TURČ. KĽAČANY. Ekologická agroturistická farma Gazdovský dvor v Turčianskych Kľačanoch je pre mnohých jej návštevníkov ideálnym miestom na oddych. Jeden z jej zamestnancov, ktorý tam pracoval len dva týždne, tvrdí, že tam zanedbávajú likvidáciu uhynutých zvierat. V súčasnosti je práceneschopný a späť sa už neplánuje vrátiť. Jeho nadriadení obvinenia popierajú, pričom ani veterinárna správa nemá záznamy o tom, že by sa na farme porušovali predpisy.
Dobrý začiatok, zlý koniec
„Práca so zvieratami ma baví a na začiatku to všetko vyzeralo dobre. Postupne sa však vzťahy s nadriadenými začali zhoršovať. Upozorňoval som ich na niektoré nedostatky, no oni môj názor ignorovali," hovorí človek, ktorý sa na farme staral o ovce.
Keď videl, ako sú uhynuté zvieratá voľne pohodené, nedalo mu to, spravil niekoľko fotografií a zašiel k nám do redakcie. „Niekto si zanedbal svoje povinnosti a uľahčoval si robotu. V mojej náplni práce odpratávanie uhynutých zvierat určite nebolo. Naokolo sa šíril neznesiteľný zápach a nikto s tým nič nerobil, " neveriacky krúti hlavou.
Teraz je práceneschopný a aj v otázke budúcnosti má jasno. „Na Gazdovský dvor sa už pracovať určite nevrátim," presvedčivo dodáva na záver.
Radšej fotil, ako robil
Priamym nadriadeným nespokojného zamestnanca je zootechnik Miroslav Fučela. „Mám na starosti aj prevádzky v okresoch Ilava a Prievidza. Nemôžem byť všade naraz a hneď všetko vyriešiť. Pýtal som sa ho, čo spravil pre to, aby predišiel problémom. Vedel, čo má v takýchto prípadoch robiť, kde umiestňujeme uhynuté zvieratá a ako ich tam treba uskladňovať. On radšej urobil fotky a zaniesol ich do novín."
Zamestnankyňa farmy Vlasta Mruškovičová potvrdila, že pracovníci farmy vedia, ako s uhynutými zvieratami zaobchádzať. „Dáme ich do vriec a zanesieme do pripravených boxov. Je to jednoduché, neviem, že by s tým mal niekto problém."
Problém riešili hneď
V areáli firmy sú umiestnené nefunkčné mraziarenské boxy, kde sa prechodne dávajú uhynuté zvieratá. „Hneď ako uhynuté zvieratá nájdeme, nahlásime to na Veterinárny asanačný ústav do Žiliny. Jeho pracovníci v priebehu dňa najdlhšie dvoch mŕtve zvieratá odnesú.
„Keď som s o probléme dozvedel, začal som ho čo najrýchlejšie riešiť. V tých dňoch, kedy vznikli fotografie, bolo naozaj veľmi teplo. Horúci vzduch rozklad uhynutých zvierat urýchľuje a v porovnaní s chladnejšími mesiacmi sa väčšmi šíri aj zápach. Preto som dal radšej hneď vykopať jamu. Spodok sme vyliali chlórovým vápnom, uložili tam biologický materiál a opäť všetko zaliali chlórovým vápnom," vysvetľuje dlhoročný zootechnik.
Nechcú dráždiť medvede
Miroslav Fučela zdôrazňuje, že likvidáciu uhynutých zvierat určite nepodceňujú. A to z veľmi prozaického dôvodu. „Máme tu v okolí medvede a tie sú na pachy veľmi citlivé. Už nám narobili dosť škody, preto ich určite nebudeme ešte viac dráždiť. Náhodné kontroly u nás robia aj veterinári. Nachádzame sa v národnom parku, a preto dodržiavame prísne pravidlá."
Potom sa ešte pár vetami vrátil k nespokojnému podriadenému. „Myslím si, že na takúto prácu nemal. Nehovorím, že sa do roboty nevyznal. Viac však narábal ústami ako rukami," tvrdí Miroslav Fučela.
Farmári predpisy neporušujú
„Nemáme záznamy o tom, že by na Gazdovskom dvore porušovali predpisy. Zatiaľ s nimi neboli žiadne problémy. Komunikácia s majiteľmi je na dobrej úrovni a ak naši pracovníci zistia nedostatky, vedia dať ľudia na farme veci rýchlo do poriadku," reaguje na otázka o zanedbávaní likvidácie uhynutých zvierat Pavol Strmeň, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine.