Piatok, 31. marec, 2023 | Meniny má Benjamín

Nikto nevypadol, očakávania prekročili len Sučany

Konečným poradím štvrtej ligy poriadne zamiešali tresty pre jej troch účastníkov. Kysuckému Lieskovcu odpočítali po skončení ročníka šesť bodov, Skalité a Kotrčina Lúčka sú chudobnejší o tri body. Svoje pozície si tak vylepšili Turčania.

Sučany skončili na štvrtom mieste a medzi Turčanmi boli najlepší.Sučany skončili na štvrtom mieste a medzi Turčanmi boli najlepší. (Zdroj: ĽUDO LETTRICH)

SUČANY. ĎANOVÁ. TREBOSTOVO. BELÁ-DULICE. Najviac si v konečnom účtovaní pohoršil Kysucký Lieskovec, ktorý z piateho miesta klesol až na dvanástu priečku a len bod ho delil od zostupu. Kotrčina Lúčka padla z prvého miesta na druhé a tretie Skalité sa zosunulo na piatu pozíciu. Naopak o dva stupienky vyššie sa posunuli Sučany a o jedno miesto si vylepšili svoje výsledné umiestnenie Ďanová, Trebostovo a Belá-Dulice.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Sučanoch zavládla spokojnosť

Tatran Sučany výborne zvládol prechod z nižšej súťaže a ako nováčik sa vyšplhal na štvrtú priečku. Jeho hráči podávali až na malé výnimky stabilné výkony, a to sa pozitívne odzrkadlilo na konečnom umiestnení. „S postavením v tabuľke panuje spokojnosť. Po jeseni sme si trúfali na piate miesto a jarná časť ukázala, že na to máme. Nebyť zranení a zbytočných vylúčení mohlo byť hodnotenie nášho vystúpenia ešte pozitívnejšie, povedal predseda klubu Marián Dianovský a pokračoval. „Chceli sme hrať pekný futbal a tento cieľ sa nám tiež podarilo naplniť. Nový tréner Anton Poruba na jar nadviazal na výbornú prácu svojho predchodcu Jaroslava Makovníka. Mužstvo najmä na súperových ihriskách hralo veľmi uvoľnene a jeho prejav bol naozaj výborný."

SkryťVypnúť reklamu

Našli sa aj negatíva

Pozitívnou správou pre fanúšikov je aj to, že až na troch hosťujúcich hráčov tvoria štvrtoligový tím domáci odchovanci. „Vytvorili v kabíne dobrú atmosféru a na ihrisku to bolo cítiť. Veľkým prínosom bol Mário Korda. Aj keď mu to v niektorých dueloch nepadalo, vždy išiel naplno a dokázal strhnúť aj mužstvo. Šancu dostala v závere ročníka aj mladšia generácia. Ak Majerčík, Košinár, Vojvoda či Švec neprestanú na sebe pracovať, budeme ešte o nich počuť," myslí si predseda Tatrana.

Napriek spokojnosti našiel vo vystúpeniach Sučian aj negatíva. „Brzdila nás najmä nedisciplinovanosť niektorých hráčov. Sklamaním bol Kačák, ktorý zaostal za očakávaním a dvomi zbytočnými červenými kartami oslabil mužstvo. Ani Špirko sa po zranení nedokázal prebojovať do zostavy, no mám pocit, že mohol o svoju pozíciu viac zabojovať. V závere nám výrazne chýbali zranení Zelienka a najmä Bella, ktorý sa na jar dostal do výbornej formy."

SkryťVypnúť reklamu

Štrtá liga bude silnejšia

O budúcnosti Marián Dianovský ešte hovoriť nechcel, ale príprava na novú sezónu je už v plnom prúde. „Chceli by sme, aby dorastenci hrali V. ligu. Pomohlo by im to v ich futbalovom raste. V týchto dňoch rokujeme s partnerom, ktorý by nám mohol pomôcť po finančnej stránke. V najbližších dňoch sa o všetkom rozhodne. Ak do štvorky vypadnú Turč. Teplice a k tomu pripočítame aj postupujúci Fomat, kvalita súťaže sa určite zvýši," pridal svoj záverečný postreh funkcionár.

Ďanovčania podcenili zimnú prípravu

Aj ďalší nováčik štvrtej ligy z Ďanovej si v súťaži počínal dobre a skončil šiesty. Istý čas dokonca viedol tabuľku, no nešťastná kontumačná prehra v závere jesene a následné problémy a odchod trénera ho v rozlete poriadne pribrzdili. Len dva týždne pred štartom odvety sa na lavičku posadil Ivan Janiga. „Po mojom odchode z Turian som bol s Ďanovčanmi v kontakte. Hovorili sme o tom, že by som mohol mužstvo prevziať od novej sezóny. Veci však nabrali rýchlejší spád a bolo treba okamžite reagovať," spomína na svoj príchod do tímu jeho kormidelník.

SkryťVypnúť reklamu

„Cez zimu však mužstvo príliš netrénovalo, a to bol jeho najväčší hendikep. Najmä v záveroch ťažkých duelov hráčom dochádzal dych a súperi nás pomerne jednoducho prehrávali. To zákonite oslabovalo aj psychiku tímu a herná pohoda sa strácala. Navyše sa k tomu pridali zranenia a zbytočné vylúčenia. Brankár Burda prestal chodiť na tréningy, ďalší gólman Ďanovský sa zranil a problémy sa ešte prehĺbili," analyzuje tréner neutešenú situáciu.

Mužstvo má dobré futbalové predpoklady

Hráči si dokázali vytvoriť množstvo šancí, no v kvalitné kombinácie sa gólom končili len sporadicky. "Slabá efektivita v koncovke a nedôsledná defenzíva celého mužstva. To sú ďalšie faktory, ktoré negatívne ovplyvnili naše výkony. V Ďanovej je mužstvo futbalovej kvality. Scherer, Móric, Volna, Horváth, Koleno a ďalší - všetko sú to chlapci, čo chcú usmerňovať hru. Na ihrisku si však treba úlohy rozdeliť. Všetci nemôžu byť dirigenti, nám chýbali praví futbaloví robotníci" pripomína skúsený lodivod.

S vystúpením v jarnej časti súťaže nebol Ivan Janiga spokojný, ale panike nepodľahol. „Som maximalista a chcem vyhrávať. Preto sa treba z chýb poučiť a začať tvrdo makať. V Ďanovej sa vytvorilo perspektívne funkcionárske zázemie a v mužstve drieme slušný futbalový potenciál. Ak zostane súčasný káder pokope a vystužia ho štyria, možno piati noví futbalisti, môže výrazne napredovať. Je na čom stavať, ale len poctivá robota premení predpoklady na realitu."

Malý trebostovský zázrak

Trebostovo malo na súpiske len štrnásť hráčov. Napriek tomu nemali lukášikovci výraznejšie problémy so zachovaním štvrtoligovej existencie a obsadili deviatu priečku. „Za iných okolností by som nebol s dosiahnutým umiestnením spokojný, no v našej situácii je záchrana malým zázrakom a chlapcom treba za ich výkony poďakovať. Niektoré stretnutia sme odohrali bez náhradníkov, pretože na zápas nás prišlo akurát jedenásť," opisuje realitu Ľubomír Lukášik ml., hrajúci tréner Trebostova. „Aspoň som nemal problémy so zostavou," smeje sa, ďalej však už opäť pokračuje vo vážnejšom tóne. „Dlhodobo sa nedajú s úzkym kádrom dosahovať dobré výsledky. Prakticky neexistujúca lavička bola hlavnou príčinou našich kolísavých výkonov. Našťastie mužstvo zvládlo dva dôležité zápasy. Najskôr vyhralo so silným Kysuckým Novým Mestom, ktoré nakoniec súťaž vyhralo, a o sedem dní neskôr zdolalo aj Ďanovú. Tieto stretnutia boli kľúčom k našej záchrane."

Preháňali najmä favoritov

Trebostovčania aj v tejto sezóne ukázali veľké futbalové srdce. To sa im vždy intenzívnejšie roztĺklo v zápasoch proti silnejším súperom. „Proti favoritom podávame kvalitnejšie výkony. S väčšinou tímov z prvej polovice tabuľky máme lepšiu vzájomnú bilanciu. S tými, čo sú pod nami, je to presne naopak," prezrádza zaujímavý paradox Ľubomír Lukášik ml., ktorý by, ak mu to zdravie a výkonnosť dovolia, dal pred úlohou hrajúceho trénera prednosť pozícii priamo na ihrisku.

Klub z Trebostova sa už dlhší čas borí s existenčnými problémami. Vedenie malej obce pomôže len v rámci svojich možností a iní sponzori sa hľadajú ťažko. Ani toto leto nebude výnimkou a tak je budúcnosť tradičného účastníka štvrtej ligy stále otvorená.

Pod Lyscom pomaly začínajú zbierať ovocie

Beľania v zime vymenili trénera a novému kormidelníkovi R. Lukášikovi sa podarilo odviesť pod Lyscom kus dobrej roboty a svoj tím vytiahol na jedenáste miesto. Keď sa mu zranili traja dôležití hráči - Hulej, Brisuda a Pravňan, dal šancu mladým a dokázal ich zapracovať do mužstva. „S prácou trénera vládne spokojnosť a naša spolupráca by mala pokračovať aj naďalej. Na jar podávalo mužstvo pod jeho vedením uspokojivé výkony. Mrzí nás len domáca prehra 1 : 4 s priemernou Černovou. Táto strata nám skomplikovala život, a preto sme o záchranu bojovali až do posledného kola," myslí si manažér klubu Ján Šalát.

V Belej veľmi dobre pracujú s mládežou a čoraz častejšie dávajú šancu dorastencom, ktorí už dva roky kraľujú okresnej futbalovej súťaži. „Naša práca s talentami začína prinášať ovocie. Niektorí dorastenci si už vedia zastať aj miesto v kádri áčka. Veľkým prísľubom je Kopiš. V Oravskej Jasenici bol bez preháňania najlepším hráčom na ihrisku. Vo futbale môže niečo dosiahnuť, ale ešte ho čaká strašne dlhá cesta. Prial by som mu, aby ju zvládol, pretože je to dobrý chlapec," chváli talent s belianskej liahne skúsený funkcionár.

Zmeny aj na funkcionárskom poli

Ani káder jedenásteho celku konečnej tabuľky sa však nezaobíde bez skúsených hráčov. Dobre to vie aj Ján Šalát. „Obrovský bojovník Delton dokázal v tých najkritickejších okamihoch zdvihnúť bojovú zástavu a svojím prístupom strhnúť celý tím. Na ihrisku často bez problémov prešprintoval aj oveľa mladších protihráčov, vybojoval množstvo stratených lôpt a takýmto spôsobom nakopol spoluhráčov. Svoje miesto v bráne si zastal Machovič, kostru mužstva tvorili Fazika, Matejčík, Páleš, Ondrla a pridal sa k nim aj A. Kováčik."

V Belej nabral futbal správny smer, a tak aj na funkcionárskych postoch dostane príležitosť nastupujúca generácia. „Mám už svoj vek a rozhodol som sa na poste manažéra skončiť. Túto pozíciu prebral J. Páleš a novým prezidentom klubu sa stal M. Kováčik. Ja zostanem pomáhať pri áčku," prezradil najčerstvejšie novinky s kuchyne klubu Ján Šalát.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 7. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
 2. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
 3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
 4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
 5. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 6. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 7. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 8. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 27 592
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 047
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 857
 4. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 10 265
 5. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 6 789
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 677
 7. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 3 966
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 827

Blogy SME

 1. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 2. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
 3. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
 4. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
 6. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
 7. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
 8. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 36 067
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 738
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 956
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 614
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 770
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 174
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 109
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 023
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Štvrtkové zastupiteľstvo trvalo viac ako 9 hodín.

Do dozorných rád boli nominovaní noví členovia, niektorí aj trikrát.


4 h
Režisér Rudolf Biermann.

Tvorcovia hľadajú ľudí do filmu po celom východnom Slovensku.


24. mar
Megabicykel nad obcou.

Obec vybudovala aj cyklotrasu.


30. mar

Cieľom inovatívneho vzdelávacieho programu FinQ je naučiť deti kriticky myslieť a zaujať stanovisko k reálnym životným situáciám v kontexte financií.


30. mar

Blogy SME

 1. Rudolfa Vallová: Ako na úspešných politikov a pritom sa nepomýliť
 2. Vladimír Krátky: Tak čo, opäť sme to pohnojili ?
 3. Miroslav Danko: Riešenie problému s parkovaním
 4. Věra Tepličková: Môj vstup do strany
 5. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky XCVII - Zuberec, Múzeum oravskej dediny
 6. Tomáš Török: Zdá sa vám rok 2023 nestabilný? Využite to!
 7. Martin Javorček: Investujete do akcií a ETF fondov – pozor hrozí vám až 40% dedičská daň a nikto Vám to nepovie.
 8. Rasťo Boris: Večer moderného beatnika s pivom, zeleninou a trávou (Denník živého smrteľníka)
 1. Ján Šeďo: Ľudia, kupujte konzervy a borovičku, raketa pôjde do Bratislavy. 36 067
 2. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 26 738
 3. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 956
 4. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Opäť doplatia CHUDOBNÍ na BOHATÝCH? Na stole je novelizácia novelizácie druhého piliera 8 614
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 770
 6. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 5 174
 7. Post Bellum SK: Ľudáci sa zbavili najprv židovských dievčat a mladých žien 4 109
 8. Ján Valchár: Začal som sa báť o výsledok vojny... 4 023
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 4. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 5. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 6. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?