MARTIN. Slovensko má od piatku novú vládu. Je zložená zo štyroch stredopravých politických strán - SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most - Híd. Jej vymenovaniu predchádzali niekoľkodňové rokovania o programe, rozdelení kresiel vo vláde i v parlamente a o mechanizmoch fungovania koalície.
Proces kreovania novej vládnej štvorky sledovali aj regionálni politici z Martina. Výsledky prijali s upokojením.
Uherčík: Gro sme presadili
Veľká časť nášho programu, najmä ekonomického charakteru a riešenie problematiky sociálne odkázaných spoločenstiev, sa dostala do koaličnej zmluvy. Samozrejme, nepodarilo sa nám presadiť všetko, ale verím, že naši voliči pochopia, že konsolidácia verejných financií je momentálne dôležitejšia ako registrované partnerstvá či dekriminalizácia marihuany. Týchto tém sa však nevzdávame. Pre nás je dôležité, že sme tieto témy otvorili a diskutuje sa o nich," vyhlásil okresný predseda SaS v Martine Michal Uherčík.
Belica: Každý musel z niečoho ustúpiť
Šéf martinských kresťanských demokratov Peter Belica vie, že k dohode bol potrebný kompromis. „Každý musel z niečoho ustúpiť, pričom konečný výsledok odráža mieru zisku, ktoré jednotlivé strany nadobudli vo voľbách. My sme spokojní. Vo väčšine sme dosiahli to, čo sme chceli. Naše predstavy môžeme napĺňať v posilnenom rezorte dopravy i na ministerstvách vnútra a zdravotníctva."
KDH sa ani v tomto volebnom období nepodarí presadiť zmluvu o výhrade svedomia, pre ktorú predčasne opustila druhú vládu Mikuláša Dzurindu. Vzdáva sa tejto programovej priority?
„Nie, určite nie. Musíme však rešpektovať, že naši partneri mali na túto otázku iné názory. Konečná dohoda je, že sporné veci sa nebudú otvárať," odpovedal Peter Belica.
Žigo: Programová zhoda je veľmi silná
Najoptimistickejšie prijal podpísanie koaličnej dohody predseda miestneho zväzu SDKÚ-DS v Martine Imrich Žigo. „Teší ma, že máme novú vládu skôr ako v Českej republike, kde mali voľby o dva týždne pred nami. Hovorí to o tom, že programová zhoda novej koalície je veľmi silná, dokonca silnejšia ako tomu bolo v roku 2002. Spolu s kvalitnou koaličnou zmluvou ma to napĺňa istotou, že vláda bude veľmi dobre obhajovať záujmy Slovenska. Avšak, bude to mať veľmi ťažké, lebo preberá krajinu v stave rozvrátených verejných financií a hospodárskych problémov. Verím ale, že si s nimi poradí," vyjadril presvedčenie Imrich Žigo.
Kvorka: Pravica už ukázala, ako si váži voličov
Smer - sociálna demokracia získal v parlamentných voľbách takmer 35 percent hlasov, no keďže nenašiel dostatočne silného partnera na vládnutie, odchádza do opozície.
„Je to rozhodnutie občanov, ktoré sa nedá zobrať späť. Nie je však vylúčené, že keby sa dalo, tak by to aj dosť ľudí využilo. Pravica nedodržaním zásadných predvolebných sľubov ukázala, ako si váži svojich voličov. Napriek tomu si myslím, že nová vláda by mala dostať sto dní na rozbeh. My sme tú šancu nemali," povedal predseda Okresnej rady Smeru v Martine Ján Kvorka, ktorý po voľbách zasadol do parlamentného kresla len na chvíľu ako náhradník za vicepremiéra Dušana Čaploviča.
Predsedovia sa ešte nestretli
Na Slovensku je nepísaným pravidlom, že moc v štáte sa nepreberá len na vrcholovej úrovni, ale aj v regiónoch. Viaceré úrady v okrese sa zrejme nevyhnú personálnym zmenám.
„Čakali sme na podpis koaličnej dohody. Kým nebola uzatvorená, tak nemalo význam sa stretávať. Teraz je to už iné, sme pripravení. Máme stanovené priority a pokiaľ bude vôľa, tak sa prvé stretnutie uskutoční v najbližších dňoch, resp. týždňoch. Aj napriek naším najvyšším preferenciám v Turci v rámci koalície ponechávame aktivitu na SDKÚ-DS. Za SaS však môžem povedať, že pre nás je na prvom mieste odbornosť. Išli by sme sami proti sebe, keby sme na akúkoľvek pozíciu pretláčali odborne nezdatného nominanta, ktorý by nebol v danom odvetví odborníkom. Takých tu máme teraz a vidíme kam to dotiahli," povedal Michal Uherčík.
Zmeny budú, zatiaľ sa o nich nebavili
Imrich Žigo tvrdí, že nová koalícia postupne preberie moc na všetkých úrovniach, vrátane regionálnej. „Je to o zodpovednosti. Aj ľudia na postoch v regiónoch by mali mať rovnaký ťah na bránku ako vláda. Prioritou musí byť plnenie programového vyhlásenia nového kabinetu," myslí si šéf SDKÚ-DS v Martine. „Zatiaľ sme sa o žiadnych personálnych otázkach nebavili. Ak k tomu dôjde, budeme verejnosť informovať," dodal Imrich Žigo.
V podobnom duchu ako predstavitelia SaS a SDKÚ-DS hovoril aj Peter Belica z KDH. „Štátne inštitúcie v okresoch sú predĺženou rukou vlády a rezortných ministrov. Ich programové ciele by mali napĺňať ľudia, ktorí tomuto programu dôverujú. Aj personálne výmeny na postoch v regiónoch sú súčasťou výmeny vládnej garnitúry," dupľuje Peter Belica.