Gustáv Hegedűš: Tepliciam chýba dávny kúpeľný lesk a noblesa

Teplický park mu tvoril kulisu detských hier i prvých hriechov. Dnes podčiarkuje silný kontext s kúpeľmi, ktoré odjakživa v meste hrali prím. Výstavou fotografií parku chcel najmä povzbudiť Tepličanov, aby si uvedomili, k čomu ich vedú historické nitky a

Gustáv Hegedűš, autor výstavy fotografií kúpeľného parku v Galérii Mikuláša Galandu.Gustáv Hegedűš, autor výstavy fotografií kúpeľného parku v Galérii Mikuláša Galandu. (Zdroj: JANA KOVALČÍKOVÁ)

v čom má mesto predpoklad uspieť. Osudové spojenie mesta s kúpeľmi však vidí aj v dnešných súvislostiach. Nielen o parku v Tepliciach sme sa rozprávali s fotografom Gustom Hegedűšom.

Koncom februára bola v Galérii Mikuláša Galandu výstava vašich fotografií teplického parku v premenách času. Čo vás s parkom spája?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- V teplickom parku som prežil detstvo, mládenectvo i prvé stretnutia s dievčatami. Práve z detstva mám na park niekoľko silných spomienok. Raz, keď bola búrka, splavil som potok z Dolnej Štubne až niekde do úrovne Galérie Mikuláša Galandu. Pamätám si tiež, že v parku sme ako deti aj pracovali. Susedia mali kravu a tam sa podstieľalo lístím z parku. Takže na jeseň to bolo ako žatva, chodili sme do parku a zhrabávali sme lístie, hrali sme sa s ním. Pre mňa má park v každom ročnom období svoju vôňu, farby a citlivému oku fotografa ulahodia aj premeny svetla a tieňa.

SkryťVypnúť reklamu

Máte na park len pekné spomienky alebo sú aj také, na ktoré si nerád myslíte?

- Pamätám si na jednu komickú situáciu. Ako dieťa som sa rád bicykloval. V parku bol, samozrejme, zákaz bicyklovania, ako je to aj teraz, ale ľudia to nedodržiavali. Celá Dolná Štubňa chodila do Teplíc na bicykli cez park. Práve na tento zákaz mám spomienku. Bol som raz na bicykli v parku a bol tam aj policajt, ktorý už na mňa striehol. Mohol som mať vtedy 10 rokov, mal som taký malý bicykel a už predtým som sa mu snažil vyhýbať. Raz si ma ale vystriehol a zastavil ma. Predstavte si, dal mi pokutu! Dvadsať korún. To som mal päťkrát do kina. Policajt mi vtedy zobral bicykel s tým, že ak mu nezaplatím pokutu, tak mi ho nevráti. Vtedy som išiel za starou mamou a ona mi dala tie peniaze, ale môžem vám povedať, že to je asi najhorší pocit, ktorý sa mi s parkom viaže. Ešte aj dnes sú tam mnohé nezmyselné zákazy ako napríklad zákaz vodenia psov, korčuľovania a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vás inšpirovalo k tomu, aby ste pripravili tento cyklus fotografií?

- Keď sme otvárali výstavu bol tam aj pán Hanus, bývalý športovec. Bol som nesmierne šťastný, že prišiel. Dnes je to už starý pán, no jeho spomienky, ktorými sa zapojil do rozprávania Tepličanov, ma silne zasiahli. Hovoril o parku a povstaní. Pedagogická škola bola kedysi oplotená vysokým plotom, tam boli sústredení partizáni, ktorých po ústupe zajali. On práve spomínal, ako im Tepličania nosili jedlo a pomáhali v úteku. A prvá cesta na slobodu viedla práve do parku cez jeho húštiny... Bolo to úžasné, s akým dojatím si na to spomínal. Vtedy som si uvedomil, že toto som vlastne chcel dosiahnuť. Vyburcovať Tepličanov k odkrytiu spomienok aj všedných, možno zapadnutých časom.

SkryťVypnúť reklamu

Dozvedela som sa, že váš starý otec Anton Herchl sadil stromy v parku. Pamätáte si na to z rozprávania?

- Áno, môj starý otec pomáhal pri dosádzaní parku. Park vysadili v roku 1848 a už skôr vysadené stromoradie sa rozrástlo na riadny park. Postupne, v roku 1886, sa park zväčšoval až po Dolnú Štubňu. Dnes už môže mať okolo 190 rokov. Môj starý otec bol vtedy mladý muž, mohol mať 18 rokov a pomáhal pri dosádzaní stromov, no hlbšie súvislosti si nepamätám.

Dúfam, že vám nebude prekážať, ak sa opýtam, ako je možné, že sa voláte inak ako váš starý otec? Vy máte maďarské meno, starý otec zase nemecké.

- Môj starý otec sa volal Herchl, bol karpatský Nemec z oblasti Hornej Štubne, Turčeka Skleného či Kremnických baní. Vysvetlím vám, ako to bolo s našimi menami. Starý otec mal bratranca, ktorý bol tiež Herchl, ten vyštudoval a bol gymnaziálnym profesorom v Budapešti, to bolo ešte za Rakúsko - Uhorska. V tom čase sa však veľmi nenosilo, aby učiteľ s nemeckým menom učil na gymnáziu v Budapešti. Bolo teda účelné, aby prijal maďarské meno Hegedűš. Nikdy nemal deti a preto zobral môjho otca Pavla Imricha, svojho synovca, na štúdiá do Budapešti. Takže Herchl si zmenil meno na Hegedűš a adoptoval si ďalšieho Herchla a ten tiež prevzal meno Hegedűš. Neskôr sa otec druhýkrát oženil a s jeho deťmi a ich rodinami sme sa prvýkrát stretli práve na vernisáži. Veľmi ma to potešilo...

K parku vás teda viažu aj bohaté rodinné spomienky. Ako sa vidíte park dnes? Páči sa vám taký, aký je, alebo by ste na ňom niečo zmenili?

- Park sa mi, samozrejme, aj dnes veľmi páči. Ako fotograf vnímam krásne scenérie, ktoré stále ponúka, ale mám voči nemu aj niekoľko výhrad. Mám taký pocit, že sa šliape po pôvodnom poslaní parku, ktorý tu zasiali naši predchodcovia. Pamätám si park v prvom rade ako promenádu kúpeľných hostí a Tepličanov, boli tu tenisové kurty, na ktorých hrávala vtedajšia stredná vrstva. Chodili sme tam zbierať tenisové loptičky. Nepáči sa mi ani to, že sa zrušila cesta vedúca alejou, čím sa zrušila jej funkcia promenády. Bol tu aj bufet, ľudia sa tu stretávali. Teraz mi to tam chýba.

Čo môže byť podľa vás dôvodom týchto zmien?

- Tepličanom som opäť len päť rokov, predtým som žil a pracoval najmä vo Zvolene, takže súčasnú situáciu v Turčianskych Tepliciach nepoznám až tak dôkladne. Ale stihol som si už všimnúť základný problém. Nekomunikatívnosť medzi mestom a kúpeľmi, ktorá škodí ďalšiemu rozvoju nielen parku, ale i mesta. Mrzí ma, že hoci som na otvorenie výstavy pozval mesto aj ľudí z kúpelov, za kúpele nik neprišiel. Park je perla nielen Turca, ale aj Slovenska. Ale keďže je organického pôvodu, potrebuje opateru, inak sa rozpadne. Chcel som len poradiť.

Čo si myslíte, že by mestu mohlo pomôcť? Nehovorím, samozrejme, o vyriešení sporov medzi mestom a kúpeľmi...

- Podľa mňa by mala byť opäť otvorená pre chodcov celá alej a mala by byť zabezpečená lepšia starostlivosť o stromy. Teplice by mali čerpať, ako sa povie z národnej kultúry. Tu však nikdy nebol národnou kultúrou folklór, ako je to možno v iných mestách či dedinách. Bola to vždy noblesa kúpeľných hostí a tradícia kúpeľov, športu a pedagogická škola tomu dodala už len punc. Kultúrne a spoločenské zázemie v Tepliciach tvorili a stále tvoria kúpele a okolie, čo je zároveň aj východisko pre ďalší rozvoj. Mesto sa tomu nemôže brániť, potrebujeme, promenádu. V Chorvátsku vo Varaždine sa každý rok koná tzv. Špancir fest, čo môžeme preložiť ako sviatok prechádzky. Ľudia sa oblečú do dobových kostýmov a prechádzajú sa po meste. To môže byť tiež jedna z možností ako prispieť k zvýšeniu kúpeľného lesku Turčianskych Teplíc a prilákať nových hostí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 252
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 529
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 364
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 059
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 470
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 507
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Celoštátne oslavy 80. výročia.


Autori kategórie odborná literatúra.

Jedna je veselá, druhá je na vážnu tému.


Budovu kina Moskva postavila v rokoch 1948 až 1952 Československá filmová spoločnosť.

Mesto chce kino Moskva prerobiť na kultúrne centrum.


7
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 252
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 529
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 364
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 059
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 470
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 507
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?