V súčasnosti obyvateľov Turca, ale aj ďalších oblastí, ktorých postihli povodne, zaujíma najmä jedna vec - odškodňovanie. Komu a akým spôsobom majú ľudia nahlasovať škody na svojich majetkoch?
- Je prirodzené, že ľudí to zaujíma. Majú dve možnosti - odškodniť ich môže jednorazovo štát, ale škody by mali určite hlásiť aj svojej poisťovni. Čo sa týka odškodňovania od štátu, termíny nahlasovania škôd sú rôzne v závislosti od škôd na majetkoch fyzických, právnických osôb alebo škôd na obecných majetkoch. Obyvatelia mali nahlásiť škody na svojich majetkoch na obecných úradoch do piatich pracovných dní od ukončenia 2. stupňa povodňovej aktivity, právnické a fyzické osoby do desiatich dní a obce by mali nahlásiť škody na obecnom majetku do pätnástich dní na obvodný úrad.
Ako to bude vyzerať v praxi? Čo majú ľudia rozumieť pod pojmom jednorazové odškodnenie od štátu a čo pod uplatňovaním škôd v poisťovniach?
- Pri jednorazovom odškodňovaní štát nebude zaujímať rozsah škôd v konkrétnych domácnostiach, ale len množstvo zaplavených priestorov. Napríklad koľko je v danej obci zaplavených pivníc a garáží, bytových priestorov, alebo koľko domov sa vplyvom povodní zrútilo. Požiadavky na náhradu škôd z obcí, kde nebol vyhlásený 2. a 3. stupeň povodňovej aktivity, je bezpredmetný, tieto domácnosti nemajú nárok na odškodnenie od štátu. Konkrétne škody v domácnostiach si obyvatelia musia uplatniť v poisťovniach, v ktorých majú domácnosti poistené.
Ako bude jednorazové odškodnenie od štátu vyzerať a kedy k odškodneniu dôjde?
- K jednorazovému odškodňovaniu od štátu je dôležité povedať, že zákon štátu neukladá odškodňovanie jednotlivých domácností, preto je otázne, ako a kedy sa to uskutoční. Obvodný úrad v Martine však už minulý víkend vykonal sumarizáciu poškodených domácností v spolupráci so starostami všetkých poškodených obcí a minulý pondelok bol tento zoznam zaslaný na ministerstvo.
V obciach pomáhali pri povodniach nezištne aj rôzni ľudia. Majú aj tí nárok na odškodnenie?
- Ľudia či právnické osoby, ktoré poskytli v záchranných prácach svoje mechanizmy, vrecia, piesok, alebo pomáhali svojou fyzickou prácou, môžu byť odškodnení. Majú nárok na legálne vyplatenie odškodnenia v takom prípade, ak ich starosta oficiálne do práce povolal. Obecný úrad to musí zdokumentovať a do 15 dní nahlásiť na Obvodný úrad v Martine, kde to potom ešte pracovníci overujú - napríklad podľa faktúr či iných dokladov.
Nemôžeme hovoriť o výške škôd v jednotlivých domácnostiach, preto sa opýtam na obce. Máte už k dispozícii vyčíslenie škôd na obecných majetkoch i výšku nákladov na záchranných prácach?
- Celkové náklady na záchranné práce zabezpečované povodňovými komisiami obcí boli vyčíslené na 191 730 eur. Táto suma sa týka len obcí, nie sú tu zahrnuté sily a prostriedky, poskytnuté hasičským záchranným zborom, Správou ciest ŽSK a Správou povodia Váhu v Ružomberku. Predbežné náklady na poškodenom majetku obcí predstavuje čiastku asi 1,6 milióna eur.
Kde boli najrozsiahlejšie poškodené obecné majetky?
- Škody na obecných majetkoch - to sú napríklad miestne komunikácie, chodníky, školy, kultúrny dom, budova obecného úradu sme zaznamenali vo všetkých 36 obciach, ktorých sa povodne dotkli. Najväčšie škody boli v Dolnom Kalníku, Dražkovciach, Jasenove, Turčeku, Sklenom, Martine a vo Vrícku. Tieto informácie však ešte nie sú úplne kompletné, pretože niekde ešte stále trvá druhý stupeň povodňovej aktivity a obce budú môcť vyčísľovať škody až po jeho ukončení.
Zaznamenali ste, že by mali povodne v Turci ľudskú obeť?
- Nie, nezaznamenali sme žiadnu obeť. To by som chcel vyzdvihnúť, že pri takom rozsahu, ako voda zasiahla Turiec, pretože postihnutých bolo až 36 obcí a bol tu vyhlásený najvyšší stupeň povodňovej aktivity, nedošlo k žiadnemu úmrtiu či ublíženiu na zdraví. To je dôležité a hodné pochvaly všetkým, ktorí záchranu životov a majetku organizovali.
Počas vyhlasovania stupňov povodňovej aktivity sme zaznamenali, že je rozdiel medzi vyhlasovaním povodňových stupňov podľa SHMÚ a podľa starostu obce. Ako tomu majú ľudia rozumieť?
- Hydrometeorológovia a správcovia vodných tokov vyhlasujú povodňové stupne podľa hodnôt vo vodomerných staniciach v jednotlivých vodných tokoch. Niekde môže hladina vody podľa nich dosiahnuť 2. stupeň povodňovej aktivity, ale starosta obce alebo primátor vyhlási druhý stupeň povodňovej aktivity až vtedy, ak dôjde k vybreženiu vody z toku v jeho katastri a teda znamená možnú hrozbu pre obce či obyvateľov.