Geocaching je zábava alebo určitý druh športu, ktorého cieľom je nájsť miesto ukrývajúce schránku so zápisníkom, ceruzkou a rôznymi predmetmi na výmenu. O mieste, ktoré má hľadač nájsť, sú známe len jeho geografické súradnice a preto, ak sa chcete geocachingu venovať, mali by ste vlastniť navigačné GPS zariadenie. Zábava je obvykle spojená i s riešením úloh, poznávaním okolitej krajiny a pamätihodností.
Zábava nielen pre mužov
Alexandra Marčeková s priateľom Miroslavom Príbelim sa geocachingu začali venovať len na jar, ale hra ich veľmi uchvátila a keď majú voľný deň, vyberú sa do prírody hľadať kešky. Tak hľadači alebo geokešeri nazývajú ukryté schránky.
„Dopočula som sa o tom od priateľovho kolegu, ktorý sa hľadaniu venuje. Priateľ si spočiatku myslel, že to nie je aktivita pre ženy, ale mňa to hneď zaujalo," opisuje Alexandra.
Na internete si okamžite našla všetky dôležité informácie. Na slovenskej webovej stránke je „mapa pokladov" ukrytých u nás a existuje i stránka, ktorá obsahuje súradnice kešov na celom svete. A je ich naozaj dosť. Je potrebné sa zaregistrovať a nový geokešer, či už je to žena, alebo muž, získava prístup k súradniciam hľadaných miest.
Poklad pod kameňom - Skrýše bývajú vždy umiestnené tak, aby nevzbudzovali priveľkú pozornosť.
FOTO: ARCHÍV AM
Pamiatkou drobná hračka či fotografia
Logika hry je skutočne jednoduchá. Môžete hľadať rôzne druhy pokladov - kešiek. Základom sú tie tradičné, ktoré ľahko nájdete podľa súradníc z mapy. Ak by vás to po čase prestalo baviť, skúste sa pustiť do hľadania skrýš s viacerými stanovišťami, kde na prvom z nich nájdete súradnice ďalšieho miesta a tak sa prepracujete až ku konečnej skrýši, alebo si zábavu okoreňte vyhľadávaním skrýš, pri ktorých musíte splniť úlohu, aby ste sa k pokladu dostali. „Úlohy nebývajú zložité, my sme napríklad skladali puzzle," hovorí Alexandra.
Skrýšu väčšinou tvorí vodotesná nádoba, v ktorej nájdete ceruzku, zápisník a rôzne predmety na výmenu. Ako úspešný hľadač si môžete niečo zobrať, no zároveň by ste mali aj niečo pridať, aby v nádobe ostali drobnosti aj pre ďalších. Po nájdení pokladu by o tom mal každý urobiť záznam v zápisníku a podeliť sa o zážitky i na webovej stránke.
„Mňa až tak nebaví meniť si veci zo skrýš, ale pár sme si ich už zobrali. Na chladničke máme štipec s lienkou. Hlavnou pamiatkou je však pre nás fotografia z každého miesta, ktoré sme objavili," delí sa o zážitky Saša.
Chránené i pred dažďom. Predmety v skrýši sú uložené vo vodotesnej nádobe. Nepoškodia ich ani vrtochy počasia.
FOTO: ARCHÍV AM
Možnosť spoznať nepoznané
Skrýše môžu byť umiestnené na zemi, v horách, v mestách, niekedy i pod hladinou jazier, vždy však bývajú na výnimočných a zaujímavých miestach, ktoré chce zakladateľ skrýše ukázať ostatným hráčom.
„Poznala som iba obmedzený počet miest, na ktoré ma vodili rodičia a známi, no vďaka geocachingu som videla i množstvo ďalších, ku ktorým by som sa inak nikdy nedostala," vysvetľuje Saša.
Pre geocaching sa s priateľom Miroslavom rozhodli i preto, že sa neradi nudia a neustále chodia na výlety. Jedným z najkrajších zážitkov bolo hľadanie pokladu na Starhrade, kde sa im vďaka skrýši naskytol pohľad na meander Váhu.
„Skrýša bola asi desať metrov od turistického chodníka. Ak by sme ju tam nešli hľadať, prišli by sme o nádherný výhľad," nadšene rozpráva geokešerka.
Misia úspešná. Po náročnom hľadaní si Alexandra Marčeková, jej mama i sestra prezerajú objavený poklad. FOTO: ARCHÍV AM
Detská radosť i športové vyžitie
Geocaching je výborný spôsob ako deti motivovať, aby sa odtrhli od počítača a vyrazili do prírody. Dospelých zasa poteší návrat do detských čias a nepochybne i športové vyžitie. „Skrýše sú väčšinou na miestach, kde musíme ísť pešo a ja sa zapotím aj pri samotnom hľadaní. Pobehujem, dvíham kamene, leziem na skaly...," smeje sa Alexandra.
Naposledy na takýto výlet zobrala i mamu a sestru, ktoré boli taktiež veľmi nadšené.
„Mama našla jednu skrýšu a potom o tom celý deň rozprávala ako malé dieťa," opisuje.
Saša a Miro chcú v hľadaní pokračovať i naďalej. „Ak raz budem mať deti, budem sa geocachingu venovať i s nimi," dodáva.
Turiec plný pokladov
Zadosťučinením pre každého hľadača je radosť z novoobjavenej skrýše a miesta, súťaživé typy sa môžu pretekať v počte nájdených kešiek.
„Sme ešte začiatočníci, máme nájdených asi dvadsať skrýš, medzi nimi napríklad tie v osade Zabudnutá Hadviga, na letisku v Tomčanoch, Šútovských vodopádoch alebo v Turčianskej záhradke," prezrádza Alexandra.
Ak vás geocaching oslovil, aj vy s hľadaním začnite doma v Turci, miest s pokladmi je tu skutočne dosť. Vyberte sa na Attilov pahorok, Marské vŕšky či Národný cintorín.