MARTIN. Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch sa už v týchto chvíľach zaplnil účinkujúcimi a divákmi. O 14. h sa začne program detských folklórnych skupín pod názvom A vy páni muzikanti. Vystúpia v nich malí hudobníci z Belej, Martina, Príboviec, Turian, Turčianskych Teplíc, ale aj hostia z Malej Lubeny a Hriňovej. Po nich na hlavnom pódiu pozdravia festival hostia z Čiech, Srbska a Ukrajiny.
Podvečer do skanzenu prídu zahrať a zaspievať v programe Buki moje buki folkloristi z horného Turca. Večer budú môcť návštevníci v skanzene zatlieskať folklórnych súborom z Martina, Belej-Dulíc a Turčianskych Teplíc v programe Turiec náš. A potom sa už začne medzinárodná tanečná škola pre všetkých, ktorá bude miestom odovzdávania tanečných skúseností našich a zahraničných tanečníkov. Učiť sa budú môcť znalci, ale aj začiatočníci.
Okrem toho je v skanzene pripravený jarmok ľudových remesiel, na ktorom sa hodlá zúčastniť okolo štyridsať ľudových výrobcov. Pripravené sú výstavy Drevo včera a dnes a Turiec maľovaný, deti budú môcť svoju obrazotvornosť rozvíjať v tvorivých dielňach. Takmer na každom dvore je pripravená koštovka chutných nápojov a jedál, rôzne súťaže, vystúpenia sólistov a paralelne s hlavným programom budú na dvoch vedľajších pódiach hudobné, spevácke a tanečné vystúpenia. Ak zaprší, program sa presťahuje v areáli skanzenu do Vozárne z Moškovca.
Zajtra program Turčianskych slávností folklóru vyvrcholí. Začne sa sprievodom o 11. h a pokračovať bude na poludnie už tradičným programom turčianskych inštrumentalistov, v ktorom vystúpia sólisti v hre na tradičné ľudové hudobné nástroje z Turca. Potom vystúpia deti a po nich dedinské folklórne skupiny. Dvojhodinový galaprogram sa začne pred štvrtou hodinou a organizátori ho zostavili najmä z ponuky súborov zo zahraničia - Rokycian a Báčskeho Petrovca, ale aj vystúpení turčianskych folklórnych súborov a skupín. V nedeľu čaká návštevníkov rovnaká ponuku sprievodných programov ako v sobotu.
Výskum a scénické spracovávanie turčianskeho folklóru má len niečo viac ako štvrťstoročnú tradíciu. Vtedy po prvý raz v histórii vystúpili Turčania na folklórnych slávnostiach v Detve v osobitnom bloku venovanom regiónu. Odvtedy sa v takmer každej väčšej obci sformovali folklórne skupiny, sólisti inštrumentalisti, ale aj ľudové hudby, ktoré sa stali nositeľmi originálnych piesní, tancov a zvykov a každoročne ich štylizujú do scénických čísel a prezentujú predovšetkým na Turčianskych slávnostiach folklóru. Viac ako polstoročnú tradíciu má činnosť Folklórneho súboru Turiec, ktorý okrem turčianskeho folklóru scénicky upravuje a prezentuje folklór viacerých regiónov Slovenska.
Autor: V.Legerská