MARTIN. Dobudovanie Centra excelentnosti pre perinatologický výskum na Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Martine zásadnou mierou ovplyvní starostlivosť o matku a dieťa nielen na Slovensku.
„Je to skĺbenie základného klinického výskumu s excelentnou praxou, čo určite ovplyvní doterajšie diagnostické a terapeutické postupy. Robíme na systémoch, ktoré budú schopné z kvapky krvi matky diagnostikovať akúkoľvek chorobu plodu či novorodenca. To znamená za niekoľko týždňov po oplodnení sme schopní už dnes izolovať bunky plodu v krvi matky, tieto vyšetriť a z nich stanoviť diagnózu. Je to neskutočná technika, ktorá určite zásadným spôsobom zmení doterajší pohľad na starostlivosť o matku a dieťa," uviedol garant projektu a zároveň prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Martinskej fakultnej nemocnice Ján Danko. Zdôraznil, že aplikácia do praxe bude prebiehať paralelne. Priznal, že v súčasnosti im chýba technika, ktorú denne potrebujú na každodennú starostlivosť o každé bábätko. Na to podľa neho treba investovať ešte veľké množstvo finančných prostriedkov.
Podpredseda vlády a minister školstva Ján Mikolaj informoval, že na projekte participujú doktorandi či postdoktorandi, silná stredná generácia a viac ako sedem univerzitných profesorov. Ministerstvo školstva do projektu vložilo takmer 4 milióny eur, pričom celá martinská fakulta má tri centrá excelentnosti a tri ďalšie schválené. Poukázal aj na to, že fakulta si podala ďalších deväť projektov a celý objem finančných prostriedkov, ktorý táto fakulta má, sa blíži k takmer 26,5 mil. eur (800 mil. Sk).