle zahynul i jeho kamarát poslanec ľudovej strany Woda Wieslaw.
„Býval som s ním počas vysokoškolských štúdií v Krakove na internáte. Žiaľ, nebudem mať možnosť ísť jemu, ani prezidentovi na pohreb."