VRÚTKY. Výtvarnú prehliadku Malé grafické formy organizuje Základná umelecká škola (ZUŠ) F. Kafendu vo Vrútkach každé dva roky už šestnásť rokov. Zapájajú sa do nej základné i stredné školy z celého Slovenska, tentoraz 27 základných a 9 stredných škôl. Turiec reprezentovala ZUŠ v Martine a ZUŠ F. Kafendu vo Vrútkach.
Už dodržiavajú pravidlá grafiky
Do Vrútok zaslali autori 980 grafík, čo je podľa organizátorov menej ako po minulé roky. Riaditeľ ZUŠ F. Kafendu Vladimír Krátky si myslí, že je to počtom súťaží. „Keď sme pred rokmi začínali, súťaží tohto druhu nebolo, teraz ich je viac a ak autor pošle svoju prácu do jednej súťaže, do druhej sa už nezapojí."
Deti vyrábali technikou drevorytu, suchou ihlou či linorytom logá, znaky, pohľadnice, „péefká", ex librisy. Najmenší autori sa zamerali na zvieratá, najmladší školáci vyjadrili témy zo života, záujem starších žiakov sa presunul do dekoratívnej a priestorovej roviny.
Riaditeľ vrútockej ZUŠ Vladimír Krátky uviedol, že badať nárast kvality prác v jej technike a zachovaní pravidiel grafiky.
Holíč prekvapil
O najlepších prácach rozhodovala odborná porota, ktorá sa pri víťazných prácach často stretala so známymi školami. „Medzi stálicami v kvalite určite patrí Spišská Belá, Kežmarok, Trenčín," vymenoval riaditeľ Vladimír Krátky, podľa ktorého je prekvapením tohto ročníka jej absolútny víťaz - ZUŠ Bernolákova z Holíča. „Do súťaže sa zapájali už minulé roky, ale nikdy výrazne neupútali," tvrdí riaditeľ.
Vrútočania prevýšili Martinčanov
Domáca škola získala Cenu riaditeľa Krajského školského úradu v Žiline, v štyroch vekových kategóriách, v ktorých sa udeľovalo po desať cien, sa objavili i jej traja žiaci. V 1. kategórii 9. miesto obsadila 5-ročná Ashley Kubáňová, v 2. kategórii 11. miesto 7-ročný Vincent Švec, v 3. kategórii 9. miesto 13-ročná Kristína Čižmáriková. Tretiu mimoriadnu cenu porota dala 11-ročnému Romanovi Dibalovi zo ZUŠ v Martine.
I tentoraz sa budú práce detí vyvesené na stenách vrútockej ZUŠ, odkiaľ sa na konci školského roka presunú na vrútockú radnicu. Výtvarný prejav detí a mládeže je opäť zachytený i v katalógu.