MARTIN. Za posledné obdobie sa na martinskom sídlisku Záturčie stali viaceré incidenty, pri ktorých musela zasahovať polícia. Dôkaz, že kriminalitu vnímajú aj deti, poskytuje skupina Skazená mládež v Záturčí, ktorá vznikla na sociálnej sieti - Facebooku.
To, že idú piť a fajčiť, si dohadovali cez web
Členovia skupiny sa tu v januári dohovárali, ako zvýšia kriminalitu v Záturčí. Diskutérmi sú podľa spôsobu písma a používaných znakov možno tínedžeri a prostredníctvom webu sa len chcú zabaviť. Na webe sa však začali aj so svojimi kamarátmi rozprávať o tom, ako vyhodia v Záturčí prívod plynu do vzduchu alebo ako sa stretnú a zapijú polročné vysvedčenie. Mládež si dohadovala prostredníctvom facebooku aj stretnutia, kde sa mala opíjať a fajčiť. Polícia však neeviduje v tom čase, ktorý si členovia zadali, žiadnu kriminálnu činnosť.
Polícia robí akcie na odhalenie trestnej činnosti
Skupina sa podľa facebooku páči 433 ľuďom, ktorí ju označili slovným spojením „páči sa mi to". Prípadom sa už začala zaoberať polícia. „Situáciu monitorujeme, k jednotlivým krokom sa z taktických dôvodov vyjadrovať nebudeme. V pravidelných intervaloch vykonávame na území okresov Martin a Turčianske Teplice preventívno-bezpečnostné akcie so zameraním na odhaľovanie trestnej činnosti mládeže a trestnej činnosti páchanej na mládeži, akcie, kde je predpoklad k porušovaniu ustanovenia § 175 TZ o podávaní alkoholických nápojov mládeži a porušovanie § 30 zákona č. 372/1990 Zb. - priestupky na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami," vyjadrila sa krajská hovorkyňa policajného zboru Jana Balogová.
Vo svete sa už stali prípady, kedy Facebook usvedčil ľudí z nejakej činnosti. Napríklad v Kanade istá poisťovacia spoločnosť zrušila pre úsmev na facebooku dvadsaťdeväťročnej žene príspevok na dlhodobo zhoršený zdravotný stav.
Dve belgické dievčatá museli opakovať skúšky, pretože sa pochválili na facebooku, že od seba odpisovali. Konverzácia sa dostala k vedeniu školy, ktorá ich takto mohla usvedčiť z odpisovania a dievčatá museli skúšky opakovať.
Obozretnosť je namieste, ak sa hlásime do zamestnania. Zamestnávateľ si nás môže „preklepnúť" a pri pohovore odhaliť. Žiada sa, aby sme aj pri komunikácii na facebooku vystupovali slušne. Nikdy totiž nevieme, kto nás číta.