MARTIN, VRÚTKY, TURČ. TEPLICE. Leto sa minulý týždeň vybláznilo, prišlo s vysokými teplotami. Teplomer na martinskej pešej zóne na pravé poludnie vo štvrtok ukazoval číslo 39, mesto bolo prázdne, na terasách sedelo len pár ľudí. Tropické horúčavy vyhnali ľudí zo slnka, úradníkov z práce.
Najviac bolo kolapsov z tepla
Záchranári rýchlej zdravotníckej pomoci mali počas týchto slnečných dní oveľa viac práce. Len z Falck - Záchrannej podľa jej hovorkyne Magdy Magdovej mali od 7. do 14. júla v Turci 89 výjazdov, čo je o 25 percent viac ako zvyčajne.
„Išlo najmä o 23 kolapsov, 25 prípadov vysokého krvného tlaku a 14 úrazov. Vo veľkom počte sa vyskytli aj zdravotné komplikácie s tráviacim traktom," vymenovala Magda Magdová.
Nemocničná záchranná zdravotná služba od 7. do 15. júla ošetrovala 21 ľudí, ktorí boli dehydrovaní a skolabovali.
„Zhoršili sa chronické ochorenia u ľudí chorých na pľúca a srdce, zasahovali sme aj v pracovných prevádzkach," povedala primárka Záchrannej zdravotnej služby Martinskej Univerzitnej nemocnice Anna Vargová.
Na klímu radnice peniaze nemajú
Vo Vrútkach i kúpeľnom meste do konca týždňa mohli zákazníci na radniciach vybaviť všetko. Úradníci im boli k dispozícii do konca svojej pracovnej doby.
K istému obmedzeniu došlo len v stredu na teplickom mestskom úrade. „Odišli sme domov o hodinu skôr, no klientské centrum fungovalo ako vždy," povedal prednosta Peter Matula, ktorý nevylučuje, že by pri pretrvávaní vysokých teplôt pristúpia ku skráteniu pracovnej doby. „V kanceláriách máme veľké teplo, na nákup klimatizácie a ventilátorov nemáme peniaze. Robíme prievan a dodržiavame pitný režim. Pracuje sa však veľmi ťažko," vysvetlil teplický prednosta.
V Milléniu namerali 40 stupňov
V Martine si vo štvrtok povedali dosť. Hovorca radnice Jozef Petráš uviedol, že na základe stredajšieho príkazu martinského primátora boli na úrade pre občanov len do 12. hodiny. „Kancelárie sú vyhriate, dnešné teploty sú príliš vysoké," povedal a dodal, že tieto hodiny si budú musieť zamestnanci mestského úradu nahradiť.
Pracovný čas si skrátili i pracovníčky v Turistickej informačnej kancelárii (TIK), ktorá sídli v Milléniu. Po víkende našli v presklenenej budove až 40 stupňov, pri sústavnej prevádzke klimatizácie teplota klesla na 34 stupňov. „Poobede sa nám tu oprie slnko, keď je to neúnosné, odchádzame o hodinu skôr," povedala riaditeľka TIK-u Barbora Širáňová.
Úradníci sú tu pre občana!
Skrátená pracovná doba zamestnancov vo verejnej správe pobúrila viacerých našich čitateľov. Na Facebooku sa v tomto smere rozprúdila ostrá diskusia.
„Úradníci v našom štáte už aj tak majú krátku dobu pre stránky. Ja by som to vyriešil klimatizáciami a posunul pracovnú dobu na poobedie, keď ľudia končia prácu, aby mali šancu niečo vybaviť po pracovnej dobe. Úradníci sú tu pre občana a nie občan pre úradníka," myslí si Tomáš Paukovič.
Niektorí však boli za. „Je pekné, že mesto ako zamestnávateľ skracuje pracovnú dobu, aby ochránil svojich zamestnancov pred záťažou teplom. Mohli by si z toho vziať príklad aj naši zamestnávatelia a nie kritizovať mesto, že sa správa k svojim zamestnancom ľudsky," tvrdí Pavol Húšťava.
Zmrzlina v teple nejde
Vysoké teploty nehrali do karát ani obchodníkom. Zmrzlinárne ľudia obchádzali, nevysedávali ani na terasách. „Predáme teraz oveľa menej zmrzliny, máme len polovičné zisky," povedala zmrzlinárka Monika.
Na terasách sedeli zväčša osamelí čašníci, zákazníkov sa dočkali až popoludní, keď teploty klesli. „Ľudia chodia skôr poobede, namiesto sladkej kofoly teraz ide viac minerálka," vysvetlil čašník Pavol.
Neosviežili ani fontány
Ľudia sa nemali kde osviežiť, všetky fontány boli bez vody a teda i bez ruchu naokolo. Martinský hovorca Jozef Petráš uviedol, že radnica tento rok fontány nespustila pre finančnú kríze. Vo Vrútkach už istý čas uvažujú, že fontánu v centre pri Kriváni dokonca pre vysoké náklady s udržiavaním zrušia.