MARTIN. Očná klinika Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského (JLF UK) v Martinskej fakultnej nemocnici (MFN) v minulosti nepatrila medzi špičkové kliniky. Obmedzovalo ich najmä staršie technické vybavenie. Dnes sa ale radí k tým najlepším. V súčasnosti tu robia aj výkony, ktoré sú i v Európe novinkou.
Unikátna operácia v Martine
Tridsaťročná pacientka z Bratislavy mala sivý zákal. V minulosti bola úspešne operovaná na martinskej očnej klinike. Situáciu ale skomplikovalo nepravidelné zakrivenie rohovky spôsobené degeneratívnym ochorením. Mladá žena videla prečítať pri vyšetrení iba najvyšší riadok. Spôsobovali to veľmi silné dioptrie, ktoré nebolo možné korigovať okuliarmi. Preto sa martinskí lekári rozhodli použiť u tejto pacientky ďalšiu - na mieru vyrobenú vnútroočnú šošovku. Parametre šošovky vypočítali s použitím internetu. Špeciálny implantát anglická firma vyrobila presne na mieru. Lekári jej ju v jeden deň implantovali a v ten istý deň mohla ísť pacientka domov. Výsledok bol vynikajúci, pacientka vidí na operované oko veľmi dobre.
Medzi unikátne operácie sa radí aj implantácia najmodernejšieho typu multifokálnej šošovky pacientovi so sivým zákalom, ktorú martinskí lekári vykonali ako prví na Slovensku pred dvomi týždňami. Tá umožňuje vidieť pacientovi do diaľky i do blízka.
Zvýšili kvalitu, znížili čas operácie
„Dnes je všade vo svete trend jednodňovej chirurgie. Na našej klinike robíme viac ako polovicu operačných výkonov touto formou," povedal prednosta očnej kliniky JLF UK a MFN Peter Žiak. „V lokálnej anestézii trvá výkon najviac 20 minút. Dnes už nepicháme injekciu do okolia oka, ale aplikujeme kvapky a špeciálny roztok na znecitlivenie oka. Pacient necíti žiadnu bolesť. Takmer u všetkých pacientov so sivým zákalom používame mäkké šošovky. Cez špeciálny injektor šošovku injikujeme do oka cez maličký rez a šošovka sa v oku sama rozvinie," vysvetlil prednosta princíp operácie. V operatíve sa na očnej klinike snažia používať čo najnovšie metódy a dá sa povedať, že operáciami so špeciálnymi šošovkami sa radia medzi prvé štátne kliniky, ktoré podobné úkony vykonávajú.
Drahšie okuliare stoja asi toľko čo špeciálna šošovka
Lekári na očnej klinike v MFN operujú najčastejšie sivý zákal, priemerne sedem až osem krát do dňa. „V posledných dvoch mesiacoch sme začali implantovať aj špeciálne typy tzv. tórické šošovky, ktoré použijeme vtedy, ak má pacient astigmatizmus, teda má krivú rohovku. S novou šošovkou môže pacient vidieť lepšie ako kedykoľvek predtým, pretože okrem sivého zákalu mu šošovka vyrieši aj astigmatizmus, ktorý mal roky predtým," uviedol Peter Žiak. Za takéto šošovky si pacient musí čiastočne doplácať, pretože zdravotné poisťovne ich nehradia v plnej miere. Na Slovensku je v súčasnosti implantovaných asi len 20 šošoviek tohto typu. Na martinskej očnej klinike implantovali už dve šošovky, v tomto týždni plánujú ďalšie dve operácie. „Pacienti si cenia, ak majú možnosť vidieť lepšie bez okuliarov a pritom cena špeciálnej šošovky sa vyrovná cene drahších okuliarov," povedal P. Žiak.