omoc vlády.
MARTIN. Martinčanov záplavy dlhodobo obchádzali, no od predchádzajúcej nedele veľká časť z nich pocítila dôsledky vodného živlu na vlastnej koži. Po silnej prietrži v nedeľu ráno sa začali rýchlo napĺňať korytá potokov v neďalekej Sklabini a v Turčianskom Jasene. Nevládali nevídané množstvo zrážok vstrebať. Následne sa prúdy vody valili na Martin. Najprv živel zaplavil ulice pod Hostihorou, neskôr ohrozoval aj Košúty.
Po vyčíňaní živlu ostali zaplavené nielen cesty, ale aj garáže a pivnice. Pod vodou sa ocitla „šelka", svoje si užili aj zamestnanci v Kauflande. Z druhej strany vyčíňal Pivovarský potok, ktorý pre zatopenie čerpadiel čpavku na niekoľko hodín vyradil z prevádzky zimný štadión.
Zalarmovali všetko, čo sa dalo
Búrka a vytrvalý silný dážď boli impulzom pre primátora mesta Andreja Hrnčiara, aby zriadil krízový štáb. Okamžite bol vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
„Zalarmovali sme všetko, čo sa dalo. Predovšetkým mestský dobrovoľný hasičský zbor. Bez jeho pomoci by sme situáciu len ťažko zvládli. Až teraz sme si naplno uvedomili, aký potenciál v sebe skrýva. Chlapi začali odčerpávať vodu z ulíc, napĺňali vrecia s pieskom, stavali zátarasy," opísal nám prvé kritické okamihy šéf martinskej radnice.
Prvé záchranné práce komplikoval fakt, že bola nedeľa. „Bol problém zohnať materiál, stavebniny boli zavreté. Podnikatelia nám však vyšli v ústrety a najpotrebnejšie veci sme zabezpečili," dodal A. Hrnčiar.
Foto: S. Šuch
Povodne sa vrátili s trojnásobnou intenzitou
Po niekoľkých hodinách práce sa zdalo, že Martin už má najhoršie za sebou. Počasie sa ale nezlepšilo a po krátkej, ale intenzívnej popoludňajšej pondelkovej búrke sa záplavy s trojnásobnou intenzitou vrátili. Pod vodou sa znovu ocitli nielen Košúty, ale už aj priemyselná časť v Priekope. Živel sa rútil ďalej a v priebehu niekoľkých hodín opätovne ohrozoval domy Priekopčanov.
Tí v noci z pondelka na utorok prežili strašnú noc. Mnohým zatopilo pivnice, v niektorých dosiahla voda výšku 40 centimetrov. Všetci sa však obávali ďalšej prívalovej vlny rieky Turiec, ktorá mala do druhej najväčšej martinskej mestskej časti doraziť okolo druhej ráno.
„Všetko, čo malo ruky a nohy začalo stavať pieskové zábrany. Na pomoc nám prišlo asi 80 vojakov i záchranná brigáda zo Žiliny. Chytili sa aj Priekopčania. Urobilo sa kus roboty, vďaka ktorej sa zabránilo mnohým škodám na majetku," povedal veliteľ mestského dobrovoľného hasičského zboru Ľubomír Vaňko. V tom čase bol už v Priekope aj minister vnútra Daniel Lipšic i prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý. Spolu so šéfom martinskej radnice koordinovali záchranné práce.
Priekopčania sa vyznamenali
„Ľudia v Priekope boli úžasní. Prejavili neuveriteľnú súdržnosť. Jeden druhému si pomáhali. Každý, kto mohol, priložil ruku k dielu," chválil Priekopčanov Andrej Hrnčiar.
Bol to presný opak toho, čo sa dialo v anonymnejších Košútoch. Podľa našich informácií obyvatelia Košút sa na pracujúcich hasičov dívali z okien, fotili si ich z mobilov, či len-tak postávali pri vchode.
Očakávaná prívalová vlna v noci neprišla, Martin zasiahla až v utorok ráno okolo deviatej. Našťastie nebola taká silná, aby spôsobila starosti. Turiec, ktorý na niektorých miestach dosahoval úroveň 309 cm, sa z koryta nevylial, hoci prúd vody podmýval most pri Tulipe a zalial chodník k sídlisku Záturčie.
Fámy o vypúšťaní priehrady na Turčeku
Medzi niektorými ľuďmi sa začala šíriť informácia, že priehrada na Turčeku sa vypúšťa a Martin má čakať ďalšiu vlnu. Navyše hasiči opravovali pieskové zátarasy v Košútoch, čo posilňovalo ich obavy.
„Bola to fáma. Práve naopak, vodná nádrž nad Turčekom má ešte rezervu, pripúšťame tam vodu z okolitých tokov," dementoval falošné správy Miroslav Kovalčík, vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia martinského Obvodného úradu. „Zátarasy sme len opravovali pre prípad zhoršeného počasia. Chceli sme byť pripravení, keby sa dážď vrátil," objasňoval Ľubomír Vaňko.
V utorok popoludní zasadal krízový štáb mesta Martin a nechal v platnosti tretí - najvyšší stupeň povodňovej aktivity. Na druhý ho zmenil až v stredu.
Sumarizácia škôd
„Prvé dni a hodiny sme sa venovali záchranárskym prácam. Životy občanov a ich majetok boli prvoradé. Až potom prišla na rad sumarizácia škôd. Presne vyčísliť sa ešte nedajú. O všetkom som informoval aj premiérku Ivetu Radičovú, ktorá prišla do Turca v stredu predpoludním a požiadal som ju o pomoc," povedal nám martinský primátor.
Vymyslené problémy
V niektorých médiách sa špekulovalo aj o problémoch v koordinácii medzi samosprávou a zložkami civilnej ochrany a krízového riadenia, ktoré spadá pod Obvodný úrad. „Nie je to pravda. Nenarazili sme na žiadny zásadnejší problém. Ľudia z obvodného úradu, vrátane hasičov, armády a polície nám vychádzali maximálne v ústrety," ďakoval za spoluprácu Andrej Hrnčiar.