MOŠOVCE. V minulú sobotu začali v obci s neoficiálnymi oslavami 777. výročia prvej písomnej zmienky o obci. Oficiálne sa začnú v auguste a pri tej príležitosti otvoria aj obecné múzeum Kollárov dom.
V aleji sú posadené len lipy
Hoci malo byť v aleji sedemdesiatsedem stromov, k lesnej ceste, ktorú lemujú sa zmestilo len štyridsať. Štyridsiatu prvú lipu zasadili predstavitelia obce symbolicky do parku pred kaštieľom. Mladú alej začali sadiť v apríli vo forme odrastkov so založenou korunou vo výške 2,5 metra. Ako nás informoval starosta obce Ján Žirko ešte pred výsadbou, starať by sa o ne mali žiaci Základnej školy Jána Kollára v rámci environmentálnej výchovy.
Promenádu pri nových lipkách hneď využili Mošovčianky a prešli sa novou alejou. Starosta obce Ján Žirko zároveň všetkých prítomných poprosil, keď zbadajú niekoho poškodzovať stromy, aby to hneď nahlásili na obecnom úrade.
Po slávnostnom otvorení lipovej aleje sa presunuli na námestie, kde na krst čakala drevená socha patrónov obce.
Patróni dostali historické mená
Drevení patróni obce, ktorých vytvorili rezbári z horného Turca Ján Petraško, Zeno Jurašek a Ivan Blahušiak, čakali na svoje mená od minuloročného jarmoku. Obec nakoniec čerpala z histórie Mošoviec a patrónov pokrstila za Mojša a Slávu.
Pri mužskom mene sa inšpirovali knihou Mošovce v premenách času, kde sa autor Jozef Beňovský zaoberal názvom obce. Konečný názov získali Mošovce z pôvodného názvu Terra Moys, čo v preklade znamená Mojšova zem. Pri mene ženy vnukol vhodný názov Ján Kollár a jeho Slávy dcera. Odtiaľ teda použili meno pre ženskú časť sochy - Slávu.
Pár bude symbolicky pripomínať históriu obce a na námestí pri Základnej škole Jána Kollára sa stane ďalšou atrakciou pre turistov. Pred školou vystavili rovnako aj ďalší výtvor turčianskych rezbárov, ktorý má pripomínať cechy a remeselnú prácu v obci.
Autor: kov