ĎANOVÁ. Niektorí ľudia, ktorí sa prišli do ďanovského rybníka okúpať, už dlhodobo dráždili rybárov. Plavci nerešpektovali, že majú nahodené udice, zamotávali sa im do laniek a plašili ryby. Najväčším problémom však bol neporiadok, ktorý po sebe návštevníci zanechali. Napriek zákazu si na brehu stavali stany a zakladali ohniská. Na upozornenia reagovali podráždene.
Všetkých hodili do jedného vreca
Okolo rybníka boli v minulosti aj odpadkové koše, no tie neporiadni hostia tiež stihli zničiť. Pohár trpezlivosti pretiekol a rybári sa odhodlali k ráznemu kroku. Na breh rybníka navozili hnoj.
Radikálne riešenie sa nepozdáva Petrovi Urbanovi z Martina. „Spôsob, akým sa rozhodli rybári bojovať proti všetkým, teda aj slušným návštevníkom, je nehorázny. Navoziť na breh hnoj, to je naozaj geniálny nápad," neodpustil si ironickú poznámku a pokračoval. „Pamätám si, že keď bolo okolie rybníka pokosené, málokto si tam dovolil nechať odpadky," pridal zaujímavý postreh.
Rybári to skúšali aj po dobrom
Vlastníkom a užívateľom rybníka v Ďanovej je miesta organizácia Slovenského rybárskeho zväzu (SRZ). Členovia jej obvodnej organizácie v Príbovciach sa rozhodli, že po brehoch rozhádžu hnoj.
„Doviezli sme jednu vlečku. Prihnojovanie rybníkov nie je ničím výnimočné. Keď sa robí v primeranom množstve, tak prospieva aj rybám," hovorí Rudolf Martiniak hospodár obvodnej organizácie SRZ v Príbovciach.
Pripúšťa však, že k takémuto riešeniu ich dotlačilo aj arogantné správanie ľudí. „Skúšali sme to po dobrom, no smetí stále pribúdalo. Keď sa pokosil breh, prišlo vždy viac ľudí a zostal po nich ešte väčší bordel. Určite boli aj takí, ktorí si svoje odpadky odniesli a teraz doplatili na bezočivosť druhých. Ale je to náš pozemok a napriek snahe problém jeho devastovania vyriešiť nevieme," tvrdí Martiniak.
Príroda neutrpela
Postup rybárov pri ochrane vlastného majetku ja aj podľa Jána Kmeťa z obvodného úradu životného prostredia v Martine radikálny, no nežiadúci vplyv na prírodu by nemal mať. „Ak sa prihnojovanie robí v adekvátnom množstve, je to v poriadku."
Ani hygienici neodporúčajú kúpanie na žiadnej z prírodných vodných plôch v Turci. Ľudia do nich vstupujú na vlastné riziko aj z toho dôvodu, že ich nikto neprevádzkuje ako kúpaliská. Pri vode tak chýbajú kvalifikovaní záchranári a v prípade problémov nemá plavcom kto pomôcť.
O stanovisko k celej veci sme požiadali aj starostku obce Kristínu Adamišovú. Tá nám poďakovala za otázku, dodala, že sa nebude vyjadrovať a zložila telefón.