TURANY, TURČ. TEPLICE, KLÁŠTOR P. ZNIEVOM. Komunikujeme e-mailom, overujeme odchody a príchody autobusov alebo vlakov, porovnávame ceny tovaru vo viacerých obchodoch, informujeme sa o ponukách práce a pod. Surfovanie už vnímame ako samozrejmosť. Potrebu kráčať s dobou však cítia aj mestá a obce. Vytvárajú si webové stránky, ktoré majú ľuďom pomôcť napríklad pri zbere separovaného odpadu, informujú ich o programe miestneho kina či kultúrneho strediska alebo o termínoch dôležitých obecných podujatí. Diskusné fórum však neponúka každá obec v Turci, ktorá má svoju vlastnú stránku.
Diskusiu museli zo stránky stiahnuť
Vyjadriť svoj názor na webe môžu napríklad obyvatelia Dražkoviec, Kláštora pod Znievom, Koštian nad Turcom, Mošoviec, Slovenského Pravna, Martina a Turčianskych Teplíc. Donedávna to mohli urobiť aj Turanci, ale v súčasnosti už diskusné fórum zo stránky stiahli.
„Spočiatku sme mali na stránke možnosť priamej diskusie, časom sa táto voľba ukázala ako nie veľmi vhodná, pretože okrem konštruktívnej kritiky a diskusie sa našlo aj pár prispievateľov, ktorí vyjadrovali svoje názory nevhodným spôsobom a skrývali sa za internetovú anonymitu. Ďalšou nevýhodou bolo aj neprimerané zahlcovanie diskusných stránok nezmyselnými znakmi. Preto sme zmenili možnosť reagovania a ak má niekto otázku na obecný úrad, môže ju poslať na osobitnú mailovú adresu," vysvetľuje admin turianskej webstránky Zdeno Černek. Ostrú diskusiu vyvíjali obyvatelia aj na stránke Turčianskych Teplíc či Socoviec. Po zásahoch zo strany administrátora však útoky ustali.
Na nedostatky poukazujú dôstojne
Pozitívnu skúsenosť majú s diskutérmi v Kláštore pod Znievom, kde si ľudia zvykli poukazovať na rôzne obecné nedostatky ako je napríklad zlý stav vozovky, údržba hradu Zniev či iných objektov v obci.
„Diskutujúcich sme vyzvali, aby sa netajili svojimi menami, lebo ak žiadajú nápravu, väčšinou ide o dobro celej obce, nielen jedinca. Stránka vznikla v roku 2007 a ľudia sa už naučili reagovať slušne. Väčšinou reagujú tí istí a sú si vedomí, že stránka má slúžiť predovšetkým obyvateľom obce," uviedol starosta Kláštora Maroš Halahija.
Rarity na stránkach
Ak už obec má svoju stránku, chce zaujať rôznymi doplnkovými službami. Na stránke Dubového sme našli napríklad program televíznych staníc, v Rakove zase prepísané state z obecnej kroniky, v Turčianskom Jasene majú na stránke povesti o obci a príbehy. V Mošovciach a Dražkovciach dokonca fungujú anketové otázky, prostredníctvom ktorých chce obec získať odpovede verejnosti na rôzne otázky.
Priestor využívajú na Facebooku
Vlastnú stránku nemajú ani v Dolnom Kalníku, kde žije takmer sto obyvateľov. „Založenie vlastnej stránky však zvažujeme, je celkom možné, že ju stihneme vytvoriť ešte do konca roka," utvrdila nás starostka Dolného Kalníka Mária Švehlová.
Čoraz častejšie však ľudia reagujú aj na sociálnej sieti Facebook. Niektorí obyvatelia už svoju obec zaregistrovali a združujú sa v rôznych skupinách. Svoju skupinu majú takmer všetky obce a mestá, ktoré majú vlastné stránky.
Z tých obcí, ktoré ju nemajú, sme už viac ako polovicu našli na Facebooku. Najväčšiu aktivitu medzi členmi Facebooku sme našli na stránke Turčianskych Teplíc, Turian, Vrútok a Martina. Raritou je, že v sieti sú zaregistrované aj také malé obce ako napríklad Liešno, Borcová, Vrícko alebo Rudno, zatiaľ však bez reakcií.
AKO VYTVORIŤ STRÁNKU
Na vytvorenie stránky je potrebné urobiť registráciu domény a umiestniť ju na niektorom zo serverov. V prípade, že sa používa názov stránky ako doména druhej úrovne, tzn. napríklad www.obec.szm.sk nie je potrebné platiť za registráciu domény. Nevýhodou tohto spôsobu je, že v názve stránky sa musí vyskytovať názov servera a súčasťou samotných stránok bývajú nechcené reklamy.
Podľa cenníka najväčšieho registrátora domén na Slovensku stojí registrácia domény s koncovkou sk na jeden rok 19 eur bez DPH. Existujú aj menej bežné servery, ktoré sú bezplatné.
K týmto výdavkom treba prirátať aj poplatky za samotné prevedenie stránky, odvíjajú sa od členitosti stránky a zaplatiť treba aj za pravidelnú aktualizáciu stránky.