s nimi.
MARTIN. Život prináša rôzne situácie, pri ktorých potrebujeme lekárske ošetrenie. Hoci väčšinou nejde o priame ohrozenie života, lekára by sme v tých chvíľach vyvážili zlatom. To je parketa pre lekárov z Lekárskej služby prvej pomoci (LSPP).
Pohotovosť je závislá od lekárne
V Martine je len jedna pohotovosť Zdravie Martin, v Univerzitnej nemocnici Martin (bývalá MFN) je centrálny príjem.
Vo Vrútkach ani v Turčianskych Tepliciach už pohotovosť lekári nemajú, pretože neboli využité, resp. v meste chýbala otvorená lekáreň, ktorá by mala takisto pohotovostnú službu. Mnoho ľudí si totiž mylne myslí, že na pohotovosti by mu mal lekár poskytnúť lieky tak, že by už nemusel ísť do lekárne. Lekár má však len nutné lieky proti bolesti, vracaniu, vysokému krvnému tlaku a podobne, väčšinou vo forme injekcií. Ostatnú liečbu mu predpíše na recept a preto je pacient vlastne závislý od otvorenej lekárne. V Martine majú lekárne pohotovosť do 22 hodiny.
Tepličania si musia zvyknúť
V Turčianskych Tepliciach si ľudia ťažko zvykajú na premiestnenú LSPP. Ako nás informovala riaditeľka Turčianskej polikliniky Mária Búgošová, ľudia na pohotovosť do Teplíc ešte stále chodia. Turčianska poliklinika však na zmenu upozorňuje. „Máme na dverách oznam, na ktorom je miesto, adresa a telefónne číslo na martinskú LSPP. Keď k nám pacienti volajú, o zmene ich informuje aj odkazovač," uviedla pre MY Turčianske noviny Mária Búgošová.
Podľa lekára Vladimíra Gabrišku však z horného Turca pacienti ešte nové miesto pohotovosti neevidujú. Od premiestnenia LSPP nevyšetrovali ani jedného pacienta z tohto konca.
Ošetrili 26 pacientov
Počas našej služby lekári boli pri dvadsiatich šiestich pacientoch. Obyčajne však mávajú viac prípadov. Teraz to bolo menej, pretože bolo po predĺženom víkende a stred týždňa. Ochorenia boli rôzne - opuchnutý zub, črevná viróza, horúčky, vysoký tlak, prechladnutie, seknutie v krížoch, opuch nôh zo slnka. V letnej sezóne lekári riešia najmä črevné virózy, vyťahujú kliešte, znižujú krvný tlak. Mnohí sa už v tomto období vracajú z dovoleniek a z rôznych miest si donesú aj vírusové či črevné ochorenia.
„Môžu to byť reakcie na slnko, opuchy, vysoký krvný tlak, alebo nejaká viróza," hovorí V. Gabriška. Asi desať až pätnásť percent pacientov celkovo posielajú z LSPP do nemocnice, niekedy sa však stane, že tam za službu nepošlú ani jedného pacienta.
Niekedy je lekár aj bútľavou vŕbou
Lekári sa stretávajú aj so zneužívaním lekárskej pomoci. „Chodia k nám aj takí, ktorí cítia bolesť už tri týždne a prídu k nám na pohotovosť, hoci by mali ísť k svojmu obvodnému lekárovi. Ale čo sa dá robiť, pacienta vyšetríme a ide sa ďalej," hovorí lekár Vladimír Gabriška. Na pohotovosť volajú aj „známe firmy", ktorých meno je pre lekárov už dobre známe. Iná kategória sú zase opilci. „Nespolupracujú, výplach žalúdka nepomôže, pretože alkohol sa do krvi vstrebe do 15 minút. Výplach má zmysel pri otrave hubami alebo liekmi. To však nebýva často," hovorí lekár skúsenosti z praxe. Niekedy musia lekári ísť aj do nehygienických príbytkov, niektorí pacienti zase odmietnu zaplatiť poplatok 1,99 eur za ošetrenie. Často sa stáva, že lekár popri vyšetrení vypočuje aj pacientov životný príbeh a urobí mu tzv. bútľavú vŕbu.
KEDY VYUŽIŤ LSPP
Lekárska služba prvej pomoci slúži na ošetrenie pacienta po ordinačných hodinách praktického lekára, ku ktorému pacient patrí. Pokiaľ už pacientov praktický lekár neordinuje a pohotovosť ešte nie je otvorená, pacient bude vyšetrený na centrálnom príjme ktorejkoľvek nemocnice.
Pohotovosť navštívime pri každej výraznej zmene zdravotného stavu: závrate, bolesti, teplota, malé rany a odreniny. Pohotovostný lekár zastúpi praktického lekára. V prípade akútnych stavov, poranení ťažšieho charakteru zavoláme na telefónne číslo 112 alebo na 155. Telefónne číslo na LSPP do Zdravia Martin je 043/4220150.
ZDROJ: WWW.ZZZ.SK