MARTIN. Chytiť kliešťa nie je ničím výnimočným ani v Turci. Prevenciu proti nemu však netreba brať na ľahkú váhu. Kliešť môže prenášať dve choroby Lymskú boreliózu a Stredoeurópsku kliešťovú encefalitídu. Na Lymskú boreliózu však nemáme na Slovensku očkovaciu látku.
Kde sú infikované kliešte
S Lymskou boreliózou sa môžeme stretnúť na celom území Slovenska, teda aj v Turci. Stredoeurópska kliešťová encefalitída sa vyskytuje len v endemických oblastiach, ktorými sú južné oblasti Slovenska, Ponitrie a v posledných rokoch najmä stredné Považie (oblasť od Trenčína po Bytču), kde bolo evidovaných okolo 70 percent ochorení. Región Turca do endemickej oblasti Stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy nespadá, preto tu priamo nehrozí riziko akvirácie tohto ochorenia.
Kde ich môžeme chytiť
Kliešte nás ohrozujú najmä v oblastiach prechodu medzi trávnatými porastmi s kríkmi a lesom a nachádzajú sa asi 40 až 80 cm až 1 meter nad zemou. Prevenciou je vhodné oblečenie ako sú napríklad dlhé nohavice, dlhé rukávy a uzavretá obuv, ale tiež aj repelenty. Po návrate domov je dôležitá obhliadka celého tela vrátane hlavy a jej vlasovej časti. Pri zistení kliešťa je dôležité odstránenie bez jeho poškodenia. Pri rozpučení sa totiž mikroorganizmy dostanú do rany a krvného riečišťa. V prípade reakcie v okolí zaklieštenia odporúčajú hygienici navštíviť svojho obvodného lekára za účelom ošetrenia, prípadne ďalšej liečby.
Očkovať sa môžeme aj teraz
Preventívne očkovať proti Stredoeurópskej kliešťovej encefalitídy je najlepšie v zimných mesiacoch roka, aby si organizmus pripravil protilátky. Avšak jeho aplikácia má svoj význam aj v priebehu celého roka. Očkovanie sa odporúča pri pobyte v endemickej oblasti (bývanie, dovolenky, turistika a podobne) a má význam pre deti i dospelých. Voči Lymskej borelióze nemáme na Slovensku očkovaciu látku. Informácie o výskyte i prevencii proti chorobám prenášaným kliešťom nám podala hlavná hygienička Tatiana Červeňová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine.