MARTIN. V rámci Martinskej teplárenskej i Slovenska ide o výnimočnú investíciu. V takmer 60-ročnej histórii spoločnosti sa po prvý raz rozširuje palivová základňa, ktorou bolo doteraz výlučne v zahraničí nakupované hnedé uhlie, aj o biomasu.
„Zároveň sme začali vyrábať stopercentnú elektrickú energiu z obnoviteľných zdrojov," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Martinskej teplárenskej Jaroslav Mihál. Martinská teplárenská takto ročne vyrobí 25 tisíc megawatthodín elektriny, čo predstavuje takmer tretinu z celkovej výroby. „Jedným z hlavných efektov investície je zníženie produkcie oxidu siričitého o 170 ton a skleníkového plynu oxidu uhličitého o približne 50 tisíc ton ročne, pričom popol vzniknutý v procese spaľovania možno efektívne využiť na rekultiváciu pôdy," vysvetlil J. Mihál.
Impulzom pre spustenie tohto projektu bolo očakávané prijatie zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie. „Obstarávacie náklady tejto investície, ktorá má hodnotu 16 miliónov eur, neboli premietnuté do ceny tepla, spoločnosť už nemusí nakupovať emisné kvóty, financie určené doposiaľ na nákup uhlia zostanú na Slovensku a investícia sekundárne vytvorila 240 nových pracovných miest v lesnom hospodárstve a servisných činnostiach.
Martinská teplárenská je jednou zo šiestich teplárni na Slovensku v 100-percentnom vlastníctve Fondu národného majetku. Kontrakt na zhotovenie, dodávku a inštaláciu fluidného kotla s výkonom 60 megawattov, ktorý dokáže za hodinu vyprodukovať 75 ton pary, podpísala Martinská teplárenská s fínskou spoločnosťou Metso Power vlani vo februári na základe medzinárodného tendra. Montáž technologických celkov trvala približne sedem mesiacov. Okrem technologickej časti boli súčasťou projektu aj rozsiahle stavebné úpravy a vybudovanie nového palivového hospodárstva, dopravný systém a sklad štiepky.