VALČA. Dlhodobo napätá situácia vo valčianskom obecnom zastupiteľstve sa odzrkadlila aj pri prijímaní záverečného účtu obce. Na programe zastupiteľstva bol tento bod už 18. júna, no prvý pokus schváliť účet nevyšiel. Posledným dátumom, v ktorom bolo možné záverečný účet schváliť, bol 30. jún. Deň pred vypršaním zákonnej lehoty sa zastupiteľstvo stretlo znovu. Štyria poslanci odobrili celoročné hospodárenie s výhradami a štyria bez výhrad. Schvaľovaciemu procesu tak podľa všetkého stále chýba definitívna bodka.
Starosta je spokojný
Starosta obce Štefan Paľo je spokojný. Myslí si, že dôležitý dokument sa podarilo odsúhlasiť aj keď cesta k jeho schváleniu nebola jednoduchá.
„Návrh záverečného účtu sa mal prerokovávať na zastupiteľstve, ktoré sa konalo 18. júna. Niektorí poslanci naň vôbec neprišli, iní zas počas zasadnutia odišli. Preto sme neboli uznášaniaschopní," opisuje situáciu spred dvoch týždňov starosta.
Potom napísal poslancom list, v ktorom ich upozornil na následky, ktoré by obec znášala, ak by v zákonnej lehote záverečný účet neschválila.
„V starej mene by nám hrozila pokuta pol milióna korún. Nakoniec sa zastupiteľstvo zišlo 29. júna. Okrem poslanca Jakubca nechýbal nik, a tak hlasovalo osem ľudí Dokument sa podarilo schváliť s výhradami. S akými, to som sa ešte nedozvedel," tvrdí Štefan Paľo.
Časť poslancov cítila nátlak
Medzi štyrmi volenými zástupcami, ktorí hlasovali za záverečný účet s výhradami, bol aj Dušan Šufák.
„Naše pripomienky smerujú najmä k finančný transakciám. Starosta môže podpisovať faktúry len do určitej výšky. Toto ustanovenie často ignoruje. Podobných pripomienok je tam viac a musíme sa tým prehrýzť. Bude chvíľu trvať, kým dáme všetky výhrady na papier. Určite nemáme záujem naťahovať čas a sformulujeme ich čo najskôr," hovorí poslanec a zároveň si myslí si, že celá vec je stále otvorená. Na konaní starostu sa mu nepáčil aj tlak, ktorý vyvíjal na poslancov.
„Piatim nám adresoval list. Snažil sa nás donútiť k tomu, aby sme záverečný účet schválili. Ja sa vždy rozhodujem podľa vlastného svedomia a nikto ma nebude do ničoho nútiť," krúti hlavou Dušan Šufák.
Protichodný výklad zákona
Keďže ani jedna alternatíva vo Valči nezískala nadpolovičnú väčšinu hlasov, celý proces schvaľovania účtu sa skomplikoval. „Uznesenie nebolo právoplatne prijaté," uviedol pre My Turčianske noviny Jozef Turčány, výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska. Ochotu schváliť záverečný účet však vo Valči vidno, pretože nik nehlasoval proti.
Ani súčasná legislatíva nemá v otázke záverečného účtu obcí úplne jasno. Na jednej strane Ústava SR zaručuje poslancom právo hlasovať podľa svojho svedomia a nik a nič ich nemôže do neho nútiť. Na druhej strane zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy prikazuje zastupiteľstvám prerokovať záverečný účet najneskôr do šiestich mesiacov po uplynutí rozpočtového roka. Pre tento rozpor je aj prípadný finančný postih za nedodržanie termínu ďalšou témou do diskusie.
Zákon o rozpočtových pravidlách
Záverečný účet obce obsahuje všetky údaje o rozpočtovom hospodárení obce za posledný rok. Pred schválením sa jeho návrh predkladá na verejnú diskusiu. Je zverejnený najmenej na 15 dní na verejne dostupnom mieste, aby sa k nemu mohli obyvatelia vyjadriť. Záverečný účet obce sa schvaľuje bez výhrad, alebo s výhradami. Ak sa príjme s výhradami, obecné zastupiteľstvo je povinné prijať opatrenia na nápravu nedostatkov. Návrh záverečného účtu obec prerokuje najneskôr do šiestich mesiacov po uplynutí rozpočtového roka.