Rehoľníčky z nemocnice odišli, no neodišli z dejín

Len niektoré zo slovenských elektronických médií si v apríli tohto roku pripomenuli smutnú časť našej histórie - 60. výročie násilnej likvidácie kláštorov v Akcii K.

Zostal iba obraz. Maľba rádovej sestry a zdravotnej laborantky z roku 1950, signovanej s. S. Obraz dodnes zdobí spoločenskú miestnosť Ústavu patologickej anantómie JLF UK v MFN.Zostal iba obraz. Maľba rádovej sestry a zdravotnej laborantky z roku 1950, signovanej s. S. Obraz dodnes zdobí spoločenskú miestnosť Ústavu patologickej anantómie JLF UK v MFN. (Zdroj: SOŇA PETRÁKOVÁ)

V noci z 13. na 14. apríla 1950 sa komunistický režim rozhodol zlomiť vplyv rímsko-katolíckej cirkvi "na masy". S týmto cieľom jej zasadil v rokoch 1950 - 1955 štyri hlboké rany: 1. internáciou všetkých biskupov v domácom väzení ich oddelil od veriacich, 2. v noci z 13. na 14. apríla 1950 Akciou K (kláštory) zlikvidoval všetky mužské rehole (akcia známa ako Barbarská noc), 3. Akciou P zlikvidoval gréckokatolícku cirkev a 4. v auguste 1955 Akciou R (rehoľníčky) paralyzoval činnosť ženských rehoľných spoločností. Práve posledná akcia z uvedených sa priamo týkala aj mesta Martin, a to konkrétne Štátnej nemocnice, kde v tom čase pôsobilo 141 rehoľných sestier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Chceli, aby odišli inde

Sestry rádu sv. Vincenta pôsobili v Martine od roku 1942. Od prevzatia vlády komunistami sa štátna moc snažila rozbiť jednotu sestier vincentiek rôznymi pokusmi. Okresný cirkevný tajomník, riaditeľ nemocnice aj zástupcovia KNV zo Žiliny najprv vyzývali rehoľníčky k presunu na iné pôsobisko. Naliehali aj na zmenu zaradenia, aby sa prijatím platu stali štátnymi zamestnankyňami so všetkými dôsledkami (napr. ľubovoľné prekladanie na iné miesta).

„Najhoršia" situácia je v okrese Martin

Vo volebnom roku 1954 začali politickí pracovníci agitovať medzi rehoľníčkami o význame volieb. Cirkevný tajomník vyhodnotil agitáciu tak, že najhoršia situácia je v okrese Martin, pretože rehoľníčky tvrdošijne odmietajú voliť. ŠTB sa obávala, že voľby budú ignorovať rehoľné sestry aj v ďalších nemocniciach. Štátne úrady preto nútili sestry organizovať „politické desaťminútovky", vytláčali ich z ubytovne v ktorej boli ubytované (Bulovský dom). Neskôr rozčlenili rehoľný personál do štyroch kádrových skupín. V reakčnej skupine sa ocitlo 16 sestier a vo štvrtej, najreakčnejšej, bolo zaradených 13 sestier.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavená internovaná v Močenku

Tieto a ďalšie manipulácie prebiehali počas neprítomnosti predstavenej, ktorá bola už dlhšie internovaná v Močenku. Na život a prácu vincentiek však tieto zásahy mali iba minimálny vplyv. Ako konštatoval okresný cirkevný tajomník, rádové sestry v martinskej nemocnici bol jeden „ucelený reakčný kolektív" a ostávajú „zarytými nepriateľmi ľudovodemokratického zriadenia".

O akcii tušili päť rokov

Nasledovala akcia, ktorú veriaci tušili už najmenej 5 rokov, odkedy štátna moc zlikvidovala mužské kláštory, na ktoré sa pripravila monsterprocesom zosnovaným ÚV KSČ proti 10 obvineným - predstaveným reholí. V knihe Z klauzúry do vyhnanstva opisujú autori Z. Baláž, P. Kollár a R. Lacko, ako boli v noci z 30. na 31. augusta 1955 pristavené nákladné autá pred budovu, kde rehoľníčky bývali. O 02. 30 hod. opustilo martinskú nemocnicu 5 nákladných áut s osobnými vecami a zariadením kaplnky a o 3. hodine odišli 3 autobusy a veľká sanitka s chorými sestrami do Belušských Slatín. Pobyt v tamojšom zanedbanom a dlhšie neobývanom tzv. Poštárskom dome však netrval dlho. Internované sestry boli rozdelené až do 11 skupín a odvezené do neznáma a rôznymi smermi.

SkryťVypnúť reklamu

Rády sa režimu nepodarilo zničiť

O tom, že rády sa komunistickému zriadeniu nepodarilo zničiť, nemohol tušiť ani jeden z organizátorov tejto akcie - na čele s generálnym tajomníkom ÚV KSČ Rudolfom Slánskym, ktorý ženské rehole nazval „jednou z posledných zbraní reakčnej hierarchie", a to iba niekoľko mesiacov predtým, ako ho vlastní súdruhovia postavili pred súd a nechali obesiť. Nenávistný postup komunistického vedenia proti rádom sa konal napriek faktu, že po zvolení Klementa Gottwalda za prvého komunistického prezidenta sa tento zúčastnil na slávnostnom Te deum vo Svätovítskom chráme.

Stali sa prenasledovanou skupinou občanov

Najbolestnejším dôsledkom týchto zásahov boli strastiplné osudy tisícok rehoľníkov a rehoľníčok, kňazov i laikov, ktorí sa na niekoľko desaťročí stali prenasledovanou skupinou občanov. Svojím spôsobom to však postihlo celú spoločnosť, ktorá bola spoluúčastná nespravodlivosti tak priamo, podporou takéhoto konania, ako aj nepriamo, mlčaním a prispôsobením sa situácii. Okrem ľudských obetí nemožno zabudnúť ani na devastáciu duchovného prostredia spoločnosti.

Čo sa stane, ak vytesníme pravdu

Pre ľudský život je 60, resp. 55 rokov, ktoré uplynuli od napadnutia a likvidovania rádov, pomerne dlhý čas, nie však pre históriu. Preto teda netreba zabúdať, že manipulácie, klamstvo, hrubá a netolerantná sila a ďalšie hriechy a zločiny stále číhajú v zálohe, aby mýlili, zneužívali a zotročovali iných. Tých, ktorí zotrvávajú a trvajú na ľudských morálnych hodnotách a chcú žiť čo najpravdivejším spôsobom života. Preto je vhodné v každej dobe, aj v predvolebných obdobiach, pripomínať prežité skutočnosti flagrantnej manipulácie - síce zákonnou mocou - ktoré niektoré skupiny ľudí vedome vytláčajú z povedomia občanov. Ale ak vytesníme zo svojej histórie pravdu, ako sa možno poučiť?

Vieme vôbec niečo o Akcii R?

Hlavný cieľ, ktorý vtedajší režim sledoval svojou cirkevnou politikou - totálna ateizácia spoločnosti - sa ani po 40 rokoch komunistickej nadvlády a 20-ročnému tlaku liberalizácie na Slovensku nepodarilo dosiahnuť. Opakujme si však s Poľským maršálkom Pilsudskim jeho myšlienku: „Kto si neváži svoju minulosť, nezaslúži si prítomnosť a nemá právo na budúcnosť". Len nedávno sme boli svedkami veľkej tragédie súčasného Poľska a Poliakov v súvislosti s ich historickou tragédiou spred takmer 70 rokov so spoločným názvom Katyň. Poliaci sa snažili aj po týchto rokoch dokázať pravdu a trvali na jej objasnení. Po leteckom nešťastí pri Smolensku s 96 obeťami vie už celý svet ak nie plnú pravdu, tak aspoň historický fakt pôvodného zločinu.

V tejto súvislosti si možno položiť otázku: koľko občanov Slovenska vie aspoň o historickom fakte Akcie K, alebo Akcie R? A koľkí z nás by chceli túto tragédiu naozaj objasniť, alebo skutočne napraviť?

Autor: Katarína Adamicová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 301
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 188
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 087
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 814
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 693
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 181
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 551
  1. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  3. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  4. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  8. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 446
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 645
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 123
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 355
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 968
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 741
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 977
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 972
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jeden z tipov na víkend je aj výstup na Lysec, ktorý ponúka krásne výhľady na Malú Fatru.

Máme pre vás pár májových tipov.


Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Diviaky siahali na ihrisku lídra tabuľky po bode.

Vo štvrtok hrali Vrútky dôležitú dohrávku v Trstenej. V prvej triede spravil výrazný krok k záchrane Kláštor, Ďanová dala Trebostovu gól už v tretej minúte.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  3. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  4. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  5. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  8. Daniel Balko: Dnešná Moskva oslavuje vojnu, nie jej obete. Napokon, bola pri jej vzniku.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 446
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 645
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 123
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 355
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 968
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 741
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 977
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 972
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?