TURČIANSKE TEPLICE. Medzinárodný festival odštartoval dnes okolo 10. hodiny živými pozvánkami pre obyvateľov jednotlivých mestských častí Turčianskych Teplíc. Každý zahraničný súbor pozýval na festival ľudí z inej mestskej časti v tom istom čase. V Turčianskom Michale pozýval súbor z Ukrajiny, v Diviakoch na živo vystúpil poľský súbor, na Dolnej Štubni tancovali a spievali Maďari, na pešej zóne Rumuni a pred budovou mestského úradu Srbi, ktorí sú oficiálnym hosťom festivalu.
Festival je spojený s ďalším významným podujatím - s hornoturčianskymi dožinkovými slávnosťami a súčasťou podujatia je aj jarmok ľudových remesiel. Po 14. hodine sa všetky súbory predstavili v dožinkovom sprievode, ktorý putoval Družstevnou, Hájskou ulicou až na pešiu zónu, kde nasledovalo oficiálne otvorenie festivalu a poďakovanie za úrodu. Návštevníkom sa prihovárala moderátorka Anna Dubovcová, známa autorka básní a veršov na rôzne príležitosti, ktoré vydala aj knižne.
Na pódiu sa predstavil aj Folklórny súbor Slnovrat z Turčianskych Teplíc, aby odovzdal primátorovi mesta Michalovi Sygútovi a predstaviteľom partnerských miest dožinkový veniec. Pódium potom patrilo jednotlivým súborom, ktoré tancovali a spievali svoje typické domáce piesne, aby čo najvernejšie priblížili divákom svoju kultúru a tradíciu. Stretli sa s veľkým ohlasom, publikum nadšene tlieskalo každému súboru. Srdečnosť rumunského folklórneho súboru si ľudia mohli všimnúť už v piatok, keď si súbor nacvičoval na pešej zóne svoje vystúpenie takmer do polnoci. Festival vyvrcholí zajtra o 14. hodine galakoncertom folkloristov zo zahraničia.
Tu nájdete fotogalériu k článku.
BUKOVINSKÉ STRETNUTIA
Festival Bukovinské stretnutia je pripomenutím si tradícií regiónu Bukoviny, ktorý leží na hraniciach Ukrajiny a Rumunska. Po celé generácie žila harmonicky viacnárodná spoločnosť, do ktorej okrem spomínaných Rumunov a Ukrajincov patrili aj Nemci, Židia, Poliaci, Maďari, Arméni, Slováci a Rómovia. Táto bohatá etnická a náboženská mozaika sa v 19. storočí premenila na neopakovateľnú multietnickú spoločnosť nazývanú ´Švajčiarskom východu´ alebo ´Európou v miniatúre´. Vo svojej rôznorodosti dáva možnosť zachovania vlastnej národnej identity, učí vzájomnému porozumeniu a uctievaniu hodnôt dôležitých pre svojich susedov.
Bukovinské stretnutia sa konajú s finančnou podporou mesta Turčianske Teplice a Žilinského samosprávneho kraja.