.
Ako ste pripravený na novú sezónu?
- Rozhodcovia sa zúčastnili na letnom seminári, na ktorom sa oboznámili s novými pravidlami. Navyše sa v júni podrobili aj fyzickým previerkam. Arbitri museli zvládnuť beh na 60 a 200 metrov a poradiť si aj s dvanásťminútovkou. Z teórie sme ich tentoraz neskúšali. Testy naposledy písali pred jarnou časťou minulého ročníka.
Aké sú najdôležitejšie novinky v pravidlách?
- Najvýznamnejšou novinkou je to, že ak sa v zápase zrania naraz dvaja hráči jedného mužstva, tak sa hra nezačne skôr, kým aspoň jeden z nich nebude môcť pokračovať v zápase. Ostatné zmeny sa týkajú povinností štvrtého rozhodcu a používaní techniky. Keďže my techniku nevyužívame a nedelegujeme na zápasy ani štvrtého rozhodcu, tak pre nás sú tieto zmeny v pravidlách bezpredmetné.
Má Turčiansky futbalový zväz (TFZ) dostatok rozhodcov?
- Situácia sa oproti minulosti mierne zlepšila, ale vyskakovať od radosti veľmi nemôžme. V priebehu minulého ročníka pribudlo deväť rozhodcov, pred novou sezónou prejavili záujem rozhodovať ďalší dvaja. Pre prvú triedu sú určení trinásti arbitri, v druhej máme na rozhodcovskej listine ďalších devätnásť.
Stačí to na pokrytie všetkých majstrovských zápasov, ktoré organizačne pokrýva TFZ?
- Nestačí. V naplno rozbehnutej sezóne si musíme vypomáhať aj s rozhodcami z vyšších súťaží. Bez ich pomoci nie sme schopní všetky stretnutia obsadiť.
Aká je kvalita rozhodcov?
- Treba priznať, že rôzna. Sú dobrí, ale aj slabší rozhodcovia. S takými sa snažíme pracovať. Pozývame ich na komisiu, diskutujeme o nedostatkoch, zjednocujeme výklad pravidiel. Osobne si však myslím, že väčšina rozhodcov podáva výkony, ktoré zodpovedajú úrovni súťaže.
Predpokladáme, že najmä nováčikovia to majú ťažké...
- Určite, veď nikto učený z neba nespadol. Každému chvíľu trvá, kým si zvykne na novú úlohu. Škoda, že niektoré kluby, resp. hráči nemajú s nováčikmi väčšiu trpezlivosť. Zbytočne na nich vyvíjajú tlak a znechucujú ich nevhodným správaním. Ak má právo na chybu tréner, prípadne hráč, tak má na ňu aj rozhodca. Musí to však byť chyba neúmyselná. Samozrejme, všetkým by nám malo ísť o to, aby tých chýb bolo čo najmenej.
Akých najväčších nedostatkov sa muži s píšťalkami a zástavkami dopúšťajú?
- Ak si odmyslíme technické a administratívne nedostatky pri vypisovaní zápisu o stretnutí, ktorých je stále pomerne dosť, tak najspornejšími situáciami je udeľovanie žltých a červených kariet, nariaďovanie pokutových kopov, posudzovanie postavenia mimo hry. Sú to presne tie isté problémy, o ktorých sa diskutuje aj po zápasoch majstrovstiev sveta. Nakoniec, videli ste to sami. Veľkých chýb sa dopúšťajú aj skúsení medzinárodní rozhodcovia.
Veľakrát sme si všimli, že rozhodcovia hráčom nadávajú, urážajú ich a oni nereagujú. Je to normálne?
- Samozrejme, že nie je, ale niektorí rozhodcovia si za to môžu sami. Hráči sú prefíkaní a vždy si dovolia voči rozhodcovi toľko, koľko im on umožní. Nabádame ich k tomu, aby v takýchto situáciách previnilcov tvrdo trestali a aj takýmto spôsobom si udržali rešpekt.
Musíte často riešiť problémy, ktoré spôsobia rozhodcovia? Ako ich trestáte?
- Niekedy je toho viac, inokedy menej. Najčastejším trestom je pokarhanie, často však siahame aj k tomu, že rozhodcovi na nejaký čas pozastavíme činnosť. Najvyšším trestom pre rozhodcu je vyradenie z nominačnej listiny. Nebránime sa ani takému to riešeniu, ak sú naň dôvody. A to i za cenu, že rozhodcov máme málo.
Akú finančnú odmenu dostávajú rozhodcovia za zápasy, ktoré spadajú do pôsobnosti TFZ?
- V I. triede má hlavný rozhodca 20 eur, asistenti dostanú 14. V II. triede je odmena stanovená na 15 eur, pre asistentov na 12. Samozrejme, tieto sumy podliehajú zdaneniu. Rozhodcovia majú nárok aj na preplatenie cestovného v zmysle stanových pravidiel.