MARTIN. Bambuskárov šokovalo v koncom mája vyúčtovanie nákladov spojených s užívaním bytu za minulý rok. Kým doteraz im za studenú vodu vracali, odrazu im nabehli vysoké nedoplatky. Niektorým i vo výške 1 660 eur (asi 50 tisíc Sk).
Nevedia hospodáriť s vodou
Ján Gallo, riaditeľ Matry, mestskej správcovskej bytovej organizácie, tvrdí, že vysoká spotreba vody na Bambuskách je celkom bežná. Rómski spoluobčania v celej osade ročne minú aj 20 tisíc kubíkov vody. Kým bežná štvorčlenná rodina ročne zúžitkuje okolo 80 kubíkov, rovnaká na Bambuskách takmer dvakrát toľko.
„Títo ľudia nevedia hospodáriť s vodou, naši zamestnanci ma viackrát informovali o tom, že pustia vodu napríklad na čistenie kobercov a nechajú tak, ako keby si urobili nejakú automatickú práčku. Alebo sa im niečo pokazí, neupovedomia nás a medzitým dôjde k veľkému úniku vody," opísal Ján Gallo.
Stav na meračoch sa líši
Bambuskári boli od roku 2008 napojení na kanalizáciu, pretože čistiareň odpadových vôd slúžiaca pre túto lokalitu bola permanentne poškodzovaná. „Tým sa zvýšil predpis nielen o vodné, ale aj stočné. To zdvojnásobilo náklady pre týchto nájomníkov," vysvetlil Ján Gallo, podľa ktorého tiež zamestnanci Matry počas kontrol našli v domácnostiach „napichnuté" domáce merače vody, preto Bambuskárom doposiaľ Matra zo zálohových platieb vracala. Hlavný merač však ukázal podľa Jána Gallu skutočnú spotrebu, avšak rozdiel Matra Turvodu doplácala doteraz za Bambuskárov.
Najnovšie im nadspotrebu za celé Bambusky Matra rozrátala podľa takzvaných osobomesiacov. Rómom sa na vyúčtovaní objavili obrovské sumy, ktoré sa vo väčšine pohybujú okolo 663 eur, niektoré dokonca až 1 327 alebo 1 660 eur.
Matra koná protiprávne
Advokát Vladimír Kašuba, ktorý komunikuje za Bambuskárov, tvrdí, že Matra koná protiprávne. „My sme merače v bytoch nafotili. Neboli napichnuté ani poškodené, domáci nám ukázali doklady, že poctivo platia všetky poplatky. Ak Matre uniká voda, mala by si to riešiť sama. Nemôže stratu rozúčtovať všetkým. A už vôbec nie vtedy, ak ide o nájomcov, a nie vlastníkov bytov. Úniky vody pred bytovými meračmi spotreby sú absolútne mimo vôle a teda zodpovednosti nájomcov," vysvetľuje.
Bambuskári nevedia, koľko platia
Advokátovi je konanie Matry podozrivé z viacerých dôvodov. „Stretol som sa s obyvateľmi z osemnástich domácností a tvrdia mi, že ani nevedia, koľko a za čo platia. Túto informáciu dostávajú na Matre ústne, hoci by mala byť na evidenčnom liste a najmä zálohovom liste, ktoré by podľa zmluvy mali byť neoddeliteľnou súčasťou nájomnej zmluvy. Ani jeden ju pri zmluve pripnutú nemá a nemá ju ani doma," spomenul jeden z podozrivých bodov.
Na súde figuruje riaditeľ Matry
Bambuskári majú nájomnú zmluvu uzavretú na pol roka. Ak neuhradia polovicu z pohľadávok voči Matre, môžu očakávať exekútora. „Ešte pred pár rokmi tieto spory riešil Okresný súd v Martine, ktorý bol pre obyvateľov Bambusiek dostupný možnosťou, že budú oslobodení od zaplatenia súdnych poplatkov, ustanovením zástupcu z radov advokátov, resp. využitím pomoci prostredníctvom centier právnej pomoci. Matra si však do nájomnej zmluvy vložila ustanovenie, podľa ktorého tieto spory rieši Rozhodcovský súd pri Slovenskej arbitrážnej komore založený súkromnou právnickou osobou vo Veľkom Krtíši, kde prístup vzhľadom na ich pomery i vzdialenosť nemajú. Považujem to zo strany Matry za zámer," tvrdí advokát.
Za úplný vrchol však považuje fakt, že medzi pätnástimi rozhodcami je i sám riaditeľ Matry Ján Gallo a zrejme aj zamestnanec exekútorského úradu, ktorý vykonáva exekúcie aj pre mesto Martin. „Ako môže tento súd v prípade sporov medzi Matrou a obyvateľmi Bambusiek rozhodovať nezaujato?" pýta sa advokát.
Mesto Martin k súdu nemá čo povedať
S touto otázkou sme sa obrátili i na mesto Martin, ktorému Matra patrí. Hovorca radnice Jozef Petráš však odpovedal, že: „...tu nemáme kompetencie, pretože musíme rešpektovať skutkový legislatívny stav, na základe ktorého sú nadriadenými orgánmi Matry jej správna a dozorná rada tak, ako to vyplýva z priloženého štatútu."
Samotný Ján Gallo v tomto bode problém nevidí. „Rozhodcom som sa stal v minulosti počas mojej advokátskej praxe, ktorú už nevykonávam a dlho som nebol nominovaný ako rozhodca. Ak by sa prejednával spor napríklad s Bambuskami, nemohol by som byť rozhodcom pre predpojatosť. Pri rozhodovaní či už bežných súdov alebo rozhodcovských súdov môžu rozhodovať iba osoby, ktoré nemajú vzťah k veci, účastníkom konania alebo ich právnym zástupcom," vysvetlil riaditeľ Matry a dodal, že od okresného všeobecného k rozhodcovskému súdu prešli z iného dôvodu. „Rozhodcovské súdy od roku 2002 odľahčujú všeobecné súdy o majetkové spory. Je to rýchlejšie i lacnejšie." Vybraný súd pôvodne sídlil v Žiline, do Veľkého Krtíša sa presťahoval pred dvomi rokmi.
Vodu pustia na Bambusky dvakrát za deň
Advokát Vladimír Kašuba sa plánuje obrátiť na splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Chce tak bojovať za to, aby Rómovia platili spravodlivo a nikto sa na nich neobohacoval.
Naproti tomu Ján Gallo tvrdí, že obohacovať sa na týchto obyvateľoch nedá. „Stali by sa z nich bezdomovci. Najradšej by sme boli, keby sa títo nájomníci naučili hospodáriť s vodou - neplytvať s ňou a aby platili pravidelne nájomné riadne a včas," tvrdí riaditeľ.
Aby tým k zvyšovaniu počtu ľudí bez domova i pohľadávok pre vodu nedochádzalo, rozmýšľa Ján Gallo zakročiť.
„Aj na košickom bytovom družstve evidujú obrovskú spotrebu vody, takže nie je to nič nezvyčajné. Uvažujeme, že to urobíme ako v Košiciach - na Bambusky pustíme vodu len ráno a večer. Samozrejme, ak nám to legislatíva dovolí," zamýšľa sa Ján Gallo.