MARTIN. V tomto roku pôjde už o ich 26. ročník a jeho novinkou je predovšetkým lokalizácia časti programu do Múzea slovenskej dediny. V jednotlivých programoch festivalu sa predstaví približne tisíc účinkujúcich zo 45 domácich a zahraničných folklórnych súborov. Ľudové umenie budú prezentovať domáce dedinské folklórne skupiny, folklórne súbory, detské folklórne súbory, ľudové hudby, detské ľudové hudby, sólisti inštrumentalisti, ľudoví výrobcovia a hostia festivalu.
Organizátori majú snahu rozšíriť divácky záujem aj prostredníctvom ponuky sprievodných podujatí, ktoré majú tvoriť zázemie hlavného programu. Ten nesie názov Turiec náš. Okrem neho bude v skanzene výstava detských prác inšpirovaných ľudovým umením a odkazom, jarmok tradičných remesiel, tanečné školy a školičky, tvorivé dielne venované drevu, výstava ľudových umelcov, ktorí tvoria s drevom a vyrábať sa bude aj drevené logo Turčianskych slávností folklóru.
Programu tohtoročného festivalu sa začne súťažou spevákov ľudových piesní O zlatú guľôčku. Pokračovať bude monotematickým podujatím v skanzene s názvom Dnes tovariš, zajtra majster, hudobno-poetickým programom Súznenie, už tradičné sú vystúpenia kolektívov a zahraničných účastníkov festivalu na Divadelnom námestí v Martine, no 19. a 20. júna sa už ponuka festivalu presťahuje do skanzenu. V prvý programový večer sa tam uskutoční aj tanečná škola pre všetkých, v nedeľu bude folklórom žiť celý skanzen, jeho ponuka vyvrcholí popoludňajším galaprogramom.