MARTIN. Mykológ Vladimír Straka z Múzea Andreja Kmeťa v Martine poskytuje pre hubárov odborné poradenstvo, ako prvý však vždy za ním prichádza Róbert Tomčík. Hoci sezóna na hríby začína v júni, už niekoľko rokov po sebe ich nosí v apríli či máji. Vladimír Straka si zaviedol diár, v ktorom si zapisuje jeho rekordné nálezy. V roku 2007 priniesol prvé tri hríby už 19. apríla.
Doposiaľ za mykológom prišiel len s pár kúskami, tentoraz však Vladimíra Straku poriadne prekvapil. V stredu 5. mája mu priniesol košík s 22 veľkými hríbmi sosnovými. „To so ešte naozaj nevidel. Dva najväčšie mali 300 gramov, priemer klobúka 12 centimetrov. Boli silno ohryzené slimákmi, ale inak zdravé," začudoval sa Vladimír Straka.
Okrem hríbov priniesol „prvohubár" z Martina i májovky a podtrnky. Prvé tohtoročné májovky priniesol do múzea mykológovi už v apríli. „Tieto huby sa objavujú koncom mája a on našiel pár mini májoviek priamo v meste na Severe," smeje sa odborník na huby.
U Róberta Tomčíka si však na rekordy pomaly zvyká i na konci sezóny. Tento Martinčan odchádza z hôr medzi poslednými hubármi a posledné klobúky nachádza pár dní pred snehom. Pred dvomi rokmi uzavrel osobnú hubovú sezónu nálezom hríba smrekového až 11. decembra, čo je takmer mesiac po druhom - jesennom hríbovom výskytu.
Martinčan tieto rekordy nosí z hôr pri Lipovci. Ako pravý hubár však svoje teritórium neprezrádza. Vladimír Straka ale ubezpečuje, že nielen tu bude tento rok raj pre huby. „Na každom pníku aj po meste teraz nájdeme hnojníky ligotavé a ďalšie. Ukazuje sa, že bude dobrý rok na huby a ak sa nič nestane, aj na ovocie a všetko jedlé," odhaduje mykológ z martinského múzea.
Róbert Tomčík pozná rajón, kde rastú prvé i posledné hríby. Prezradiť ho, však pochopiteľne nechce.
Foto: autorka
Hríby rastú od júna, Róbert Tomčík ich nosí z hory už v apríli alebo máji. Ilustračné foto