TURČ. TEPLICE. Nedôvera a vzájomné osočovanie medzi poslancami a primátorom pokračuje. Na poslednom zastupiteľstve oficiálne vyjadrili nedôveru prednostovi úradu Petrovi Matulovi. Dôvody? Podľa navrhovateľa sa vraj prednosta nedostatočne venuje úradu a ako bývalý novinár má bližšie k písaniu Teplických zvestí ako k vedeniu úradu.
Nedôvera je výsledkom dlhodobej nespokojnosti
„Som si vedomý, že obsadenie funkcie prednostu je vo výlučnej kompetencii primátora. Na druhej strane prednosta si dlhodobo neplní svoje povinnosti voči mestskému zastupiteľstvu, primátor to dlhodobo prehliada a preto som sa rozhodol navrhnúť deklaratórne uznesenie s odporúčaním, ktoré oficiálne primátorovi naznačí, aký je vzťah väčšiny poslancov k prednostovi a zároveň mu odporučí riešiť túto situáciu," uviedol pre MY Turčianske noviny Erik Štefák (SDKÚ-DS).
Podľa neho prednosta nepripravuje materiály na zastupiteľstvá, neplní uložené úlohy, zle organizuje prácu, nedostatočne informuje zamestnancov o šírke záberu jednotlivých prerokovávaných tém a podobne. Osobitnou kapitolou sú mestské noviny, ktoré vraj ovplyvňuje jednostrannou politickou reklamou. Za návrh poslanca Erika Štefáka vyjadriť nedôveru prednostovi úradu hlasovalo osem z trinástich poslancov.
Do konca volebného obdobia sa už nič nezmení
To, že situácia je patová, ľudia vedia. Keď sme sa ale chceli v ankete pýtať Tepličanov, čo si o tom myslia, bolo len málo tých, ktorí sa k riadeniu mesta chceli vyjadriť. Ako sa k tomu stavajú samotní poslanci?
„Medzi primátorom a prednostom a väčšou časťou poslaneckého zboru je rozpor v názoroch na celú šírku záberu komunálnej politiky v regióne. Do konca volebného obdobia sa to určite nevyrieši a bude už na našich nástupcoch, aby našli spoločnú reč po nových komunálnych voľbách," vyjadril svoj názor jeden z poslancov Igor Hus (NEKA).
Podľa našich informácií jeden z poslancov už pre nekonečné hádky plánuje ukončiť svoj poslanecký mandát. „Keď som nastupoval na tento post, mojim hlavným cieľom bol rozvoj spolupráce s kúpeľmi, ale tá sa nenaplnila. Nekončiace sa sváry, ktoré sú na radnici, ma traumatizujú, a preto v ďalšom volebnom období už nebudem kandidovať," uviedol poslanec Peter Rišica (NEKA).
Kontrolórka chyby našla, primátor ich nevidí
Chyby vo vedení úradu našla aj hlavná kontrolórka Beáta Gáborová, ktorá vraj taký neporiadok, v akom funguje úrad, ešte nevidela. Na mestskom zastupiteľstve, na ktorom išlo o odvolanie prednostu, poukázala najmä na porušovanie finančnej disciplíny.
„Počas môjho pôsobenia v pozícii kontrolórky mesta som vykonala viac ako 40 vnútorných kontrol, pri ktorých som zistila menej i viac závažné pochybenia v činnosti mestského úradu," uviedla vo svojom stanovisku. Prednosta sa k nedostatkom podľa jej slov stavia pasívne a bez záujmu odstrániť ich. „Jeho riešenia nedostatkov považujem za nedostatočné," uviedla B. Gáborová.
Primátor Michal Sygút si pochybenie na úrade nevšimol. Návrh poslancov odvolať prednostu z funkcie akceptovať nebude.
„S prácou prednostu som spokojný. Každý je omylný a môže sa dopustiť chyby. Návrh poslancov nebudem akceptovať a nepodpíšem ani uznesenie o zmene zásad vydávania Teplických zvestí," vyjadril sa primátor mesta.
Vyzdvihne aj drobnosť
Prednosta P. Matula v návrhu na odvolenie vidí len ďalšiu hru zo strany poslancov. „Po nástupe kontrolórky sa na úrade robí takmer každý týždeň nejaká hĺbková kontrola. Samozrejme, že sa vždy nájdu nejaké chybičky, ale sú to také chyby, ktoré sú tu zaužívané už niekoľko rokov," uviedol na svoju obhajobu.
Zvažuje, že uznesenie poslancov pošle na prešetrenie okresnej prokuratúre, pretože na vyjadrovanie nedôvery prednostovi podľa neho nemajú kompetencie. Matula tvrdí, že kontrolórka vyzdvihne aj drobnosť ako porušenie zákona.
„Pani kontrolórka prezentuje takmer všetko ako porušenie zákona a potom sa môže zdať, že my tu dennodenne porušujeme zákon. Keď zákon porušujú poslanci, mlčí. Samozrejme, že rešpektujem výsledky hlavnej kontrolórky a pracujem na ich odstraňovaní, ale je toho toľko, že sa to nedá rýchlo odstrániť," povedal P. Matula, podľa ktorého je neporiadok v papieroch po bývalom vedení mesta.
„Treba sa pozrieť aj na to, kto ma obviňuje. Je to poslanec Štefák, ktorý kúpil dom v Martine, nechodí ani pravidelne na zastupiteľstvá a keď príde, robí rozbroje," dodáva rozhorčene.
Ak jeden tábor nepopustí, nič sa nezmení
Zložitú situáciu v kúpeľnom meste pozná aj odborník z Transparency international Ivan Rončák, s ktorým vývoj na meste priebežne konzultujeme. „V meste sú dva póly moci, v princípe asi rovnako silné. Keď sú v spore, ako je to v Turčianskych Tepliciach, je to na škodu mesta, ale každá strana má nejaké právomoci a obmedzenia. Poslanci môžu vyjadriť prednostovi nedôveru, primátor nemusí prednostu odvolať. V situácii, že žiadna zo strán nepopustí, neexistuje riešenie. Výsledkom je len zákopová vojna, pravdepodobne na škodu rozvoja mesta," myslí si Ivan Rončák.