Ľudo Lettrich: Fotiť šport bola kedysi oveľa väčšia zábava

Ako štrnásťročný puberťák sa vrhol na viacero druhov športu, ktoré si začal neskôr skúšať i inak - ako divák s objektívom. Dnes ho vídať najmä na vidieckom futbale, jeho fotky zas v našich novinách. Športový fotograf Ľudovít Lettrich (65).

Športový fotograf. Fotí od sedemdesiatych rokov, v súčasnosti len pre MY Turčianske noviny.Športový fotograf. Fotí od sedemdesiatych rokov, v súčasnosti len pre MY Turčianske noviny. (Zdroj: FOTO: ARCHÍV ĽL)

Detstvo sa Ľudovi Lettrichovi spája s rodnými Turčianskymi Teplicami a domom, na mieste ktorého, kde dnes stojí nákupné centrum. Tu v kúpeľnom meste ho nájdete vždy cez víkendy. A tu spomína na to, ako ho ešte ako malého chlapčeka varoval otec maliara Mikuláša Galandu. Vyrastal ako jedináčik, ktorý v detstve smel mať len bezpečné koníčky. Otec, ktorý bol o niekoľko rokov starší od mamy, sa o malého syna bál, nuž mu zakázal športovať. Naopak - hľadal mu hobby, pri ktorom by si neublížil. Preto mu ako deväťročnému kúpil netradičnú hračku - fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Mal som štrnásť, keď otec zomrel. Akoby som sa odtrhol z reťaze a skúšal všetky športy za radom," zaspomínal si dnes 65-ročný športovec i fotograf.

Športový samouk

Náš dvorný športový fotograf ako mládenec - samouk zabŕdol do plávania, cyklistiky, skokov na lyžiach, tenisu, korčúľ a atletiky. Popri ňom sa do úborov postupne obliekala i dcéra Miriam, a keď sa dala na zjazdové lyžovanie, pridal sa k nej. Dokonca sa stal trénerom zjazdového lyžovania druhej triedy. Teplický tím doviedol aj k úspechom.

„Vyhrali sme celoslovenskú bežeckú ligu, postúpili sme do celoštátneho kola, ale neboli peniaze," povedal sklamane. V roku 1996 sa zúčastnil na majstrovstvách sveta novinárov z 30 krajín, ktoré sa konali v Jasnej. V obrovskom slalome v kombinácii s behom na lyžiach získal dve strieborné medaily.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom sedemdesiatych rokov sa dal na atletiku. Osemkrát štartoval na košickom maratóne, bežal vo Viedni i Budapešti. Svoj najlepší čas - 1 hodinu a 46 minút zabehol v Martine.

Honorár zo ženského časopisu

V sedemdesiatych rokoch spojil obe záľuby dokopy - začal športovať i fotografovať. Prvú fotku mu uverejnili v denníku Pravda. Bol na nej československý reprezentant v behu na lyžiach Rudo Čilík.

„Neskoršie som si zohnal adresy všetkých novín v Československu a keď sme hrali futbal s nejakým mestom, poslal som fotku do ich novín. Či ju uverejnili, som sa dozvedel, keď prišiel honorár."

Honoráre neboli a stále nie sú dostatočným ohodnotením za prácu fotografa v teréne. Známe celoslovenské denníky platili 45 korún za fotografiu, regionálne týždenníky o polovicu menej. Raz mu prišiel na tie časy naozaj obrovský honorár - 95 korún. Keď si prečítal odosielateľa, vyrazilo mu to dych - ženský časopis Móda! „Ihneď som si ho šiel kúpiť, nešlo mi do hlavy, čo by mohla moja fotka robiť v ženskom časopise? A predsa tam bola. Ponúkla im ho k rozhovoru jedna športovkyňa, ktorú som fotil," zasmial sa náš externý fotograf.

SkryťVypnúť reklamu

Pôžitok z fotenia je silnejší než z hry

Šesťdesiatpäťročný Ľudo Lettrich od viacerých športov upustil. Turistiky a cyklistiky sa však nevie vzdať. Na lyžovanie či futbal už len pozerá. Najčastejšie cez hľadáčik fotoaparátu. Priznáva, že hoci sa viac sústredí na dobrú fotku ako na hru, nemrzí ho, že mu uniká pôžitok z hry.

„Viem, ako zápas skončí, a to mi stačí. Ja sledujem hráčov po ihrisku a striehnem, kedy kopnú do lopty, kedy dajú gól. Oveľa väčší zážitok mám z toho, ak sa mi podarí urobiť dobrý záber," teší sa.

A to pri športe v pohybe nie je také jednoduché. „Fotograf nemôže čakať, kedy hráč spadne na zem, ale predvídať, že sa to stane a spustiť spúšť skôr," vysvetľuje svoje know-how.

Ľudo Lettrich nikdy nepatril k žiadnemu fotoklubu, fotografické oko si „vyškolil" sám.

„Sú to takéto haldy prečítaných odborných kníh a roky skúseností," predpaží ruky na úroveň pása. Veď len niekoľko rokov trvalo, kým sa naučil fotiť zjazdové lyžovanie. „Vždy som sa zameral na lyžiara zhora, ale nevyzeralo to dobre. Vtedy mi jeden reprezentačný tréner prezradil, ako to robia fotografi na západe. A tak som si celú zjazdovku prešiel na lyžiach osobne, aby som vedel, kde sa pretekár nahne a kde vyfŕkne sneh. Na tých zákrutách som potom stál zohnutý a čakal na správny záber so snehom."

Najväčším nepriateľom pre fotografa je svetlo, ktoré komplikuje prácu najmä v martinskej športovej hale. „Reflektory svietia priamo na hlavy hráčov, takže ak sklonia hlavu, do tváre im nevidieť. Na hokeji zas, ak sa hrá liga, sú zapnuté všetky svetlá. Ak hrajú ženy, svetlá idú len na polovičný výkon. Tam treba zapnúť blesk," hovorí.

Hádzanári mu rozbili objektív

Fotenie športu sa však môže byt v ktoromkoľvek okamihu i nebezpečné. Ľudo Lettrich takto prišiel o fotoaparát. „Raz ma v Liptovskom Mikuláši vyhodili aj s foťákom z ihriska cez plot, lebo som nebol akreditovaný a v Kremničke sa raz ktosi pobil a trafil môj objektív. Našťastie sa fotoaparátu nič nestal. No tretíkrát, keď som fotografoval hádzanú lopta ma tak nešťastne trafila, že to odniesol objektív. Pokúšal som sa aj o jeho opravu, no vyriešila to už len kúpa nového objektívu."

Plný štadión už len na fotkách

Za štyridsať rokov má Ľudo Lettrich plnú skriňu diapozitívov a niekoľko desiatok hrubých albumov s fotkami.

„Vtedy sa dalo fotiť - bola tu gymnastika, atletika, zjazdové lyžovanie. Tieto športy sú už minulosťou. Teraz už len ukazujem mladým, ako vyzerá skutočne plný futbalový štadión s 15 tisíckami divákov a nie s tromi stovkami ako teraz. Alebo ako praskali vo švíkoch telocvične počas hádzanárskeho zápasu. Dnes príde fandiť asi dvadsať ľudí. Fotiť šport kedysi bola oveľa väčšia zábava," zhodnotil.

Vizitka

Ľudovít Lettrich sa narodil 3. mája 1945 v Turčianskych Tepliciach, od roku 1984 žije v Martine. Vyštudoval priemyslovku, neskôr dostal umiestenku do Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Martine, kde pôsobil najprv ako učiteľ technických predmetov, neskôr v rokoch 1990 - 2004 ako jej riaditeľ. Od roku 2004 je na dôchodku, má jednu dcéru Miriam Hechelmann, ktorá sa venuje fotografovaniu, filmu a športu rovnako ako jej otec.

lettrich1_web.jpg

S manželkou. Odbehol niekoľko kilometrov, sám štartoval osemkrát na košickom maratóne. FOTO: ARTCHÍV ĽL

lettrich2_web.jpg

Chlapček z Teplíc. Otec sa o neho bál, nedovolil mu žiaden šport. Po jeho smrti ich Ľudo vystriedal viacero. FOTO: ARCHÍV ĽL

lettrich3_web.jpg

V čakaní na správny okamih. Aby získal, čo najlepší záber, nebáha vyskúšať kadečo. Na snímke počas atletických pretekov. FOTO: ARCHÍV ĽL

lettrichmiriam_web.jpg

Miriam so Zátopkom. Dcéra začala fotiť, keď otca sprevádzala pri pretekoch a fotila ho. Sama pritom zjazdovo lyžovala. Na snímke s bežcom Emilom Zátopkom. FOTO: ARCHÍV ĽL
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 341
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 902
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 181
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 698
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 300
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 707
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 604
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 232
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 469
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 362
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 032
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 469
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 501
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Organizácia WWF Slovensko a spoločnosť LIDL Slovenská republika spustili novú spoluprácu, ktorej cieľom je reálny dopad na ochranu prírody a podporu biodiverzity v našich regiónoch.


Celoštátne oslavy 80. výročia.


Autori kategórie odborná literatúra.

Jedna je veselá, druhá je na vážnu tému.


Budovu kina Moskva postavila v rokoch 1948 až 1952 Československá filmová spoločnosť.

Mesto chce kino Moskva prerobiť na kultúrne centrum.


7
  1. Ivan Mlynár: Čurillovci sú zlo, Vagovičove knihy sú zbytočné a Kubina je úmrtným listom právnemu štátu. Tak pravil muscle man Šutaj Eštok
  2. Juraj Ondruška: Rozhovor pre TV Bratislava Staré letisko Vajnory opäť v ohrození: Vajnoráci povedali NIE – budú ich znova ignorovať?
  3. Jozef Pivarník: Oslobodenie Európy: Spojenci verzus Sovieti – mýtus a realita
  4. Marek Mačuha: Prečo sa Fico ide opäť klaňať Putinovi
  5. Ján Šeďo: "Milostpane, tak nám zatvorili arcivévodu Bombica"!
  6. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku
  7. Martina Paulenová: Pravidlá sú na to, aby sa porušovali
  8. Milan Srnka: Minister zimného spánku Huliak nám ukázal, ako nemiešať politiku s hokejom
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 289
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 232
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 469
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 362
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 10 032
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 469
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 814
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 501
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke

Už ste čítali?