NECPALY. Na medvediu návštevu upozornil Ladislava Striška štekot susedovho psa asi o tretej nadránom. Škody porátal až ráno, keď bolo na záhrade bezpečne a hneď kontaktoval našu redakciu i úrady. Nezvaný hosť mu spustošil tri úle, z jedného vydoloval aj med.
Med lákal medveďov aj predtým
Medveď prišiel k Striškovcom už dvakrát, vždy na med. Úle majú na záhrade pri dome, je to v kopci tesne pod horou. Domáci vedia, že v doline sa potuluje medveď, zatiaľ však nezišiel tak blízko k ľudským obydliam.
„Prvýkrát ma navštívil pred 16 rokmi, akurát som vtedy prikrmoval včely. Ale to bol taký medveď, ktorý schádzal v Jasenskej doline ku kontajnerom a ohrozoval turistov. Vôbec sa nebál, mohol som aj búchať po plechu, nič ho nevyplašilo. Potom ho zastrelili. Naposledy mi na med prišiel medveď pred rokom 1. septembra," spomína si Ladislav na presný dátum.
Čo po sebe zanechala hladná šelma? Tu nájdete fotografie zo včelárovej záhrady.
Minulý utorok vpadol na záhradu u Striškovcov bez toho, že by porušil drevený plot. Zato úplne vytrhol jeden úľ, z ktorého vyraboval aj med. K ostatným úľom sa tiež snažil dostať, ale podarilo sa mu ich len poničiť, Ladislav ich po minuloročnej skúsenosti priskrutkoval. „Väčšinou medvede schádzajú k ovociu, teraz však bola slabá úroda na ovocie, preto prišiel za medom," myslí si včelár.
Cukor môže medveďa opäť prilákať
Teraz sa bojí, že príde zas. „Keď sa dostal k medu a zachutilo mu, bojím sa, že príde opäť. Včely teraz tiež nemajú najlepšie podmienky, pretože bol daždivý máj, akurát keď všetko kvitlo. Od 15. augusta som sa chystal prikrmovať včely sladkou kašičkou z cukru, ktorá môže medveďovi zavoňať. Pozrite sa, čo mi nechal," drží v ruke zvyšky z úľa, na ktorých boli ešte pozostatky medu.
Podľa riaditeľa Národného parku Veľká Fatra Petra Vantaru už takéto prípady zaznamenali, keď sa medveď vrátil na to isté miesto.
Možno by pomohlo rádio
So spustošenými úľmi mal Ladislav veľa práce. „Včely teraz nevedia, čo majú robiť. Pozostatky medu, ktoré medveď nechal, ostatné včely rabujú. Sú teraz agresívnejšie a nevedia, čo majú robiť a nemajú ani radi taký hurá systém, lebo ja s nimi vždy robím jemne a pomaly," vysvetľuje Ladislav.
V hlave mu teraz víri len jedna myšlienka, ako úle ubrániť pred ďalšou nechcenou návštevou. „Budem musieť vymyslieť nejaký zabezpečovací systém, vlani som si kúpil časovač, ktorý zapína elektriku a dal som tam rádio, ktoré sa o 20. hodine zaplo a ráno o 6. hodine sa vyplo. Medveď odvtedy u nás nebol," uvažuje nahlas Ladislav, so zabezpečením mu pomôže aj zať.
Škody ľudia nehlásia často
Ochranári radia, aby ľudia škody po útoku šelmy zdokumentovali aj fotografiami a okamžite nahlásili na obecný úrad. Ďalej sa to posúva na Obvodný úrad Životného prostredia (OÚ ŽP) v Martine, ktorý škody verifikuje. Podľa prednostu OÚ ŽP v Martine Jána Kmeťa však ľudia úrad často nekontaktujú, veľkých škodových udalostí v tomto roku vraj veľa nezaznamenali.