MARTIN. V martinskom závode majú 350 pravidelných darcov krvi. V roku 2009 udelili 29 z nich Janského plaketu. Jeden získal diamantové, dvaja zlaté, štrnásti strieborné a dvanásti bronzové ocenenie. Vedenie firmy ich už dlhodobo v tejto činnosti podporuje.
Aký otec, taký syn
„Kolegovi sa stal úraz a potreboval krv. Viacerí sme sa dohodili, že mu pôjdeme pomôcť a odvtedy sa so mňa stal pravidelný darca," spomína Ivan Buocik držiteľ diamantovej plakety za osemdesiat bezplatných odberov.
Otec dvoch synov má už aj svojich nasledovníkov. Jeho starší syn získal striebornú plaketu.
„Ide o nenahraditeľnú tekutinu a keď ju niekto potrebuje treba mu pomôcť. Som rád, že podobnou filozofiu vyznávajú aj moji najbližší a kolegovia s práce."
Ďalšou úrovňou pri oceňovaní dobrovoľných darcov je Kňazovického medaila za sto odberov. „Určite to nerobím pre ocenenie. Je to najmä o vnútornom presvedčení. Každí kto bezplatne daruje krv, vie, o čom hovorím," tvrdí Ivan Buocik.
Turiec je medzi darcami baštou
V Turci odmenia Janského plaketami každý rok v priemere 450 ľudí. Približne 12 až 15 z nich je diamantových darcov. Tieto čísla sú zhruba dvojnásobkom celoslovenského priemeru.
„Je to veľmi pozitívne, pretože spomínané počty bezplatných darcov nám už dlhšie neklesajú. Práve pozitívny prístup zamestnávateľov, ktorí umožnia ľuďom darovať krv nám v našom snažení veľmi pomáha," pochvaľuje si Štefan Škandera, riaditeľ Slovenského Červeného kríža Turiec. Podľa jeho ďalších slov je v našom regióne viacero spoločností, ktorí podporujú darovanie krvi, ale jednoznačne medzi nimi vyčnievajú Železnice SR a Volkswagen.
„Na našich dobrovoľných darcov sme veľmi pyšní. Neexistujú žiadne slová ani dary, ktoré by dostatočne ohodnotili ich činy. Veď spomínaní ľudia pomáhajú zachraňovať životy," myslí si Vladimír Machalík, hovorca spoločnosti Volkswagen Slovakia, ktorá organizuje poďakovania pre dobrovoľným darcom z radov svojich zamestnancov pravidelne každý rok.